Xtrend ET6000

There are 60 replies in this Thread which was already clicked 2,687 times. The last Post () by nikos95.

  • Καλησπέρα σε όλους στην παρέα.

    Είμαι αρκετά άπειρος στις λήψεις αλλά πιο πολύ σε οτι έχει να κάνει με τους δέκτες και τα software τους.

    Διαβάζω περίπου ένα μήνα το forum και προσπαθώ να μάθω αλλά σήμερα έκανα εγγράφη θέλοντας να ρωτήσω καποια πραγματα.

    Μέχρι τώρα η ενασχόλησή μου με τα δορυφορικά είχε να κάνει με την λήψη του 3.1 λόγω του οτι στο μέρος που μένει η μητέρα μου δεν υπάρχει επίγειο σήμα όποτε ήμουν αναγκασμέμος

    να κεντράρω ενα 80αρι Edision στο δορυφόρο που βρίσκεται η digea και μεσω κάποιων δεκτών όπως Edision Progresiv HD και Edision Picillino S2 να έχω τα κανάλια.

    Χώρις κάποιο ιδιαίτερο εξοπλισμό, τηλεόραση, δέκτη αγκαλιά και στην αυλή (=ταράτσα)

    Κάποια στιγμή που η Ερτ πήγε στις 39 μοιρες έβαλα και ένα δεύτερο πιάτο, 60αρι, ζορίστικα λιγο παραπάνω αλλά οκ.

    Πέρισυ στην καραντίνα αγόρασα ένα Tecatel 110x120, δέκτη Picollino S2, κανά 7αρι lnb και είπα να παίξω λίγο παραπάνω στο μπαλκόνι του διαμερισματος που μένω.

    Μετά απο πειρασματισμούς κατέλειξα να έχω κέντρο 19.2 και παρακεντρα 9,13 και 28.2 με σκοπό να προσθέσω και άλλους.

    Μπορώ να φτάσω μεχρι τις 42 δυτικά και τις 5 ανατολικά;

    1ce07e4114b169d56b2e.jpg

    Μέχρι τώρα όλα καλά. Προχθές στη δουλεία πιάνω κουβέντα με έναν συνάδελφο για τα δορυφορικά και μου λέει "Πάρε ένα δέκτη να παίξεις" και μου δίνει τον ExTrend ET6000.

    Το ίδιο απόγευμα είχε διαγραφεί απο την μνήμη μου οτι μεχρι εκείνη τη στιγμή γνώριζα για του δέκτες.

    Κατάλαβα οτι υπάρχουν μηχανήματα παρα πολύ περισσοτερο παραμετροποιησιμα και με παρα πολλές δυνατότητες.

    Τα κανάλια που μου έδωσε με μια τυφλή ανίχνευση είναι πολύ περισσότερα απο αυτα που είχα περάσει εγώ χειροκίνητα συχνότητα-συχνότητα στον Picollino S2 και δεν ξέρω το γιατι.

    Σας στελνω μια φοτο απο το λογισμικό του.

    4492067f400f3416d07aa.jpg

    Πέρνει αυτός ο δέκτης κάποια νεότερη αναβάθμιση; Χρειάζεται να τον κάνω backup πριν κάνω αναβάθμιση και πως;

    Πως μπορώ να έχω μόνο τα καναλια που είναι ενέργα κι οχι ατέλειωτες λίστες με κανάλια που δεν δουλεύουν;

    Πως σβήνω συχνότητες και πως μπορω να περάσω χειροκίνητα αυτές που είναι ενεργές, όπως τις βλέπω στο flysat;

    Ουτε την ανιχνευση ολοκληρου δορυφόρου δεν μπορω να βρω. :upside down face: :upside down face: :upside down face:

    Συγνώμη για την πολυλογία μου το μεγαλύτερο μέρος των γνώσεων που χρειάζεται αυτός ο δέκτης μου διαφεύγει και είπα να ζητ'ησω την βοήθειά σας.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Edited once, last by nikos95 ().

  • master G

    Approved the thread.
  • αρχικα θα πω, οτι αν και καλυτερος απο αυτους που ειχες, δυστυχως εχει περασει η εποχη που μπορουσες να πεις αυτον τον δεκτη "top" .

    ο δεκτης ειναι linux και ειναι "πολυμηχανημα" , που σημαινει οτι θα χρειαστει να διαβασεις λιγο σχετικα με καποιες βασικες "αρχες".

    πολλες ρυθμισεις γινονται απο/σε ενα pc και οχι απαραιτητα μεσα στον δεκτη.

