Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 399,835 times. The last Post () by bigapple.

  • Στο oscam.server εχω τις παρακατω ρυθμισεις σε μια newcamd γραμμη που εχω, στο γερμανικο πακετο μου ανοιγει για καποια δευτερα και μετα μαυρο χρειαζεται να κανω καποια αλλη ρυθμιση ωστε να παιζει συνεχεια,


    [reader]

    label = xxxxxxxxxxx

    protocol = newcamd

    device = xxxxxxxxxxx,0000

    key = 0102030405060708091011121314

    user = yyyyyyyyy

    password = sssssssss

    inactivitytimeout = 1

    disableserverfilter = 1

    disablecrccws_only_for = 0500:030B00,050F00;098C:000000;09C4:000000

    group = 1

  • καλημερα εχω ενα προβλημα δεν μπορω να συνδεθω με file zilla και dcc στο μηχανημα osmeca με βγαζει αυτο

    331 Please specify the password 500 OOPS: cannot change directory:/home/root ενω pingulux με enigma κανει συνδεσει κανονικα

  • Εάν έβαλες καινούριο image μάλλον πρέπει να ορίσεις password, οπότε πας στις ρυθμίσεις δικτύου και εκεί έχει επιλογή για να ορίσεις έναν κωδικό που θα χρησιμοποιείς και στους ftp clients.


    Καλήμερα.

    Liverpool.png


    YOU'LL NEVER WALK ALONE


  • καλησπερα,το εξης μου συμβαινει στον δεκτη μου τον τελευταιο μηνα(edision mio4k με sdg 8).αφου τον κλεισω το βραδυ και τον ανοιξω την επομενη μερα δεν ανοιγει κανενα καναλι σαν να μην φορτωνει αυτοματα το oscam-emu(την γραμμη) ξερουμε τι μπορει να ειναι? εντωμεταξυ με μπλε κουμπι softcams επανεκινηση softcam ερχεται στα ισα του και δεν ειναι κανενα τραγικο προβλημα απλα μου κανει εντυπωση...ενω ποιο παλια τον ανοιγα και επαιζαν ολα κανονικα χωρις ναν χρειαζετε να κανω επανεκινηση softcam


    Δες τα log του oscam-emu

    Θοδωρη οταν τον ανοιγω (και δεν παιζουν τα καναλια)δεν μπορω μεσα απο το web if να δω τα log του oscam emu που μου γραφεις διοτι δεν εχω επιλογη να τα ανοιξω ειναι σαν να ειναι απενεργοποιημενο(δηλαδη δεν βλεπω την επιλογη "διεπαφη δικτυου oscam")

    Edited once, last by takisxx ().

  • Ναι ρε συ κανονικο oscam emu ειναι...

    .:T3O:. θοδωρη κοιταξα μεσα στο etc και δεν υπαρχει αρχειο init.d παιζει κανενα ρολο?

    Edit.ακυρο υπαρχει..


    Αυτα εχει μεσα στο αρχειo osca-emu


    #!/bin/sh

    case "$1" in

    start)

    ulimit -s 1024

    /usr/bin/oscam-emu --wait 0 --config-dir /etc/tuxbox/config/oscam-emu --daemon --pidfile /tmp/oscam-emu.pid --restart 2 --utf8

    ;;

    stop)

    kill `cat /tmp/oscam-emu.pid` 2> /dev/null

    ;;

    restart|reload)

    $0 stop

    sleep 1

    $0 start

    ;;

    version)

    echo "11576.798"

    ;;

    info)

    echo "oscam-emu 11576.798"

    ;;

    *)

    echo "Usage: $0 start|stop|restart"

    exit 1

    ;;

    esac

    exit 0

    Edited 4 times, last by takisxx ().

  • Octagon SF8008 combo / SDG8

    Εδώ και αρκετές ημέρες 1-2 λεπτά μετά την εκκίνηση βγάζει πράσινη οθόνη "θανάτου" με σφάλμα σήματος

    άσχετα σε ποιό κανάλι ανοίγει κι ενώ το σήμα απο τα πιάτα μου δεν έχει θέμα και μετά κάνει επανεκκίνηση και δουλεύει κανονικά.

