Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,133 replies in this Thread which was already clicked 393,312 times. The last Post () by maxtak.

  • Καλημερα σε ολους σας,καθως νεος θα ηθελα να ρωτησω το αρχειο softcam.key τι ειναι ακριβως?

    ειναι αυτο που εχει τα "μπισκοτακια" για να ανοιξουν τα καναλια

    καλύτερα πείτε ΚΛαΔΑΚΙΑ (k3ys) κι όχι B1SSκοτάκια

    διότι εκτός από B1SS κρύπτο ανοίγουν κι άλλα...

    δεν είναι λάθος απλά το γενικεύω γιατί πχ χρήσιμο είναι & το ant1 europe, το οποίο είναι ανέκαθεν σε VIACCE55 ορθάνοιχτη που ξανα δείχνει καθώς ξέρουμε όλους τους αγώνες του κυπέλου μπάλας Ελλάδος

  • Αν εχεις και στο server και στο key "αρχεια" ο δεκτης παιρνει και απο της δυο πηγες η πρεπει να απενεργοποιησεις την μια για να παρει απο την αλλη?σας ευχαριστω για τις διευκρινησεις ολους

    takisxx αγαπητέ για να μη μπερδευτείς κι επειδή βλέπουμε ότι είσαι αρχάριος πάρ' το λίγο αλλιώς ανάποδα θα λεγα για να τα καταλάβεις & να κάνεις αυτά που θες να δεις

    αν θες να μάθεις περισσότερα συνεχίζεις να με <διαβάζεις> αλλιώς αν σε κουράζει το κλείνεις ;) γιατί για να βοηθήσω κι όποιον άλλον ξεκινάει τώρα ή θέλει να ψαχτεί περισσότερο με τα δορυφορικά, πρόκειται να απλώσω ΣΕΝΤΌΝΙ πάλι.........................................

    και ό,τι άλλο ξέχασα με ρωτάς αν έχεις διαθέση & όρεξη να ασχοληθείς περισσότερο ΟΚ?


    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    πρακτικότερο είναι να ρωτήσεις τι θες να βλεπεις λίγο πιο συγκεκριμένα και όχι γενικά μπάλες

    ας πούμε η ερώτηση που έκανες για euro league ειναι πιο σαφής & η απάντηση έχει ως εξής;

    χριεάζεσαι είτε πολλά κάτοπτρα (πιάτα-lnb), είτε κινητό (βολεύει αν θες μόνο αθλητικά-συναυλίες-συμβάντα news), είτε κάτοπτρο για θέαση πολλών δορυφόρων ταυτόχρονα (βολεύει αν δεν έχεις χώρο, σε πολυκατοικίες που δεν αφήνουν 2ο 3ο πιάτο ή αν θες να βλέπεις και άλλα είδη καναλιών και άρα από το ZAPάρισμα 1 κινητό θα τρεΛΛΛΑινόταν :)) όπως καταλαβαίνεις σου λέω τι βολεύει για κάθε περίπτωση ανάλογα. όχι τι μ'αρέσει εμένα


    πέρυσι λοιπόν με 3-4 δορυφορικές θέσεις έκανες την δουλειά σου για ευρωλίγκα όλα τα μάτς

    για φέτος θα ξέρουμε σε λίγο καιρό για το που θα παίξει τι!


    εννοείται ότι επειδή μιλάμε για premium υπηρεσίες χρειάζεσαι 1 μέτριο έως άριστο δορυφόρο αναλόγως τις απαιτήσεις σου

    υπάρχουν και τα free αλλά εκεί όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει, αφενός να ψάχνεσαι συνεχώς κάθε φορά, αφετέρου είναι αμφίβολη η απροβλημάτιστη θέαση αφού αφορά συνδρ0μητικά (πειρaτική θέαση) ή άλλα με BI55, VIACCE55 κτλ.... (παράτuπη θέαση)

    αναφέρομαι λοιπόν & στις μερικές περιπτώσεις κανάλιών που <ανοίγουν>, δλδ γίνονται θεατά με τη εισαγωγή κάποιου κλΑδιού BI55 ή αλλων κρύπτο...


