Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 397,651 times. The last Post () by bigapple.

  • Με πιάτο Edision 100 cm κινητό από Αθήνα βγάζω τον Nilesat 201 όχι όμως τον Eutelsat 7 West A.

    εγω φιλε εχω ενα πιατο 120x110 με κεντρο τον 0.8w και σkεφτωμαι να βαλω και τον 7 w κεντρο και παρακεντρα τον 0.8w..

  • Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις! Εγώ πάντως βγάζω όλες τις συχνότητες του Nilesat 201 με SNR 60-65% σε κανονικές καιρικές συνθήκες.

  • Καλησπερα ,παια θα ηθελα να ρωτησω αν η ληψη του 7w(nilesat 201 και eutelsat 7 west a) αν ειναι εφικτη για ελλαδα,απο οτι ειδα στο satbeams/footprints οι δεσμες μεχρι και κρητη φτανουν με πιατο διαμετρο 1 μετρο ,εχει δοκιμασει καποιος εδω για ληψη?(η περιοχη μου ειναι πατρα)...ευχαριστω

    Με κινητό 1,2 στην Αθήνα πιάνω με ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Για παράδειγμα το ONsport που φαντάζομαι ενδιαφέρει τους περισσότερους αφού δείχνει ελληνικό πρωτάθλημα

  • και για pli 8

    το θέμα είναι τι παραπάνω θες να δεις?; θα σου δώσει κάτι? ή έτσι για το παιχνίδι & να περάσει η ώρα...

  • καλημερα παιδια εχω μια cline protocol (cccam_ext 2.1.3) ετσι μου τη βγαζει στο readers οταν παω το ποντικι πανω μου βγαζει oscam v1.20-unstable _svn,build r11390 (arm-oe linux -gnueabil) [EXT,SID,SLP] ειναι ενεργη στο CONNNECTED φενονται και η καρτες αλλα δεν ανοιγει τιποτα κανενα καναλι τι ρυθμισεις θελει .... ευχαριστω

  • καλησπέρα σε όλους

    εχω τον vu+zero με satdreamgr 6 κ προσπαθώ να περάσω το mediaportal mpgz.ipk κ ενώ δείχνει οτι το κάνει εγκ/ση,μετά το reboot δεν υπάρχει το plugin στα πρόσθετα.γιατί?????????

  • Για εμας με μικρη flash στους δεκτες μας(vusolo που εχω εγω ας πουμε)ειναι οτι πρεπει γιατι με το multiboot μπορεις να επεκτηνεις την μνημη του δεκτη στα 2 γιγα ας πουμε και να βαλεις μεσα παρα πολλα προσθετα. Για τους υπολοιπους με αρκετη flash ειναι απλα ενα χομπυ-μια ιδεα- του να εχεις σεταρισμενα 4-5 image και να επιλεγεις αναλογα την ορεξη σου με ποιο θες να εκκινησει ο δεκτης σου!

  • Για εμας με μικρη flash στους δεκτες μας(vusolo που εχω εγω ας πουμε)ειναι οτι πρεπει γιατι με το multiboot μπορεις να επεκτηνεις την μνημη του δεκτη στα 2 γιγα ας πουμε και να βαλεις μεσα παρα πολλα προσθετα. Για τους υπολοιπους με αρκετη flash ειναι απλα ενα χομπυ-μια ιδεα- του να εχεις σεταρισμενα 4-5 image και να επιλεγεις αναλογα την ορεξη σου με ποιο θες να εκκινησει ο δεκτης σου!

    πολλά γίνονται όταν είσαι σε open source όμως πόσα εφαρμόζονται στην πράξη σωστά?;


    σωστός εν μέρει takisxx

    αλλά με τα πολλά πάλι δεν θα επιβαρυνθεί ο ήδη περιορισμένων δυνατοτήτων δέκτης?;

    πως λέμε ΕΠΕ (περιορ ευθύνης) , ΕΠΟ κλπ...? ^^ άμα δεν είναι μαμίσιος έτσι τι να λέμε


    πχ σε συστήματα android που έχω κάνει τη διατριβή μου ^^ όταν έχεις περιορισμένη ROM μπορείς να προσθέσεις SD card αρκετά μεγάλη & ρολάρει σωστά

    αν κάνεις mount USB stick δεν είναι τόσο καλά τα πράματα εκεί

    όταν όμως έχεις πάρει 1 ram στην συσκευή δεν προστίθεται παραπάνω όπως πχ σε 1 υπολογιστή.... οτιδήποτε κι αν κάνεις είναι πρόχειρες πατέντες αμφιβόλου αξίας κατά την άποψή μου


    παρομοίως άλλο το build wifi σε δέκτες κι άλλο με usb dongle που αν περάσει μεγάλος όγκος δεδομένων αρχίζει να τρελένεται:evil:


    btw το πήγαινέλα από το να στο άλλο δεν είναι ότι πιο πρακτικότερο....μου θυμίζει τη ν0μιμη λύση για να χεις γοβα & μπΟΤΕ.....πηγαίνοντας από τον 1 δέκτη στον άλλον για παρακολούθηση :P


    το multi boot γενικότερα σε διάφορες συσκευές αν μιλήσουμε......είναι χρήσιμο για developers κλπ

    μπορώ πχ να έχω 1 σετάρισμα στο κάποιο διαφορετικό στο άλλο ή και διαφορετικό λογισμικό κλπ

  • Δουλεύετε με το ίδιο kernel στα images ή ότι κάτσει???