    Αυτό γίνεται κατα ενα στα πέντε περίπου ανοίγματα του δέκτη, όχι σε κάθε εκκίνηση δηλαδή.

    Επισυνάπτω και το σχετ."crash log" και παρακαλώ τα φώτα σας.

  • δυσκολο... και δυσκολα θα βρεθει ακρη.


    κανε ομως μια δοκιμη... βαλε καποιο sat καναλι ως υπηρεσια εκκινησης (να ανοιγει δηλαδη σε καποιο συγκεκριμενο καναλι μετα απο restart/reboot)

  • Στο "ορισμός ως υπηρεσίας εκκίνησης" έχει και 2η επιλογή "επίσης στην αναμονή" και την οποία προτίμησα,

    έκανα επανεκκίνηση και άνοιξε χωρίς να κρασσάρει σε 1-2 λεπτά, αλλά πρέπει να περιμένω λίγες μέρες να δώ αν το ξανακάνει.

    Τι σε κάνει να συσχετίσεις το πρόβλημα μ' αυτή τη ρύθμιση?

    Ευχαριστώ πολύ πάντως.

    octagon sf8008 4K combo

  • στην αναμονη δε νομιζω να χρειαζεται. εκει που το εκλεισες, εκει ανοιγει...

    στην επανεκκινηση, ανοιγει σε καποιο τελευταιο καναλι, που εχει κρατησει. αυτο μπορει να ειναι και iptv, μπορει και κατι αλλο που απλα δεν το βρισκει (με την πρωτη) στην εκκινηση.

  • καλημέρα σε όλους,

    θα ήθελα μια μικρή βοήθεια αν κάποιος γνωρίζει, με τι διάσταση κατόπτρου στη βόρεια Ελλάδα μπορεί να γίνει ανίχνευση του Αγγλικού δορυφόρου 28,2Ε;


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Εύκολη σχετικά είναι η λήψη για τον ASTRA 2G με πιάτο μικρότερο από 1,5μ. (προσωπική εμπειρία με 1,25μ. στην Αθήνα).

    Βόρεια Ελλάδα είναι και η Φλώρινα (πιο ευνοϊκή λήψη) και η Αλεξανδρούπολη.

    Συμβουλέψου τα ιχνοδιαγράμματα των δορυφόρων στο satbeams και στο flysat.

  • οπως πολυ σωστα εγραψαν τα παιδια πιο πανω, που ακριβως ειναι το βορεια... (γιατι στον εν λογω δορυφορο, εχει τη σημασια του και το ανατολικα δυτικα).

    2G στα βορειοδυτικα, δοκιμασμενο με 65cm (και φυσικα οχι uk beam) ,αλλα ως προτεινομενη 80cm .

    με κανα 1.40 , ισως τσιμπησεις και λιγο απο 2Ε/2F (στα πολυ δυτικα)

  • Θεσσαλονίκη με 1.20 κατεβάζεις με άψογη στόχευση μόνο φυσικά τις ευρωπαϊκές δέσμες των 2Ε, 2G. Ο 2G φέρνει πολύ καλά σήματα, ο 2Ε άκρως οριακά. Ο 2F δεν κατεβαίνει ούτε με 1.80 24/7.

    Δεν το συζητάμε απλά για τις δέσμες UK. Παλιά υπήρχε αναφορά για λήψη με 3.40 και άνω.

  • Βγαίνει άνετα ο δορυφόρος αυτός εκτός από τα BT sport που η δέσμη αυτή είναι μόνον για το UK. στα υπόλοιπα sports channels έχει σήμα στην Β Ελλάδα ανέκαθεν.

    ο φίλος που ζήτησε ενημέρωση για τον δορυφόρο αυτόν.Απο 1.25μ μέχρι 1.8μ παραβολικό δεν θα έχει θέματα.

  • O 2F είναι πολύ πιο εύκολος στα νότια και ανατολικά της χώρας, καθώς υπάρχει η κρυφή δέσμη Κωνσταντινούπολης, εγώ αναφέρθηκα πολύ συγκεκριμένα στην κεντρική Μακεδονία, όπου υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Μην νομίζει λοιπόν κανείς ότι θα βάλει 1.20 στη Θεσσαλονίκη και θα βγάζει πχ τη 12110 ή την 12148.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!