    όταν λες λοιπόν μπάλες ποια πρωταθλήματα προτιμάς ή χώρες που σε ενδιαφέρουν? αν έχεις πολλές επιλογές τότε <κυνηγάς> & την γλώσσα που μπορεί να γνωρίζεις ή να σου ακούγεται καλύτερα στα αυτιά σου

    όπως ίσως θα έχεις δει σε ορισμένες περιπτώσεις, αν και λίγες υπάρχει η δυνατότητα επιλογής ήχου γηπέδου ή και το mute ως έσχατη λύση :)


    το σκαϊ uk που αναφέρθηκε ΟΧΙ δυστυχώς δεν ανοίγει πια με κανένα κοινό cs server με τα γνωστά emu. με μπΑΛΛΑ κόλπα ακούγεται πώς ναι, όπως & με το δικό μας 0τε μέσω "Ζ" και το σκαϊ ita κλπ

    ΟΜΩΣ δεν λαμβάνεται ΟΛΟΣ ο δορυφόρος ούτε με 120 εκατοστά κάτοπτρο όπως λάθος αναφέρθηκε για να' μαστε απολύτως σωστοί σε ότι λέμε, διότι πολλά <χρήσιμα-καλά> καναλάκια έχουν πάει στην βρεττανική δέσμη που δεν λαμβάνεται από δω. άλλο λαμβάνω μερικά κανάλια ενός δορυφόρου κι άλλο πλήρως ε? διαφωνεί κανείς?; πχ μερικά μουσικά & άλλα SD είναι δυνατά λήψης & <θεατά> με pay server+emu τελευταία φορά που είχα ελέγξει σε εγκατάσταση φίλου που είχα στήσει, αλλά αυτουνού του αρκούν αυτά & είναι ευχαριστημένος. προσωπικά δεν έχω αυτό τον δορυφόρο πλέον στη διάταξή μου.


    0.8 & 1 west έρχονται ακόμα & με 60αρι στον Πειραιά (πχ history hd με ελληνικούς ή τα sport)

    όμως όσο αφορά τα p0wer vu είναι δυσκολότερα καλύτερα να χεις 80αρι +++βάλε για το χειμώνα που καταφτάνει...

    βέβαια τα p0wer vu με vu solo που είναι παλιός θέλουν δουλειά με εσωτερικό stream κι αν θα τα <σηκώνει> σωστά. αν όμως θες αθλητικά δεν σε πολυνοιάζει αυτό που αναφέρω μη σκας

    βέβαια στο συγκεκριμένο δορυφόρο υπάρχουν κανάλια που δεν λαμβάνονται από Ελλαδα ούτε καν από βαλκάνια διότι απευθύνονται σε βαλτική & σκανδιναβία κυρίως


    για την αναζήτηση καναλιών όπως έχω ξαναπεί εξυπηρετεί το βολικό kingofsat

    όμως καλύτερα σχετικά με το σε ποια ΔΕΣΜΗ του δορυφόρου βρίσκεται πραγματικά το κάθε κανάλι???

    καλύτερα να εμπιστεύεστε το flysat (πασχει όμως στο search) είτε μπαίνουμε και σε διάφορα άλλα για την εύρεση της πραγματικότητας

    και αρωγός μας είναι φυσικά το SATBEAMS κάποιο από τα dishpointer satpointer κτλ.... smartphone με πυξίδα κατάλληλο app για να βλέπουμε το σήμα του δέκτη χωρίς να τον πάρουμε παραμάσχαλα με TV ή monitor σε ταράτσα μπαλκόνι κήπο κλπ.....

    τα χεράκια μας & η όποια εμπειρία με εργαλεία

    επιστημονικές γνώσεις καλοδεχούμενες αλλά όχι απαιτητητές ^^


    τα σύγχρονα tuner είναι αρκετά ευαίσθητα & κατάλληλα για να βρούμε τα καναλάκια που μας αρέσουν χωρίς την αγορά πεδιόμετρου που κοστίζει αρκετά καθώς απαιτείται & dvb-s2 για μικρορύθμιση, κι αν δεν είσαι επαγγελματίας δεν θα βγάλει-δουλέψει ποτέ τα λεφτά του

    Edited 4 times, last by spartans ().


