Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 399,398 times. The last Post () by bigapple.

  • Το cooler που εχεις ειναι usb ανεμιστιρακι?το εχεις βαλει απο κστω η απο πανω,sry για το χαζο της ερωτησης αλλα δεν εχω ασχοληθει

  • Το cooler που εχεις ειναι usb ανεμιστιρακι?το εχεις βαλει απο κστω η απο πανω,sry για το χαζο της ερωτησης αλλα δεν εχω ασχοληθει

    το ίδιο και εδώ με τα quotes ...

    Ναι είναι η βάση από laptop με usb

    Βάση θερμοδυναμική οι θερμές μάζες αέρα είναι στο άνω μέρος σε ένα χώρο και οι ψυχές στο κάτω μέρος οπότε η βέλτιστη τοποθέτηση για την βάση είναι στο κάτω μέρος του δεκτη

  • Μήπως υπάρχει κανένας φάκελος picon μέσα στο media/usb/picon? Θα πρέπει απευθείας να υπάρχουν τα png μέσα στο media/usb/picon.

    Πάντως χθες που το δοκίμασα κι εγώ με μεταφορά skins και picons στο usb έπαιζαν όλα άψογα.

    Φίλε, έπεσες διάνα. Μέσα στον φάκελο media/usb/picon υπάρχει ένας ακόμη φάκελος logos (δεν τον δημιούργησα εγώ), όπου βρίσκονται τα png. Μόλις τα μετέφερα στο media/usb/picon, έσβησα τον φάκελο logos, έκανα επενεκκίνηση και τα picons εμφανίστηκαν κανονικά.

    Είμαι περίεργος να δώ τι θα γίνει όταν θα υπάρχει update στα picons. Θα ξαναεμφανιστεί ο φάκελος logos;

    Σε ευχαριστώ πολύ.

  • Ωραία! Εγώ πάντως τελευταία που έχω το plugin του chocholousek μια χαρά κάνει update τα πάντα χωρίς πρόβλημα. Έχω θέσει ως τοποθεσία για τα picons το /media/usb2/picon με incremental update και έχω ξενοιάσει!

  • Ήρθε η πρώτη ενημέρωση μέσω feed του satdreamgr8 στα picons και πήγαν και εγκαταστάθηκαν στην γνωστή τους τοποθεσία στην flash memory, οπότε πρέπει να επαναλάβω την διαδικασία μεταφοράς στο /media/usb/picon και μετά να σβήσω τον φάκελο picon από το root.

    Μπορείς να μου πεις πως ορίζουμε ως τοποθεσία για τα picons το /media/usb/picon, ώστε να αποφεύγω την ταλαιπωρία;

    Αυτά τα περί plugin του chocholousek και incremental update δεν τα έχω ξανακούσει, αν θέλεις και δεν είναι μεγάλες και δύσκολες εξηγήσεις (που το βρίσκω, πως το εγκαθιστώ, πως ορίζω τον τρόπο που γίνεται το update κλπ) τις γράφεις.

    Ευχαριστώ.

    Υ.Γ. Το ίδιο ερώτημα ισχύει και για το επικείμενο update του GlamourAuraFHD, που επίσης τρέχει από στικάκι. Εκεί τι θα χρειαστεί να κάνω;

  • :derpthink:ακριβώς δεν ειναι το plugin του Chocholousek αλλα του s3n0 και χρησιμοποιει τα picons του Chocholousek https://github.com/s3n0/e2plug…master/ChocholousekPicons https://github.com/s3n0/e2plug…picons_2.0.200412_all.ipk

    το incremental update ειναι αντιγράψτε μόνο νέα picons ή picons με διαφορετικό μέγεθος αρχείου

    γιατι εχει αυτες τις επιλογες το plugin

    1. Copy all picons: Delete all current picons as first
    2. Copy all picons: Incremental update (copy only new picons or picons with different file size)
    3. Sync with TV channel lists (userbouquet files)
    4. Sync with TV+RADIO channel lists (userbouquet files)

    Απο τα feeds το πακετο εχει προεπιλογή την θεση /picon ειτε σε καποια που ειναι για hdd στην θεση /media/hdd

    Για το skin αφου εχει symbolic link γινεται μεταφορα στην νεα θεση μονο αν υπάρξει θεμα με κάποια permissions ισως

  • Σωστά του s3n0 είναι το plugin.

