Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 400,504 times. The last Post () by bigapple.

  • Σε ευχαριστώ και απαντώ με μικρή καθυστέρηση.

    Περιγράφω τα βήματα που έκανα:

    Κατέβασα το skin GlamourAura από το feed.

    Φορμάρησα το στικάκι στο laptop (FAT32), το έβαλα στον δέκτη (skin το satdream-HD-TranspBA), αρχικοποίησα το στικάκι στον δέκτη σε FAT32, έκανα προσάρτηση ως media/usb.

    Εκτέλεσα τις 2 εντολές που μου έδωσες (me copy-paste) μέσω telnet και πήρα την παρακάτω απάντηση:

    satdreamgr 8 vusolose


    vusolose login:

    root


    root@vusolose:~#

    -------------------- < Script > ----------------------------

    uname -r >/tmp/boxtype.dcc; echo ">>> DONE <<<";


    >>> DONE <<<

    root@vusolose:~#

    clear


    [H[Jroot@vusolose:~#

    mv /usr/share/enigma2/GlamourAuraFHD /media/usb


    root@vusolose:~#

    ln -s /media/usb/GlamourAuraFHD usr/share/enigma2/


    ln: usr/share/enigma2/: No such file or directory

    root@vusolose:~#

    Το GlamourAura έχει μεταφερθεί στο στικάκι με attributes 777, αλλά δεν είναι διαθέσιμο στο μενού/ρυθμίσεις/σύστημα/ρυθμίσεις διεπαφής χρήστη/θέμα διεπαφής χρήστη για να τρέξει.

  • Τι μπορεί να κάνει ένα "άτιμο" slash ( / ), ε;

    Τώρα παίζει κανονικά.

    Υποθέτω ότι το ίδιο κάνω και για τα picons με ανάλογή προσαρμογή της σύνταξης των εντολών;

    Σας ευχαριστώ και τους δύο.

  • Δυστυχώς επανέρχομαι στα picons, που έχουν μουλαρώσει και δεν παίζουν από το usb, παρά μόνο από την internal flash, ενώ αντίθετα το GlamourAuraFHD παίζει μια χαρά από το usb.

    Τα μετέφερα στο media/usb (εκεί είναι και το GlamourAuraFHD), έσβησα τον φάκελο από το root, αλλά δεν εμφανίζονται δίπλα από τα κανάλια.

    Έδωσα εντολή

    ln -s /media/usb/picon /usr/share/enigma2/

    αποτέλεσμα μηδέν, οπότε ξαναζητάω βοήθεια.

    Ευχαριστώ.

  • Καλησπερα , εχω εναν edition osmio 4k + ,ο δεκτης δεν παιζει πολλα streams ταινιων, εχω δοκιμασει ολα τα υπαρχοντα images , την ιδια στιγμη ενας παλιος vusolo2 παιζει κανονικα ολες τις μορφες streaming, αν καποιος μπορει να μου υποδειξει αν κανω κατι λαθος σε ρυθμισεις θα ημουν ευγνωμων

  • οταν λες δεν εμφανιζονται διπλα απο τα καναλι??? τι εννοεις? εμφανιζονται στην infobar?

    επισης, δεν χρειαζεται να διαγραψεις τον φακελο απο το /usr/share/enigma2. το ψαχνει σε ολες τις θεσεις που εγραψε και πιο πανω ο Θοδωρης.

    επισης... επανεκκινηση εκανες ετσι?

  • Νομίζω ότι οι φωτογραφίες, που παραθέτω, δείχνουν καλύτερα από λόγια τι εννοώ.

    Η πρώτη είναι από τον EDISION MIO 4K+ (εκεί τα picons και το skin είναι εγκατεστημένα στην flash memory, που είναι μπόλικη, και οι δύο επόμενες είναι από τον VU+ SOLO SE, όπου το skin, που δουλεύει κανονικά και τα picons είναι εγκατεστημένα στο /media/usb και οι σχετικοί φάκελοι έχουν διαγραφεί από την flash memory.

    Οι σχετικές ρυθμίσεις διεπαφής του χρήστη είναι ίδιες και στους 2 δέκτες.