  • να συμπληρώσω ότι σε δέκτη enigma2 με SatDreamGReek

    μπορούμε να βρούμε τις τιμές αυτές πηγαίνοντας:

    MENU \ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ \ ΥΠΗΡΕΣΙΑ


    αυτά που μας αφορούν για το EPG με UserBouquet είναι:

    Χώρος Ονόματος = το NameSpace θα μπορούσε να χε μεταφραστεί ορθότερα ως: Όνομα (τροχιακής) Θέσης (αφού space=διάστημα)

    ID υπηρεσιας => SID => Service IDentification (number)

    TSID => Transport SID

    ONID => Original Network ID

  • Καλησπέρα παιδιά μια βοήθεια
    Σε πιάτο Τ90 wave frontier στην Πάτρα πως μπορώ να έχω λήψη στις 3.0 e 1.9e kai 0.8w ταυτόχρονα
    Αυτή την στιγμή βλέπω από 39.e εως 0. 8w με κέντρο 19.2e... το πρόβλημά είναι ότι τους κοντινούς stis 3.0 όπως 4.8 & 1.9 δεν μπορώ να πιάσω χωρίς να χάσω την digea, δεν έχω πρόσβαση στο ψηφιακό σήμα της


    Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • 0.8W μονο του και 3Ε/1.9Ε στο ιδιο lnb (θα κλεψεις λιγο κι απο τους 2)

    τωρα...για 3Ε κ 5Ε θα χρειαστεις λιγο πιο "στενοκεφαλα" lnb.

  • Καλησπέρα κι απο μενα. Με αφορμη το προηγουμενο ποστ, ειχα κι εγω μια απορία. Εχω ενα κατοπτρο 85×80 cm, με κέντρο τις 13 και με παρακεντρα lnb στις γειτονικες θεσεις. Όμως οι 3.1e & 4.8e ειναι πολυ κοντά και πρεπει να επιλεξω μια απ τις δυο. Υπαρχει λύση για ληψη και των δύο δορυφορων? Αυτο το πολυ λεπτό lnb δεν το εχω δοκιμάσει. Πιστεύετε οτι θα "χωραει" στην κλασσική Universal μπαρα στήριξης?

  • σε πιατα με μικρο λοβο ληψης, πολλες φορες,βγαινουν και 2 δορυφοροι σε ενα lnb.

    εχω βγαλει στο παρελθον 3Ε κ 5Ε (κλεβοντας λιγο κι απο τους 2) με κεντρο προς τον πιο αδυναμο 3Ε,

    αλλα και χωρις να πειραξω κατι,στην δικη μου εγκατασταση (οχι το παραπανω παραδειγμα) ο 1.9Ε παιζει μεσα στον 3Ε.

    αυτο το στενο lnb,η θα το περασεις με την δικη του μπαρα στηριξης, η θα βαλεις ενα προσθετο δαχτυλιδι,που θα μεγαλωσει την διαμετρο του λαιμου,ωστε να μπει στην κλασσικη μπαρα.


    και στις 2 περιπτωσεις,θελει πειραματισμο.

  • Καλησπέρα παιδιά μια βοήθεια
    Σε πιάτο Τ90 wave frontier στην Πάτρα πως μπορώ να έχω λήψη στις 3.0 e 1.9e kai 0.8w ταυτόχρονα
    Αυτή την στιγμή βλέπω από 39.e εως 0. 8w με κέντρο 19.2e... το πρόβλημά είναι ότι τους κοντινούς stis 3.0 όπως 4.8 & 1.9 δεν μπορώ να πιάσω χωρίς να χάσω την digea, δεν έχω πρόσβαση στο ψηφιακό σήμα της


    Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Λευτέρη αναρτώ φώτο τη λύση που ζητάς για ελληνικά & σπορ που ενδιαφέρουν για wave t90

    1. γιατί να έχεις κέντρο 19e αφού λαμβάνονται πλέον όλες οι δέσμες του ακόμα & με 9 κέντρο?

    2. 39 τι θα δεις πλέον? αν θες για κάποιο βουλγάρικο που μπορει να δείξει κανά παοκ βάζεις 1 πιάτο ξέχωρο μικρό ή μποτας γοβας :)

    το t90 είναι Αθήνα & το' χω στήσει έτσι για να βγάζει ότι έχει ενδιαφέρον από ελληνικά & sports

    η εγκατάσταση έχει κέντρο 9.6 περίπου θεωρητικά για να λαμβάνει αντ1 europe (κύπελο) + φουλ οτε 9e (Ζ) & κανα feed 10e

    2e άνετα τα αρενα σπορ που ενδιαφέρουν & 3e digea+ert (χωρίς όμως feed δυνατά)

    1west full (η σκανδιναβική δεν βγαίνει ούτε από βόρεια ελλάδα με μεγάλο)

    23 east full


    Πάτρα δεν πιάνεις ψηφιακό? όσα έχουν οι 3e συν όλα από πελοπόννησο & ιόνιο & ήπειρο έως κέρκυρα έχω βγάλει από Κυπαρισσία που είναι πιο κάτω (Κ.Ε. Αίνου + Κ.Ε. Φραγκαπήδημα μαζί έτσι λέγεται μην γελάτε)

