Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 399,184 times. The last Post () by bigapple.

  • το open pli 7.2 δεν μου το έδινε όμως που ίσως σημαίνει ότι δεν είναι συμβατό για το νέο multiboot.

    όσο για το purE2 είναι σίγουρα συμβατό απ' ότι φαίνεται στον τίτλο του αρχείου : sf8008-PurE2-6.5-20200506_recovery_emmc,

    αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί όταν το επιλέγω δεν μ' αφήνει ο δέκτης να διαλέξω την 4η ελεύθερη θύρα γισ εγκατάσταση, ούτε και κάποια άλλη, γι αυτό το παράτησα.

    octagon sf8008 4K combo

  • το sf8008-PurE2-6.5-20200506_recovery_emmc, οπως λεει και το ονομα του, ειναι για να περαστει με τροπο recovery (σαν βασικο, θα κανει repartitioning και θα διαγραψει τα παντα.

    τo sf8008-PurE2-6.5-202005XX_mmc.zip ειναι για multiboot, αλλα αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχει το νεο multiboot και ειναι συμβατο με τα αλλα...


    αν θελεις, παιρνεις το ρισκο, και δοκιμαζεις οπως σου ειπα πιο πανω...

  • καλησπερα γιατι χαλασε το tuner του box μου και δεν εχω epg στα γνωστα καναλια γνωριζει κανενας μπου μπορω να βρω

    λιστα των καναλιων για epgimport τα καναλια ειναι σε m3u προστα ειναι 4097 gstreamer

    χρησιμοποιω openpli 7.2

  • απορια για εγκατασταση.το σεναριο εχει ως εξης: στο μπαλκονι βρισκεται ηδη ενα πιατο πανω σε μοτερακι (αποσταση απο τον δεκτη 6 μετρα καλωδιο). στην ταρατσα θα μπει ενα 2ο πιατο με 2 lnb (αποσταση απο το δεκτη περιπου 25 μετρα). ο δεκτης διαθετει ομως 1 tuner.πως θα συνδεθουν ολα αυτα πανω στο δεκτη? πρεπει να κατεβουν υποχρεωτικα 2 καλωδια απο την ταρατσα και να μπει ο διακοπτης εκει διπλα στο πιατο με το μοτερ?η μπορει να μπει διακοπτης στην ταρατσα ωστε να κατεβει 1 καλωδιο μεχρι το μπαλκονι και εκει να μπει ενας 2ος διακοπτης ?

  • απορια για εγκατασταση.το σεναριο εχει ως εξης: στο μπαλκονι βρισκεται ηδη ενα πιατο πανω σε μοτερακι (αποσταση απο τον δεκτη 6 μετρα καλωδιο). στην ταρατσα θα μπει ενα 2ο πιατο με 2 lnb (αποσταση απο το δεκτη περιπου 25 μετρα). ο δεκτης διαθετει ομως 1 tuner.πως θα συνδεθουν ολα αυτα πανω στο δεκτη? πρεπει να κατεβουν υποχρεωτικα 2 καλωδια απο την ταρατσα και να μπει ο διακοπτης εκει διπλα στο πιατο με το μοτερ?η μπορει να μπει διακοπτης στην ταρατσα ωστε να κατεβει 1 καλωδιο μεχρι το μπαλκονι και εκει να μπει ενας 2ος διακοπτης ?

    και οι δύο τρόποι ισχύουν υποθέτω.

    στον πρώτο θα χρειαστεί ένα απλό diseqc 4 θέσεων τύπου 1.0 στο μπαλκόνι

    και στον δεύτερο ένα diseqc τύπου 1.0 δύο θέσεων στην ταράτσα και ένα τύπου 1.1 στο μπαλκόνι και οι ανάλογες ρυθμίσεις στον δέκτη.

    δεν έχω κάνει τέτοια εγκατάσταση, αλλά αν χρειαζόταν έτσι θα δοκίμαζα.

    octagon sf8008 4K combo

  • απορια για εγκατασταση.το σεναριο εχει ως εξης: στο μπαλκονι βρισκεται ηδη ενα πιατο πανω σε μοτερακι (αποσταση απο τον δεκτη 6 μετρα καλωδιο). στην ταρατσα θα μπει ενα 2ο πιατο με 2 lnb (αποσταση απο το δεκτη περιπου 25 μετρα). ο δεκτης διαθετει ομως 1 tuner.πως θα συνδεθουν ολα αυτα πανω στο δεκτη? πρεπει να κατεβουν υποχρεωτικα 2 καλωδια απο την ταρατσα και να μπει ο διακοπτης εκει διπλα στο πιατο με το μοτερ?η μπορει να μπει διακοπτης στην ταρατσα ωστε να κατεβει 1 καλωδιο μεχρι το μπαλκονι και εκει να μπει ενας 2ος διακοπτης ?

