Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 400,852 times. The last Post () by bigapple.

  • ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες

    Δεν θα τον πάρω θέλω ενιγμα2

    θα δ'ω τον 8008.

    Edited once, last by marinos: καλά χριστούγεννα κ χρόνια πολλά ().

  • Καλησπέρα κ χρόνια πολλά

    θέλω να αγοράσω δέκτη 4κ είμαι μεταξύ vu+zero 4k και octagon sf8008 4k.

    στην φλασ είναι ποιό δυνατός ο 8008 ενώ στην ραμ ο vU+

    στον επεξεργαστή ποιός είναι ποιό καλός?

    ο vu+ είναι 70 ευρώ ποιό ακριβός.

    μπορείται να βοηθήσεται να αποφασίσω?

    ευχαριστώ.

  • δεν ξερω γιατι, αλλα τα τελευταια χρονια εχω αρχισει και απογοητευομαι ολο και πιο πολυ απο την vu+ .

    αν και εχει δωσει αρκετα πραγματα στον χωρο, οι καθυστερισεις για τα fix ειναι χρονικα τεραστιες, καθως επισης και τα προβληματα αρκετα. πχ, τα μοντελα που υποστηριζουν kodi εχουν προβλημα στον ηχο, πολλα feed δεν ειχαν εικονα, ενω τωρα τελευταια διαβαζω σε αλλη σελιδα, οτι κανενας vu+ δεν μπορει να παιξει το 4Κ καναλι "4Κ HERITAGE" .


    επισης, αν εβαζες καποιο ανωτερο μοντελο της vu+ ισως και να εμπενα στον κοπο να σκεφτω λιγο, μηπως βρω κατι +...


    τον sf8008 τον εχω και αν σκαλωνεις στη μνημη του... απλα προσπερασε το. μια χαρα επαρκεστατη ειναι.αλλα μικροπροβληματακια εχει (λιγο η θερμοκρασια, και λιγο μια καθυστεριση οταν γυρνας απο sat σε dvbt) ,αλλα προσωπικα δεν με ενοχλουν ( για τη θερμοκρασια ομως ενα ανεμιστηρακι καλο ειναι).


    οποτε εγω προτεινω να αλλαξεις το διλημα σε sf8008 η mio


    στους 2 πιο πανω βαλε στα + τον τυπο που δουλευουν multiboot και...

  • ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

    ο δέκτης edision εχει DVB-S2X

    Το δεύτερο tuner DVB-S2/T2/C είναι για τα επίγεια και εαν ναί τι χρειάζεται για την Ελλάδα?

    Edited once, last by marinos ().

  • Aκομα δεν εχει ολοκληρωθει το θεμα που θα παει η Ελλαδα κατα πάρα πιθανότητα

    DVB-T2 H265

    Aυτος ο δεκτης καλυπτει και αυτο το θέμα

  • marinos στο ποστ #3,344 μια διευκρίνηση για το τι σημαίνει το "+" μετά το "mio" νομίζω ότι είναι αναγκαία,

    σημαίνει plus κι αν καταλήξεις σε αυτόν έτσι να τον ζητήσεις "edision os mio plus 4K s2x + s2/t2/c,

    σου το διευκρινίζω γιατί υπάρχει κι ο απλός ο μιο που είναι παλαιότερο μοντέλο.

    Liverpool.png


    YOU'LL NEVER WALK ALONE


  • Έστησα το pLi 8.2 για να περάσει η ώρα και βλέπω πως δεν τρέχει το hbbtv - μου ζητάει να τρέξω το browser. Έχει στα πρόσθετα openopera version 1 & 2.

    Τα κατέβασα εναλλάξ και μου ανοίγει το browser πάνω για να βάλω σελίδα.

    Τι μου διαφεύγει?Έχετε καμιά ιδέα?

  • Απ΄όσα γνωρίζω openpli 8.2 δεν υπάρχει.


