Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,134 replies in this Thread which was already clicked 395,191 times. The last Post () by scorpionfighter.

  • γίνεται λόγω οτι έχουνε διάφορα μια μοίρα και παράλληλα έχει πιο δυνατό σημα ο 1.9 °Ε . Αυτο που θα κάνεις ειναι να ορίσεις και στους δυο την ίδια πόρτα

    ευχαριστώ φίλε μέδουσα ☺️☺️

  • καλησπερα παιδια,θα ηθελα να ρωτησω ,δοκιμασα και εβαλα τον bulgaria sat 1.9 e σε μια πορτα στο 4χ1 αλλα ειδα χωρις να το μετακινησω στην ιδια θεση πιανει και τον eutelsat 3e (για τα digea)γινεται στο ενα lnb να πιανω και τους 2 δορυφορους σε μια πορτα του diseqc,γτ απο το μενου του δεκτη καθε δορυφορος ειναι ξεχωριστος στην καθε επιλογη της πορτα στο diseqc.

    ελπιζω να εγινα κατανοητος,ευχαριστω

    τι lnb χρησιμοποιεις για αυτη τη ληψη και σε ποια περιοχη εισαι???

  • καλησπερα παιδια,θα ηθελα να ρωτησω ,δοκιμασα και εβαλα τον bulgaria sat 1.9 e σε μια πορτα στο 4χ1 αλλα ειδα χωρις να το μετακινησω στην ιδια θεση πιανει και τον eutelsat 3e (για τα digea)γινεται στο ενα lnb να πιανω και τους 2 δορυφορους σε μια πορτα του diseqc,γτ απο το μενου του δεκτη καθε δορυφορος ειναι ξεχωριστος στην καθε επιλογη της πορτα στο diseqc.

    ελπιζω να εγινα κατανοητος,ευχαριστω

    τι lnb χρησιμοποιεις για αυτη τη ληψη και σε ποια περιοχη εισαι???

    Φίλε ένα απλό lnb ,νομίζω δε ειναι αναγκαίο τι lnb θέλει επειδή η απόσταση των δύο δορυφόρων είναι 1 μοιρα απλά στοχεύει στον 1.9e ,και στον 3e κανάλια digea βρίσκει μέχρι 50 % σήμα , περιοχή Πάτρα

  • γίνεται λόγω οτι έχουνε διάφορα μια μοίρα και παράλληλα έχει πιο δυνατό σημα ο 1.9 °Ε . Αυτο που θα κάνεις ειναι να ορίσεις και στους δυο την ίδια πόρτα

    Φίλε κάτι άλλο ,στον ορισμό των 2 στην ίδια πόρτα . πηγαίνεις ρύθμιση turner-τυπος ρύθμιση-προχωρημενο.ετσι?

    Ακόμα και σε diseqc 4x1...για επιβεβαίωση ρωτάω..

  • ολα γίνονται ...αλλά θα ήθελα να γράφεις στο αντίστοιχο νήμα Digea 3.1° Ανατολικα

    ερωτηση .... μπορω να εχω στο ιδιο μηχανημα και OPEN ATV kai satdreamgr 6 ?

    για την απαντηση που ακριβως παω ?

    Υ.Γ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την αμεση απαντηση

    Αν ρίξεις μια ματιά στα post#1655 έως #1720 έχει διάφορες απαντήσεις συζητήσεις λύσεις στο πως γίνεται το multiboot.τουλαχιστον σε μένα έτσι δούλεψε.

  • Ρε θα τρελαθω σήμερα! :p


    Έχω πρόβλημα στην 11171 του Astra 19.2. Συγκεκριμένα, έχω εικόνα για λίγα δευτερόλεπτα και ύστερα δεν έχω καθόλου σήμα! Μόνο σε αυτή!

    Κοντά στον αποκωδικοποιητή είναι φυσικά η τηλεόραση, το ασύρματο τηλέφωνο, το μόντεμ ρούτερ, το PS3 (κλειστό αλλά σε standby) και το raspberry pi3.


    Να φταίει κάποια συσκευή; Να τα φτύνει το lnb; Κάθε γνώμη δέκτη!


