Edision mio4k πρόβλημα με boot

There are 14 replies in this Thread which was already clicked 1,044 times. The last Post () by greekgreek.

  • Καλησπέρα παιδιά,

    θέλω τη βοήθειά σας.


    Έχω ένα Edision mio4k που μετά απο live update του operate 6.4 έχει μείνει κολλημένος γράφοντας boot στην οθόνη του. Δοκίμασα να περάσω image από την αρχή με usb, ενώ ξεκινάει και ολοκληρωνεται η διαδικασία όταν πάει να μπουτάρει εμφανίζει τη spash screen, και μετά μαύρο στην τηλεόραση και boot στην οθόνη ο edision. Έχω δοκιμάσει σχεδόν ότι image υπάρχει αλλά το ίδιο.

    Τι γίνεται πάει για τον κάδο ο δέκτης ή υπάρχει καμία σωτηρία???


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  • ειχες μονο ενα image στον δεκτη? η και αλλα, σε αλλα slot.


    επισης, ποιο ακριβως ειναι το image που προσπαθεις να του περασεις?

  • Ναι μόνο ένα είχα. Έχω προσπαθήσει να περάσω openatv ( από 6.3 και μετά) έχω δοκιμάσει satdreamgr,openpli. Σε όλα η ίδια συμπεριφορά ενώ φαίνεται να περνιέται οκ μετα στην επανεκκίνηση που κάνει η οθόνη του edision κολλημένη στο boot ενώ στην τηλεόραση βλέπω για λίγο το splash screen και μετά μαύρο

  • ας τα παρουμε απο την αρχη βημα/βημα... να δουμε μηπως το χανουμε καπου...

    εχεις mio και οχι mio+ και περνας το σωστο για τον δεκτη λογισμικο (με stick οχι "και αυτο", αλλα το recovery image θα περασεις απο alliance images, η απο pli/sdg οχι αυτο που λεει multiboot, αλλα το πληρες)


    απο εδω και περα... στικακι fat32 και??? θελω τα βηματα που κανεις αναλυτικα, με καθε λεπτομερεια...

  • Έχω mio ,περνάω το recovery image από openatv . To stick ειναι fat32 , έτσι και αλλιώς ο δέκτης το αναγνωρίζει. Βάζω το φάκελο mio4k ( όπως γίνεται extract από το zip) στο usb και το stick στο δεκτή.( έχω δοκιμάσει και τις 2 usb του δέκτη) Βάζω το ρεύμα στο δεκτη, μου εμφανίζει την οθόνη για την αναβάθμιση όπου πατάω οκ για να ξεκινήσει. Αρχίζει μετράει μέχρι το 100 και μετα κάνει επανεκκίνηση. Εμφανίζει στην τηλεόραση το λογότυπο openatv μετα μαυρίζει η τηλεόραση και η οθόνη του δεκτή γράφει boot και εκεί μένει κολλημένος. Το usb stick έχω δοκιμάσει να το αφήσω στο δεκτή και μετα την επανεκκίνηση αλλά και να το βγάλω από το δεκτή την ώρα που κάνει επανεκκίνηση .


    Την ίδια διαδικασία την έχω κάνει και με pli,sdg μετο πλήρες image ΟΧΙ το multiboot

  • ναι... φαινεται να τα κανεις σωστα.


    2-3 πραγματακια που μπορεις να δεις,γιατι εχουν τυχει...


    δοκιμαζεις αλλο στικακι,

    δοκιμαζεις να κατεβασεις το image με αλλον browser, γιατι κατα καιρους εχουμε δει να κατεβαινουν κατεστραμενα (μη αναγνωσημα) αρχεια...


    επισης μετα το πιο πανω, δοκιμασε να

    βγαλεις/βαλεις ρευμα και πατα/ασε το standby απο το rc του δεκτη. δες εαν εμφανιζει το multiboot menu...


    και ενα πιο τραβηγμενο σεναριο, ο δεκτης ισως ανοιγει κανονικα,αλλα κανα περιεργο με τις αναλυσεις κλπ, και στο "boot" που λεει,να περιμενει να προχωρησεις πιο κατω. αν εχεις δοκιμασε αλλο hdmi καλωδιο, αλλη hdmi θυρα, η και αλλη tv...

  • Καλησπέρα και sorry για την καθυστερημένη απάντηση αλλά ήμουν εκτός για επαγγελματικούς λόγους. Λοιπόν τα δοκίμασα και τα 3 χωρίς αποτέλεσμα. Με άλλο stickaki μια από τα ίδια, δεν εμφανίζει το multiboot menu, δοκίμασα και άλλο hdmi καλώδιο αλλά τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να έχει κρασαρει ο bootloader; Όταν περνάω recovery image περνιέται και ο bootloader?

  • Μετά το καμένο tuner , μου κόλλησε και εμένα και κάνει συνέχεια επανεκκινήσεις.

    Στον δέκτη έχω atv και Satdreamgr-8.

    Έβαλα σε στικάκι το τελευταίο sdg κάνει το ίδιο.

    Έχω το mio4k+ ποιο είναι το recovery image για sdg ;

  • οχι αυτο που λεει multiboot... , το αλλο ειναι πληρες , και περναει με στικακι.


    αλλα... επανεκκινησεις που και σε ποιο image κανει? εβγαλε το logo edision, προχωρησε στο bootlogo του image?

    με τον τροπο που λεω πιο πανω, εμφανιζει multiboot menu?

  • Το sdg δουλεύω σχεδόν αποκλειστικά ,σε αυτό μου το βγάζει.

    Το logo edision βγάζει συνέχεια ,δεν πάει παρακάτω.

    Το δοκίμασα δεν βγάζει το multiboot menu.

  • αν μενει στο edision και δεν παει παρακατω, στο bootlogo του image, αλλα ουτε και εμφανιζει το multiboot menu ...ειναι περιεργα τα πραγματα...


    δοκιμαζεις απλα να τον φλασαρεις με στικακι, με οποιοδηποτε image, να παρει μπρος με το καλο. αν δεν... δεν ξερω εαν στην edision εχουν καποια λυση.

  • Ευχαριστώ και τους δυο !

    Στο link είναι για τον απλό , βρήκα και του plus.

    Κάνει την αναβάθμιση και μετά κάνει συνέχεια επανεκκινήσεις.

  • .:T3O:.

    Closed the thread.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!