    Τον τελευταίο μήνα έδωσαν την 8.0 release candidate (όχι τελική) έκδοση η οποία στα πρόσθετα για hbbtv χρησιμοποιεί το qthbbtv.


    Δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις περάσει και σε τι δέκτη, μα εάν εννοείς το πλι που είπα πιο πάνω,

    υπάρχει ειδικό θέμα γι αυτό στο φόρουμ του πλι.

    Liverpool.png


    YOU'LL NEVER WALK ALONE


  • Τελικά το άφησα, δε παίζει, και σωστά έγραψες το openpli είναι το 8 (τώρα γιατί έγραψα 8.2, δε ξέρω).

    Ενημερωτικά με το openspa δεν έχω κανένα πρόβλημα με το hbbtv.

    Ο δέκτης vu solo2.

  • Αν παίζει καλα και με το πλι το 7.3 τότε δεν έχεις παρά να περιμένεις την τελική έκδοση του 8.0.

    Αν πάλι σου παίζουν όλα εκτός από το hbbtv και θέλεις να το αναφέρεις ώστε να βρεθεί το πρόβλημα γρηγορότερα

    πήγαινε στην αγγλική ενότητα στο φόρουμ του πλι και εκεί θα δεις το θέμα που υπάρχει για την εν λόγω έκδοση.

    Liverpool.png


    YOU'LL NEVER WALK ALONE


  • καλημερα και χρονια πολλα και παλι σε ολους σας. μηπως υπαρχει τροπος να κανω αναπαραγωγη καποιων βιντεο που εχω στον υπολογιστη απο δεκτη enigma2.??

    δηλαδη εχω τον osninoplus για παραδειγμα ειναι ρυθμισμενος στο οικιακο μου δικτυο και να θελω να μπω στο σκληρο δισκο του υπολογιστη απο τον δεκτη να δω τα βιντεακια μου??

  • τον sf8008 τον εχω και αν σκαλωνεις στη μνημη του... απλα προσπερασε το. μια χαρα επαρκεστατη ειναι.αλλα μικροπροβληματακια εχει (λιγο η θερμοκρασια, και λιγο μια καθυστεριση οταν γυρνας απο sat σε dvbt) ,αλλα προσωπικα δεν με ενοχλουν ( για τη θερμοκρασια ομως ενα ανεμιστηρακι καλο ειναι).


    Tόσο πολύ ανεβάζει θερμοκρασία ώστε να χρειαστεί ανεμιστηράκι;

    Είναι σε έπιπλο μέσα;


    Ρωτάω γιατί ψάχνω έναν enigma2 δέκτη με έξοδο AV και λέω να πάρω αυτόν.

  • οχι... δεν ειναι σε επιπλο...

    η μαλλον ας μιλησουν οι εικονες

    και οι 2 δεκτες ειναι σε επιπλεον ποδαρακια, ωστε να εχει μεγαλυτερη ροη αερα απο κατω.

    το ανεμιστηρακι στον octagon δεν ειναι και κατι σπουδαιο, αλλα δουλευει παντα οταν ειναι ανοιχτος ο δεκτης, ωστε να διατηρει σε λογικα πλαισια την θερμοκρασια





  • o osmioplus 4k που θα αγοράσω την Δευτέρα παίρνει όλα τα plugins του vu+zero που έχω τώρα?

    τα αρχεία εγκ/σης ειναι σε all.deb και όχι σε all.ipk σωστά?

    ευχαριστώ και καλλή χρονιά.

  • 1) οχι ακριβως

    2) λαθος



    2) τα αρχεια που παιρνει ο mio+ ειναι all.ipk η armvX.ipk

    .deb προς το παρων μονο οι dreambox (νομιζω)


    1) ο vu zero ειναι αρχιτεκτονικης mips32el . ο μιο arm . αν τα plugin ειναι all.ipk συνηθως μπαινουν . αν ειναι mips32el.ipk , μονο αν υπαρχει αντιστοιχο σε arm.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!