    Υγ: 19.2 κέντρο και 13 παράκεντρη λήψη.

  • δοκιμασε να βγαλεις το ασυρματο διπλα απο τον δεκτη η οποια συσκευη κανει παρεμβολες...εμενα ειχε τυχει να κανει το ασυρματο τηλεφωνο παρμβολες!!

  • Σου εκανε παρεμβολες που????στο σημα της TV η στο STB???

    You'll Never Walk Alone

  • Καλησπερα στην παρεα! Μηπως γνωριζει καποιος σε open atv image, πώς επιλεγουμε να κάνει ζαπινγκ με τα βελακια δεξια-αριστερα?

    Δεν το βρισκω πουθενα στο μενου... :dumb:

  • στο stb φιλε,για παραδειγμα στο euronews greek εκανε παρεμβολες στην εικονα το ασυρματο τηλεφεωνο που το ειχα διπλα στο δεκτη,οταν το απενεργοποιησα μια χαρα επανηλθε η εικονα!! απο οτι καταλαβα αυτες οι συσκευες ρουτερ,ασυρματο τηλεφωνο μπορει να κανει παρεμβολες σε καποιες συχνοτητες

  • η συχνότητα είναι στα 1600Mhz εως 1800Mhz οπου ειναι η λειτουργία και στα ασύρματα τηλέφωνα αν ειναι πανω απο 1900Mhz ειναι απο dect 6 US τα οποία απαγορεύονται στην Ευρώπη .. τα Router εκπέμπουν 2.4 GHz, 3.6 GHz, 4.9 GHz, 5 GHz, 5.9 GHz ,το μονο που μπορεί να κάνει θέμα είναι αν το router έχει δυνατότητα dect

  • ΨΑχνΩ για HDMI modulator και το digitatvinfo στο τευχος 123 παρουσιαζει τον ιταλικόHDMI modulator Emme Esse 87430 που παιρνει

    Χαρακτηριστικά

    • Είσοδος και έξοδος HDMI
    • Γρήγορος προγραμματισμός με μενού και πληκτρολόγιο τοποθετημένα μπροστά στην συσκευή
    • Αρίθμηση LCN προσαρμογή των παραμέτρων DVB-T
    • Mux επιλέξιμη σε ζώνη VHF / UHF με στάθμη εξόδου 95dBμV reg.
    • Δυνατότητα εισαγωγής περισσότερων διαμορφωτών 87430
    • Περιλαμβάνεται: Επέκταση καλωδίου IR ομοαξονικά για απομακρυσμένη διαχείριση της συσκευής που είναι συνδεδεμένη στον διαμορφωτή.

    επιειδη μου προτειναν lemco και οχι Εdision κιαι τελικα δεν ξερω απο που και τι να παρω καποιος που να χρησιμοποιει ή να εχει σχετικη εμπειρια με το συγκεκριμενο κομματι εχει να προτεινει λυση στο θεμα μου?

  • Παρατήρησα κι εγώ οτι στο Euronews στον δέκτη της NOVA δεν είχα σήμα ενώ τα υπόλοιπα κανάλια έπαιζαν.

    Δίπλα στον δέκτη είναι το router Speedport της Cosmote.

  • Παρατήρησα κι εγώ οτι στο Euronews στον δέκτη της NOVA δεν είχα σήμα ενώ τα υπόλοιπα κανάλια έπαιζαν.

    Δίπλα στον δέκτη είναι το router Speedport της Cosmote.

    Καλησπέρα, όταν είχα αντίστοιχο πρόβλημα στην 12480 v 27500 3/4 του Astra 19.2°, που είναι η πιο δυνατή συχνότητα κι αναφορά για τον δορυφόρο, το πρόβλημα ήταν το ασύρματο τηλέφωνο. Είχα σήμα και ποιότητα φουλ και το Sport 1 έκανε ασύλληπτα σπασίματα. Η λύση για να ελέγξεις τι συμβαίνει είναι να κλείνεις μία-μία τις συσκευές που πιθανά να δημιουργούν τις παρεμβολές μέχρι να εντοπίσεις την «ένοχη». Αν τη βρεις μετά χρειάζεται να την μετακινήσεις

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!