    θελεις ενα προγραμμα ftp, ενα telnet και εναν settings editor (αν θελεις να ασχοληθεις με τις λιστες καναλιων)


    το software που εχει ο δεκτης σου,ειναι το satdreamgr5 (βρε που το ξερω αυτο!?) και για τον δεκτη σου υπαρχει εως και το 6. λογω μικρης flash k ram ειναι δυσκολη η παραπερα υποστηριξη του. φυσικα υπαρχουν και λογισμικα απο αλλες ομαδες, ισως πιο ενημερωμενα.


    αυτα τα βασικα, τωρα πιο συγκεκριμενα στα ερωτηματα σου.


    με εναν settings editor, μπορεις να κανεις επεξεργασια και να σβησεις οτι θελεις. επειδη ομως δεν ειναι αρκετα πρακτικο, ειναιπιο ευκολο να φτιαξεις μπουκετακια με αγαπημενα, να ριξεις εκει τα καναλια που θα επιλεξεις και α κινεισαι εκει.


    μενου/εγκατασταση/tuner / χειροκινητη ανιχνευση ( σε αυτου του ειδους τους δεκτες, δεν κανουμε ατοματη)

    εκει μπορεις να επιλεξεις "προρυθμισμενο αναμεταδοτη" η να το αλλαξεις σε χεροκινητο και να καταχωρησεις εσυ αυτη που θελεις.

  • Σ ευχαριστω για την απαντηση σου. Κατι εκανα με το tuner ή την αυτοματη αναζητηση και τα εχασα ΟΛΑ!! Ακόμα και τους 4 δορυφορους απο την λιστα των δορυφορων που εχω εστιάσει. Στην ευρεση σηματος οι συχνοτητες εχουν σημα αλλα δεν βρισκει τιποτα. Θα ασχοληθω λιγο καιρο (ελπιζω μην απογοητευω) και θα επανελθω.

    Σ ευχαριστω και παλι.

  • αν πατησεις πανω/κατω βελακι, σου βγαζει λιστα καναλιων. μετα κατω στα χρωματιστα σου λεει κ απο κατι. αν πατησεις το πρασσινο, θα εμφανιστει η λιστα δορυφορων (που ισως να μην εχει εξαφανιστει)

  • Πάω στη εύρεση σήματος..βαζω 28.2, χειροκινητος αναμεταδότης 11082/Η 22000 5/6, έχει SNR 67, AGC 75 στα 11dB και οταν κάνω ανιχνευσή δεν βρισκει τίποτα ενώ έχει ελεύθερα η συχνότητα αυτη. Τι βλακεία εχω κάνει;

    Δοκίμασα και εναν εναν δορυφόρο και διάφορες συχνότητες μια μια, τίποτα.

    Μπορείς σε παρακαλώ να φανταστείς τι βλακεία εχω κάνει;

  • οχι πολυ ευκολα...


    αν σου ειναι ευκολο να παρεις καποια screenshoot απο τις καρτελες με τις ρυθμισεις tuner... ισως κατι να φανει...

    εχεις σωστες πορτες στα diseq ετσι?

  • Με το tuner επαιζα και αλλαξα τον τυπο ρυθμισης για να δω τι επιλογες εχει...

    Στο 1 εχω τις 19, στο 2 τις 13, στο 7 τις 28 και στο 8 τις 9. Αυτα ειναι σωστα, απο κατω δεν ξερω. Κανε ενα τσεκ αν μπορεις....

    a676bd5c70f49842c9.jpg

  • αρχικα... φαινονται ενταξει.


    κανε μια σαρωση δορυφορου (στο χειροκινητο παντα ειπαμε), και ενεργοποιησε και "διαγραφη πριν την ανιχνευση" να δουμε τι θα κανει

  • μισο...


    στν φωτο που εχεις πιο πανω, στο πεδιο "εντολη diseq 1.1" εχεις "κανενα" , ενω πρεπει να εχεις τον αρθμο θεσης του diseq που εχεις τον καθε δορυφορο

  • μισο...


    στν φωτο που εχεις πιο πανω, στο πεδιο "diseq 1.1" εχεις "κανενα" , ενω πρεπει να εχεις τον αρθμο θεσης του diseq που εχεις τον καθε δορυφορο

    για να το τσεκαρω...δως μου 2 λεπτα

  • τον 19.2 προσπαθεις να σκαναρεις, ετσι?


    βαλε και δοκιμαστικα το"επαναληψεις diseq " στο 1 και το "επαναληψη ακολουθιας " στο 1

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!