    Στα updates εφόσον είναι σωστά τα symlinks δεν βλέπω κάποιο θέμα, το plugin με τα picons έχει αυτή την οθόνη με τις δικές μου ρυθμίσεις.

    Να ευχαριστήσω επ' ευκαιρία και το δημιουργό του, είναι από τα πιο χρήσιμα plugins που έχω ποτέ χρησιμοποιήσει!

    53bbdd9c7f6e97e1fa2.jpg

  • Εγω πάντως έχω το ίδιο iptv τα τελευταία 5 χρόνια καί είμαι πολύ ευχαριστημένος καί καλή τιμή!

    • Official Post

    :derpthink:

    Χωρίς ούτε ένα γεια σαν νέο μέλος και απλα μας πετας το ωραίο ''έχω το ίδιο iptv τα τελευταία 5 χρόνια καί είμαι πολύ ευχαριστημένος καί καλή τιμή!''


    αν είσαι εδώ για να δωσουμε-πουλησουμε-διαφημισουμε ... απλα ξέχασε το


    Tracker option was activated for you:wink:

  • Καλημερα σας μια ερωτηση θελω να κανω οσο αφορα το αν μπορω να βλεπω ταινιες απο το pc στον μιο4κ με διαμοιρασμο.δηλαδη μια ταινια αποθηκευμενη στο pc να παιξει με καποιο τροπο(stream?)στον μιο με την μεθοδο του διαμιρασμου αρχειων ας πουμε.υπαρχει καπου οδηγος αν γινεται?

  • Kαλημερα σε ολους! Μανος εδω,απο Θεσσαλονικη. Μιας και υπαρχει ενεργο ελληνικο community ειπα να ρωτησω εδω πρωτα. Μου χαρισαν ενα πιατο του οτε. Το εχω βαλει να κοιταει στις 13 ανατολικα. Πιανει καμια 1300 καναλια. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω καποιο receiver, το εχω συνδεδεμενο στον δορυφορικο receiver της tv ο οποιος μαλλον δεν μπορει να το διαχειριστει το θεμα και κανει αργη την ολη εμπειρια. Τι δεκτη θα προτεινατε μεχρι 120 ευρω, που να μπορει να κανει και κανα "κολπο" να βλεπω ντοκιμαντερ και αθλητικα?

  • καλησπερα και παλι μετα απο πολυ καιρο , (λογω δουλειας). μια ερωτηση εχω και εγω τετοια ωρα (1¨15 περιπου το βραδυ). προσπαθω να μπω σε δεκτες (osmini- osnino) με satdreamgr 8 απο υπολογιστη μεσω webif και μου βγαζει συνεχεια Processing Failed. αλλαζω ip στους δεκτες αλλα τα ιδια παλι. ευχαριστω και καληνυχτα

  • εγω παλι... δε βλεπω καποιο θεμα σε 4 δεκτες.


    για δωστε καμια παραπανω πληροφορια...


    ασυρματη η ενσυρματη συνδεση? ο δεκτης βλεπει internet? με telnet k ftp τον βλεπετε?

  • μμμ,μαλιστα !


    μπες μια στα plugins και δες λιγο στην webif εαν ειναι ολα ενταξει...


    και για δοκιμη, μπες, κανε την μια απενεργοποιηση, reboot , ενεργοποιηση, κανα reboot και δες...



    α! πριν τα πανω...

    oscam webif βλεπει? με ποιον browser δοκιμαζεις? αλλον δοκιμασες? η σε "ιδιωτικη περιηγηση" ? (μηπως κατι στον browser στραβωσε)

  • καλημερα εκανα απενεργοποιηση, reboot , ενεργοποιηση, ξανα reboot αλλα τιποτα. δοκιμασα με Internet explorer και με το google chrome αλλα και παλι τιποτα. την oscam webif την βλεπει

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!