χρήση πιάτου 1.40 εντός λεκανοπεδίου

There are 26 replies in this Thread which was already clicked 1,338 times. The last Post () by kxrist.

  • Χμ αρα έτσι εξηγείται. Περασα manually οτι υπηρχε σε s αγνοώντας τα σχολια και εχασα χρονο σε ακοπο κεντραρισμα.


    Δεν το ηξερα οτι ισως να εχουν καθυστέρηση τα @μικρα. Θα τους δωσω το χρονο τους.


    12654 σε 11111 δε βλέπω στο king, μονο 12652.50 ........ Την βρηκα.ομως στο lyng

    Edited once, last by kxrist ().

  • πιασε το flysat..., συνηθως ειναι πιο ενημερωμενο...

    παντως τη συγκεκριμενη κι εγω εδω την ειδα, αργοτερα στο σπιτι θα κανω ενα τσεκ οτι ειναι ζωντανη...

  • Τα εχω ξαναπάθει αυτα κ παλαιοτερα οταν εψαχνα τον 23.5 ως κυριως σε ενα 90ρι κ ειχα χαθει με τα s.


    θυμαμαι μου εδωσες στο dreamsat ενα tp το εχω πρωτο τη λιστα κ τον βελτιωνω παντα με αυτο οταν χανει σημα.


    Παλεψα λιγο κ τον 0.8w ως κεντρο χαθηκα κ εκει παιζοντας με 11247 24500 V. Δεν εχω ιδεα τι φερνει αυτος κ ποιες οι συνθηκες ληψης.


    Κοιταω τωρα, το fly δεν το εχει καν το lyng κατι δινει αλλα αμφιβ;λλω αν ειναι σωστο και αυτο.

    Edited 3 times, last by kxrist ().

  • τι δεν εχει το fly?

    11247 στον 0.8W = σκανδιναβικη δεσμη = ουτε εδω στα βορεια με το πιατο το δκο σου (και μεγαλυτερα) δοκιμασε 11785 Η 28000 που ειναι σε δυνατη και στην Αθηνα δεσμη (ριχνε και ματιες σε ιχνοδιαγραμματα και δεσμες...)


    η sr 11111 στις 16Ε , δουλευει, αλλα χαμηλο το σημα της...

  • έτσι ναι, με τα σωστά tp σε dvbs βγαίνουν όλοι οι Ε που δοκίμασα (13,16,19,23 κλπ). Πολύ σημαντική και η κλίση με διαφορά 2-3 μοίρες φεύγεις εκτός.

    Το άφησα προσωρινά στον 16. κλείδωσα όντως σε αυτό το tp που μου είπες και μετά τσέκαρα και τη λίστα που είχα στο satlink το πολύ άλλοι δύο να κλείδωναν. Δεν μπορώ να πω ότι κλείδωσα σε χαμηλά σήματα σε αυτό το tp. οπότε μια χαρά.

    Θα το αφήσω κάποιες μέρες να παίξω γιατί βλέπω ανοίγω αρκετά.


    Εν συνεχεία βγήκαν άλλα θέματα. disecq το οποίο είχε δώσει σημάδια τέλους, κάποιες φορές έβγαζε tuner failed στις θέσεις 1-3 και στην 4 ελάχιστα δούλευε. Συγκεκριμένα με το scan μου έφερε στον vu στην αρχή μόνο 65 services έναντι 635 όταν έγινε η αλλαγή. οπότε αντικαταστάθηκε και αυτό προσωρινά με ένα άλλο μέχρι να μπει το 8ρι.


    Σκέφτομαι να πειραματιστώ και με τον eshail 2 όπου έχει και ραδιοερασιτεχνικό ενδιαφέρον.

    Δεν τα κατάφερα στις 0.8W αλλά όχι λόγο tp νομίζω. πρέπει να είναι διαφορετική η κλίση εκεί. έπαιξα λίγο με το κινητό για να δώ περίπου το σημείο αλλά δεν... έχει σειρά αυτός....

  • για τους 26Ε δεν μπορω να εχω καλη αποψη... δεν ειναι και πολυ φιλικοι εδω στα μερη μου (3-4 συχνοτητες ερχονται) .

    ο 0.8W ειναι αρκετα πιο χαμηλα απο τους αλλους.


    γενικοτερα, υπαρχει το satlex , που εχει ενοτητα με πληροφοριες και υπολογισμους γωνιας σκοπευσης (οι οποιες ομως ισχυουν, μονο σε πιατο απολυτος αλφαδιασμενο). ομως μπορεις να δεις συγκριτικα πχ στον astra η τον 16Ε, τι εχεις και τι λεει αυτο... και να εχεις εικονα στο περιπου που βρισκονται οι αλλοι που θα ψαχνεις...

  • .:T3O:.

    Closed the thread.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!