    το kernel που μου βγαζει στις πληροφοριες(επιτελους βρηκα που το εχει!) ειναι 3.13.5

    τα υπολοιπα (δεν ξερω αν βοηθανε καπου..)

    Gstreamer 1.12.4

    python 2.7.12

    εχω ανοιξει και στo satdream το ιδιο θεμα μηπως και καποιος απο εκει ειχε το ιδιο προβλημα.αν και δεν ειναι θεμα του πιο image πας να βαλεις γιατι και με blackhole το ιδιο εκανε

  • βλεπω οτι εισαι και εκει μελος δεν θελω να γινει καμια παρεξηγηση οπως βλεπω σε κατι αλλα ποστ που αναφερονται στο forum cstalking και τετοια.το να βρεθει καποια λυση ειτε απο εδω ειτε απο το αλλο φορουμ και να την δωσουμε δημοσια ωστε να βοηθηθουν περα απο μενα και αλλα ατομα που παρουσιασουν το ιδιο προβλημα στο μελλον νομιζω δεν ειναι κακο

  • για cstalk αν δεν ξέρεις άστο καλύτερα.... και εξαρτάται ποιος και τι ζητάει απο εκεί ....

    Στο θεμα σου . Αφου εχεις προβλημα με ολα το image 2 πραγματα μπορει να ειναι 1) κάτι δεν κάνεις καλά ή 2) κάποιο πρόβλημα εχει το multiboot με τον δέκτη σου

    εισαι με PLi στην flash ?

    δώσε στο telnet open_multiboot για να δούμε τι επιστέφει

  • ναι με openpli.αυτο μου βγαζει απο το telnet του dcc

    ba947f0694c701b567446d2e.jpg

    ξαναεδωσα αφου το εκανα παλι format και mount και βγαζει τα εξησ


    vuzero login: root

    Last login: Sat Nov 1 00:07:05 EET 2014 on pts/0

    root@vuzero:~# open_multiboot

    open-multiboot - debug: omb_utils_init_system : mount /proc

    open-multiboot - debug: omb_utils_init_system : mount /sys

    open-multiboot - debug: omb_utils_init_system : mount /media

    open-multiboot - debug: omb_utils_init_system : run volatile media

    open-multiboot - debug: omb_utils_init_system : run mdev

    open-multiboot - debug: omb_utils_find_and_mount : check device /dev/sda 1

    open-multiboot - debug: omb_utils_find_and_mount : found data on device /dev/sda1

    open-multiboot - debug: omb_utils_get_images : discover images

    /usr/bin/python: can't open file '/sbin/open-multiboot-branding-helper.py': [Errno 2] No such file or directory

    /usr/bin/python: can't open file '/sbin/open-multiboot-branding-helper.py': [Errno 2] No such file or directory

    open-multiboot - debug: omb_utils_prepare_destination : prepare destination

    open-multiboot - debug: omb_utils_read_int : selected 0

    open-multiboot - debug: main : preparing environment...

    open-multiboot - debug: main : loading modules...

    open-multiboot - debug: omb_utils_load_modules : load modules

    Loading modules: brcmfb dvb-bcm7362 fpga_directc procmk

    /dev/dvb/adapter0/video0: Device or resource busy

    open-multiboot - debug: omb_utils_backup_kernel : backup kernel for image 'flash'

    ECC failed: 0

    ECC corrected: 0

    Number of bad blocks: 0

    Number of bbt blocks: 0

    /omb/open-multiboot/.kernels/flash.bin: No such file or directory

    open-multiboot - debug: main : menu enabled

    open-multiboot - debug: main : boxmodel: zero

    open-multiboot - debug: omb_open_framebuffer : the framebuffer device was opened successfully

    open-multiboot - debug: omb_read_screen_info : current mode is 1920x1080, 32bpp, stride 7680

    open-multiboot - debug: omb_map_framebuffer : the framebuffer device was mapped to memory successfully

    open-multiboot - debug: omb_make_palette , set color palette disabled: FIXME !!

    open-multiboot - debug: omb_set_manual_blit : set manual blit

    open-multiboot - debug: omb_input_open : input device opened

    open-multiboot - error: omb_lcd_open : cannot read lcd x resolution

    Usage: init.sysvinit {-e VAR[=VAL] | [-t SECONDS] {0|1|2|3|4|5|6|S|s|Q|q|A|a|B|b|C|c|U|u}}

    Edited once, last by Larpo ().

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!