    εγγυηση καλης λειτουργειας δεν μπορω να σου δωσω :party-time: αλλα

    η συνδεσμολογια παει οτι, αν βαλεις πανω diseq 1.0 για να βαλεις τα 2 lnb , τοτε το diseq 1.0 θα πρεπει να παει σε ενα diseq 1.1 .

    τωρα... επειδη στο παρελθον εχω φαει τα σωθηκα μου να βρω διακοπτες που να συνεργαζονται μεταξυ τους, στη θεση σου θα πηγαινα στα 2 καλωδια .

  • Αυτο φοβάμαι κι εγώ μήπως δεν συνεργάζονται τα διακοπτακια...θα το έβαζα απλό με μοτεράκι να καταργήσω του μπαλκονιού αλλά η ταράτσα έχει κάγκελο γύρω γύρω δεν κόβει πουθενά και με τους αέρηδες πιστεύω θα έχω θεματακι.ευχαριστω ρε παιδιά θα το σκεφτώ και θα δω τι θα κάνω.βεβαια μια άλλη σκέψη είναι η αναβάθμιση του δέκτη σε άλλον με 2 tuner αλλά η αλήθεια είναι ότι μέχρι τωρα χαρά βολευομουν και με αυτόν που έχω τωρα

  • γνωμη μου, ψαξε κατι με "fix" πρωτοκολλο, η με ρυθμιση με διακοπτακι. το πανω diseq 1.0 , το κατω 1.1 ...

    αυτα με τις "πολλαπλες αυτοματες" προσαρμογες... ειναι καπως επικυνδινα...

  • Όποτε αν πειραματιστω θέλω κάτι τέτοιο ένα για το πιάτο και ένα για το μπαλκονι?

    EMP-Centauri DiseqC 2/1 S2/1PCN-W1

    Στις επίσημες προδιαγραφές του λέει ότι κάνει και για την ταράτσα και για το μπαλκόνι (είναι δηλ. και 1.0 και 1.1)

    αιωρείται όμως και το θέμα συμβατότητας του δέκτη σου με τον συγκεκριμένο και όποιον άλλο διαλέξεις όπως επισήμανε απ' την αρχή ο georgeflu.

    octagon sf8008 4K combo

  • απορια για εγκατασταση.το σεναριο εχει ως εξης: στο μπαλκονι βρισκεται ηδη ενα πιατο πανω σε μοτερακι (αποσταση απο τον δεκτη 6 μετρα καλωδιο). στην ταρατσα θα μπει ενα 2ο πιατο με 2 lnb (αποσταση απο το δεκτη περιπου 25 μετρα). ο δεκτης διαθετει ομως 1 tuner.πως θα συνδεθουν ολα αυτα πανω στο δεκτη? πρεπει να κατεβουν υποχρεωτικα 2 καλωδια απο την ταρατσα και να μπει ο διακοπτης εκει διπλα στο πιατο με το μοτερ?η μπορει να μπει διακοπτης στην ταρατσα ωστε να κατεβει 1 καλωδιο μεχρι το μπαλκονι και εκει να μπει ενας 2ος διακοπτης ?

    Περνεις ένα diseqc 4 θέσεων

    Από τον δέκτη πας με ένα καλώδιο στην είσοδο του μοτερ, από την έξοδο του μοτερ πας στην έξοδο του diseqc συνδέεις το lnb που έχει το πιάτο με το μοτέρ στην είσοδο 1 του diseqc και κατεβάζεις από τα lnb που έχεις στην ταράτσα δύο καλώδια και τα πας στην είσοδο 2, 3 του diseqc

  • Την καλημέρα μου σ' όλους!

    Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί, ενώ στις 0.8 όλα λειτουργούν, στις 4.8, εκτός απ' το TLC τα υπόλοιπα δεν μου ανοίγουν (τα PVU εννοείται).

    Έχω το τελευταίο oscam_emu και δοκίμασα 2-3 SoftCam.Key με το ίδιο αποτέλεσμα.

    Όλα τα υπόλοιπα που ανοίγουν με emu (3.0e, 1.9e, 9e, 39e) δουλεύουν χωρίς πρόβλημα.

  • Δεν πρέπει, λογικά, να κάνει αυτόματα ανανέωση από τη στιγμή που υπάρχουν οι γραμμές EMM;

    Το TLC, όπως έγραψα πιο πάνω, ανοίγει και στον δικό μου δέκτη.

    Τώρα, από τη στιγμή που ανοίγουν στις 0.8, θα πει κάποιος τι κάθομαι κι ασχολούμαι...

    Αν εχεις λίγο το "μικρόβιο", θες να δουλεύουν όλα σωστά!

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!