    Επανεκκινήσεις έχω κάνει αρκετές.

  • Τα avi δεν παιζουν, υπαρχουν και αρκετα mkv που δεν παιζουν ,παιζουν τα mp,δεν εχω καταλαβει τι γινεται στον vu παιζουν ολα

    το ιδιο ειναι και στα νεα vu γιατι έχουν αφαιρεθεί από την broadcom εδώ και κάτι χρόνια αυτοί οι codecs: VC1/VC1 SM, MPEG4 Part2, VP6/VP8/SPARK .

    οποτε πρεπει να ειναι σε κάτι supported H.264,MPEG2,AVS,H.265,VP9


  • Καλησπερα μια ερωτηση αν ξερει καποιος. Εχω τον μιο4κ με sdg8 .ο δεκτης οταν τον ακουμπας ειναι πολυ ζεστος και φοβαμαι μην παθει τιποτα.μπορειτε να μου πειτε που 7α βρω (αν μπορω)καπου την θερμοκρασια του? Και τι θερμοκρασιες θεωρουνται safe?


    Edit:μολις βρηκα θερμοκρασια του δεκτη.ειναι στους 71 βαθμους αυτη την στιγμη ειναι ενταξει?

  • Νομίζω ότι οι φωτογραφίες, που παραθέτω, δείχνουν καλύτερα από λόγια τι εννοώ.

    Η πρώτη είναι από τον EDISION MIO 4K+ (εκεί τα picons και το skin είναι εγκατεστημένα στην flash memory, που είναι μπόλικη, και οι δύο επόμενες είναι από τον VU+ SOLO SE, όπου το skin, που δουλεύει κανονικά και τα picons είναι εγκατεστημένα στο /media/usb και οι σχετικοί φάκελοι έχουν διαγραφεί από την flash memory.

    Οι σχετικές ρυθμίσεις διεπαφής του χρήστη είναι ίδιες και στους 2 δέκτες.

    Επανεκκινήσεις έχω κάνει αρκετές.

    Μήπως υπάρχει κανένας φάκελος picon μέσα στο media/usb/picon? Θα πρέπει απευθείας να υπάρχουν τα png μέσα στο media/usb/picon.

    Πάντως χθες που το δοκίμασα κι εγώ με μεταφορά skins και picons στο usb έπαιζαν όλα άψογα.

    • Official Post

    μολις βρηκα θερμοκρασια του δεκτη.ειναι στους 71 βαθμους αυτη την στιγμη ειναι ενταξει?

    :)


    Εχω δει και χειρότερες θερμοκρασιες (os mini με κατι 80+ :mosking:) αλλά και καλύτερες με cooler οπως εχω εγω


    4afe54610d9a6dc8e5eb.jpg

  • Τελικα ομως ειναι επιτρεπτη σαν θερμοκρασια?

    • Official Post

    μπρος στο 80+ μια χαρά είναι, απλα φρόντισε να μην είναι σε κλειστο χώρο ( έπιπλα με θήκες ...κτλ)

  • Τελικα ομως ειναι επιτρεπτη σαν θερμοκρασια?

    Η θερμοκρασία λειτουργίας είναι 0 έως 110 ⁰C σε θερμοκρασία περιβάλλοντος είτε 250⁰c για κάποια λεπτά....

    Και κάθε χρόνο έχουν την ίδια ερώτηση για του δέκτες μόλις αρχίσουν η ζεστές και αν χρειάζεται cooler ή όχι...

  • το ιδιο ειναι και στα νεα vu γιατι έχουν αφαιρεθεί από την broadcom εδώ και κάτι χρόνια αυτοί οι codecs: VC1/VC1 SM, MPEG4 Part2, VP6/VP8/SPARK .

    οποτε πρεπει να ειναι σε κάτι supported H.264,MPEG2,AVS,H.265,VP9

    Δηλαδη δεν υπαρχει τροπος να παιζουν αυτα τα video format?

    Edited 2 times, last by .:T3O:.: Όχι quotes μέσα σε quotes ().

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!