  • Καλησπέρα κι απο μενα. Με αφορμη το προηγουμενο ποστ, ειχα κι εγω μια απορία. Εχω ενα κατοπτρο 85×80 cm, με κέντρο τις 13 και με παρακεντρα lnb στις γειτονικες θεσεις. Όμως οι 3.1e & 4.8e ειναι πολυ κοντά και πρεπει να επιλεξω μια απ τις δυο. Υπαρχει λύση για ληψη και των δύο δορυφορων? Αυτο το πολυ λεπτό lnb δεν το εχω δοκιμάσει. Πιστεύετε οτι θα "χωραει" στην κλασσική Universal μπαρα στήριξης?

    LNB πυραυλάκια rocket βγάζει 2 παρόμοιου τύπου η inverter αλλά δεν τα πολυδουλεύουν θα καταλάβεις παρακάτω γιατί...


    αν λες αυτό:

    http://www.maxsat.gr/%CE%B2%CE…gle-twin-3-lnbs_p341.html

    θα απογοητευτείς γιατί:

    1. πάει όλο μαζί το σύστημα συνήθως

    2. ωραίο σαν σύστημα αλλά τα slim χάνουν αρκετά όταν θαχεις ανέμους ή άλλα άστατα καιρικά φαινόμενα

    θα χάσει εύκολα τον λοβό που σωστά ανέφερε ο Γιώργος

    είναι αδύναμα κι ενδείκνυνται για κεντρική Ευρώπη, δλδ όταν οι δορυφόροι που θες να λάβεις έχουν ισχυρό beam


    λύση για να μην πας σε 2ο κατόπτρο αν δεν μπορείς ή δεν σε αφήνουν τότε πρέπει να βάλεις 110x100 και μπορείς να αναβαθμίσεις λίγο την εγκατάστασή σου....


    εκεί μπορείς να βάλεις κέντρο 9 οτε & αντ1 europe

    13 & 19 απ'τη μία μεριά

    4,8+3,1 στο 4ο LNB απ'την άλλη μαζί (p0ver view gr subs + digea-ert)

    στα 3 πρώτα βάλε ότι θες

    στο 4ο βάλει 1 inverto ULTRA που έχει φαρδιά χοάνη για μη παιδευεσαι άδικα


    παίρνεις κι 1 edision amiko diseqc 4/1 οικονομικό, καλό & με συρταρωτό καπάκι κι είσαι άρχοντας

    ΑΠΕΦΥΓΕ να πάρεις edision (emme esse) κάτοπτρο όμως. μακρυαααά!

    για κάτοπτρο υπάρχουν καλύτερες μάρκες...


    2+3 μαζί βγαίνει ευκολότερα γιατί είναι 1.2° διαφορά

    3.1° ~ 4.8° = 1.7° !!! διαφορά είναι too much

    τα slim δεν είναι άξια εμπιστοσύνης δυστυχώς:(

  • 0.8W μονο του και 3Ε/1.9Ε στο ιδιο lnb (θα κλεψεις λιγο κι απο τους 2)

    τωρα...για 3Ε κ 5Ε θα χρειαστεις λιγο πιο "στενοκεφαλα" lnb.

    <<στενόμυαλα>> θα τα λεγα Γιώργο μου

    διότι είναι & αδύναμα :(

    έχω δοκιμάσει & τους 2 τύπους της inverto αλλά κι άλλες πολλές μάρκες slim:thumbdown:

  • ορθόν

    τα δαχτυλίδια τα πουλανε μαζί με το κάθε λεπτό slim LNB

    αν το χεις χάσει θέλει πατέντα με κανα τσέρκι/κολάρο :)

    το θέμα του όμως είναι ότι το 80x85 είναι μικρό κι αν <<κλέψει>> λίγο από δω κι από κει θα χάνει το χειμώνα με τα καιρικά :!:

    δεν λέω ότι δεν βγαίνει όπως λες αλλά το χω τεστάρει επί βροχής... καθώς μας αρέσουν τα δύσκολα (μαζοχισμός 8) )


    τα toroidal t90 t85 κλπ γι'αυτό το λόγο έχουν περισσότερο πλάτος παρά ύψος (ξαπλωμένα αυγ0ffset όπως τα αποκαλώ)

    προκειμένου να εκμεταλλευτούν καλύτερα το εύρος του τόξου ας πουμε....

    τα 80 cm πλατος του μικρού κατόπτρου που ανέφερε ο φίλος κρίνονται ανεπαρκή δυστυχώς



    SLIM LNB SINGLE (Ελλάδα)

    https://www.skroutz.gr/c/1801/…keyphrase=slim+lnb+single

    2-3 μάρκες είναι & τα υπόλοιπα αντιγραφές απομιμήσεις τους ^^

    κάπως καλύτερα αν θυμάμαι καλά είχε αποδώσει το TRIAX & MAXIMUM

    edision - amiko LNB μακρυά κ αγαπημένοι

    αλλά ξέρετε οι παλαιότεροι είναι και ανάλογα του δορυφόρο κάποια έχουν διαφορετική καμπύλη απόδοσης....

    Edited once, last by spartans ().

  • Δεν εχω λογια... Σας υπερ ευχαριστώ ολους για τη βοήθεια και τις συμβουλες! Βεβαια, το "κακό" εχει ηδη γίνει, αφου το κάτοπτρο που εχω ειναι edision... Για 80αρι δεν τα παει κι ασχημα ομως. Με κεντρο 13, βγαζω παρακεντρα τις 1w, 4.8e, 9e, 16e, 19.2e & 23.5e... (Μετα απο πολυ κόπο και αρκετους πειραματισμούς) Σε πολύ δυνατη βροχη φυσικά χανω καποιες συχνοτητες των παρακεντρων, οπως επισήμανε και ο @JohnMoreS@T . Εχω πανω τα lnb inverto black ultra και για τους πολυ κοντινούς δορυφόρους τα slim lnb της triax.

  • Καλημερα σε ολους. Διαβαζω το νημα και απορω πως μποτειτε και στερεωνεται τοσα lnb σε ενα πιατο. Εγω παντως σαν εντελως αρχαριος πηγα και πηρα τετοια βαση : https://stokostos.gr/vasi-stiriksis-3-lnb.html και εχω βγαλει το πολυ 3 δορυφορους σε ενα πιατο με πενσες ταναλιες κτλπ αχαχαχαχα.

  • Καλησπέρα στο φόρουμ όλο.

    Μήπως ξέρει κάποιος κάποιο link με το πρόγραμμα του sport 4/hd israel σε αναγνωρίσιμη γλώσσα??

    (όχι ισραηλινά δηλαδή)


    υ.γ. Το κανάλι αυτό έχει μεταδώσει ως τώρα 2 από τα 3 παιχνίδια του ολυμπιακού στη σουπερλίγκα.


    ευχαριστώ.

  • Αν γνωρίζεις Αγγλικά, μήπως να έβαζες κάποιο πρόσθετο για αυτόματη μετάφραση; Με έχει βολέψει πολύ εμένα στον yandex και όποτε θέλω ενημερώνομαι από τις επίσημες ιστοσελίδες των καναλιών.


    Δεν σου λέω για Ελληνικά γιατί η μετάφραση είναι οικτρή.

  • με Κέντρο τις 9e εχει καταφερει καποιος παρακεντρα να κατεβασει τις συχνότητα των αρένα 1.9? με 80νταρι πιάτο, μεχρι 30% εχω καταφέρει να δω ενώ η συχνότητα των pvu στις 0.8 w κατεβαίνει με σχεδόν 70%

  • Αν γνωρίζεις Αγγλικά, μήπως να έβαζες κάποιο πρόσθετο για αυτόματη μετάφραση; Με έχει βολέψει πολύ εμένα στον yandex και όποτε θέλω ενημερώνομαι από τις επίσημες ιστοσελίδες των καναλιών.


    Δεν σου λέω για Ελληνικά γιατί η μετάφραση είναι οικτρή.

    ευχαριστώ. ούτε στο site του γαμοκάναλου δε μπορείς να καταλάβεις που έχει το πρόγραμμα, έστω στη γλώσσα τους...

  • Αν γνωρίζεις Αγγλικά, μήπως να έβαζες κάποιο πρόσθετο για αυτόματη μετάφραση; Με έχει βολέψει πολύ εμένα στον yandex και όποτε θέλω ενημερώνομαι από τις επίσημες ιστοσελίδες των καναλιών.


    Δεν σου λέω για Ελληνικά γιατί η μετάφραση είναι οικτρή.

    ευχαριστώ. ούτε στο site του γαμοκάναλου δε μπορείς να καταλάβεις που έχει το πρόγραμμα, έστω στη γλώσσα τους...

    Στο israel.tv κοιτάς;

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!