Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,134 replies in this Thread which was already clicked 396,196 times. The last Post () by scorpionfighter.

  • θελω να σας πω και εγω οτι μου ετυχε και εμενα αυτο μετα απο ενημερωση λογισμικου οταν εκανε επανεκκινηση κολλησε στο logo zeys 8 αυτο εγινε τοσο στον osmio4k που εχω οπως και στον osninopro και στον osnino+ και χρειαστηκε να κανω εγκατασταση του λογισμικου απο την αρχη. με τις επομενες ενημερωσεις δεν εγινε ξανα. τα προσθετα που εχω ειναι ιδια και στους 3 δεκτες

  • θελω να σας πω και εγω οτι μου ετυχε και εμενα αυτο μετα απο ενημερωση λογισμικου οταν εκανε επανεκκινηση κολλησε στο logo zeys 8 αυτο εγινε τοσο στον osmio4k που εχω οπως και στον osninopro και στον osnino+ και χρειαστηκε να κανω εγκατασταση του λογισμικου απο την αρχη. με τις επομενες ενημερωσεις δεν εγινε ξανα. τα προσθετα που εχω ειναι ιδια και στους 3 δεκτες

    Μια από τα ίδια και σε μένα με vu zero πριν λίγο καιρό το είχα αναφέρει λίγα ποστ πισω.είχα κι εγώ πανω το xstreamity που αναφέρει ο φίλος ίσως να έφαγε από κει κάποιο σκάλωμα το έσβησα αλλά πάλι κολλαγε δεν κατάφερα να βγάλω άκρη και δεν ασχολήθηκα κι εγώ παραπάνω οπότε έβαλα το image από την αρχη

  • κατεβαζεις το λογισμικο που ειναι για τον δεκτη σου το περνας αποσυμπιεσμενο σε ενα στικακι βγαζεις τον δεκτη απο το ρευμα κουμπονεις το στικακι βαζεις ρευμα και μολις φανει η πρωτη εικονα που σου λεει για αναβαθμιση πατας το ΟΚ

  • εγκ/ση του λογισμικού απο την αρχή υπάρχει κάπου να βρώ οδηγίες?

    και αυτο που σου εγραψα πιο πισω, "απο την αρχη" ειναι. απλα ειναι σε κατασταση multiboot.



    τωρα... κολλημα εγω προσωπικα δεν εχω συναντησει...

    εχω ομως δει απο , λιστα καναλιων, free-server plugin και τωρα βλεπω και το xtreamity...(να υπαρχουν ως αναφορα)

  • προσπαθώ να περάσω απο την αρχή image στον osmioplus

    βάζω το στικάκι με το ασυμπίεστο image και ο δέκτης κολλάει στο logo edision

    άλλαξα κ στικάκι κ δεν γίνεται τίποτε.

    τα image για τον δέκτη που είναι όχι multiboot δεν είναι αυτά που πρέπει να περάσω? πχ αυτό? osmio4kplus-PurE2-6.5-20210119_usb.zip?

  • 1) σε αυτη την περιπτωση πρεπει να το αποσυμπιεσεις στο στικακι.

    2) αναλογα την ομαδα, δυστυχως αλλαζει και το ονομα (και το νοημα). πχ το pure2 που αναφερεις, δεν εχει πουθενα την ονομασια multiboot. ως multiboot ομως εννοει το "xxx_usb.zip" , ενω το full ειναι στον φακελο "recovery" ...(και εχω την εντυπωση οτι το ιδιο συμβαινει με ολα τα image που ειναι σε o.e alliance).


    επισης, σε αυτη την περιπτωση θα πανε περιπατο και ολα τα αλλα image που εχεις, και στη θεση 1 θα μπει αυτο.

  • Εχω vu solo2 με openpli 8.0 .Εκανα εγκατασταση e2iplayer 11.01.21 και μου ζηταει τα εξης:wget,hlsdl,cmdwrap tool,f4mdump τα οποια δεν τα βρισκει.Εκανα εγκατασ τα dependences και μετα τον e2iplayer και παλι ζηταει τα παραπανω και δεν πεζει το tsi(χρειαζεται wget).Παρακαλω καπια βοηθεια.

  • δε ζητας κατι ευκολο...


    το plugin ειχε φτιαχτει σε παλαιοτερο Ο.Ε ...

    το openpli 8 ειναι σε O.E zeus...

    οποτε, η θα πρεπει να φτιαχτει το plugin απο την αρχη και να ειναι συμβατο με νεωτερα o.e (δυσκολο, μια και ο δημιουργος του εχει αποσυρθει),

    η να προσθεσει/ διορθωσει καποια πραγματα η openpli ( οπως εκαναν και αλλες ομαδες), ωστε να "καθεται"; σωστα στο 8, γιατι αν βαλεις το wget απο εξωτερικη πηγη, μετα θα εχεις αλλα προβληματα με το image...

  • λοιπον παιδες δοκιμασα openpli και υπαρχει ασυμβατοτητα με drivers και στο forum το δικο τους δεν εχει βρεθει λυση.
    επισης εβαλα τα images των satdreamgr και openATV 6.4 και ο δεκτης δεν αναγνωριζει το usb dvbt tuner και στο transcoding κανει ακριβως το ιδιο προβλημα με των blackhole. δεν σου επιτρεπει να πας στα advanced settings του transcoding και το μεγιστο bitrate ειναι 1 mbps. λογικα το ιδιο plugin χρησιμοποιησουν ολοι και εχει καποια bugs με τον solo2. απλα πρεπει να ζησω με αυτα τα θεματα ή να αλλαξω δεκτη....


  • καλημερα σε vu zero me sdr 8 και oscam emu 11678 σταματησε να μου κανει autoupdate στα powervu.τι μπορει να εχει αλλαξει?βλεπω οτι στο oscam config το au εχει τιμη 1 καθως και στο dvbapi εχει κλικαρισμενο το 'au' και περνω το εξης μηνυμα στο log


    • 2021/01/30 09:21:44 355332DC c (ecm) dvbapiau (0E00@000000/0000/0A2E/40:4290FA0D02790DD4FB54BF4446E92040): not found (3 ms) by emulator - Animal Planet HD
    • 2021/01/30 09:21:44 355332DC c (dvbapi) Demuxer 0 restarting decoding requests after 1 ms with 1 enabled and 0 disabled ecmpids!
    • 2021/01/30 09:21:44 355332DC c (dvbapi) Demuxer 0 trying to descramble PID 0 CAID 0E00 PROVID 000000 ECMPID 178A ANY CHID PMTPID 0A88 VPID 0A28
    • 2021/01/30 09:21:45 6E6403C4 r (emu) Key not found or invalid: P ****0A2E 00
    • 2021/01/30 09:21:45 6E6403C4 r (emu) ECM failed: Key not found




    oscam.conf


    2d8d64b86b.jpg

  • Το πιθανότερο είναι να ευθύνεται το αρχείο softcam εάν έχεις λίστα από vhannibal,


    ρίξε μια ματιά ΕΔΩ μηνύματα #909 έως #914.


    Παραβλέπεις το ότι τα μνμ λεν για stream relay,

    συμβαίνει παντού.

    Liverpool.png


    YOU'LL NEVER WALK ALONE


  • Ναι οντως λίστα vhanibal έχω εδώ και αρκετό καιρό και μου δούλευε κανονικά ως τώρα. δεν ξέρω τι έπαθε τώρα δεν μπορώ να καταλάβω.πιθανον κάτι πρέπει να παίχτηκε με κάποια plugin που χρησιμοποίησα για να βάζει feed kleidia γιατί δεν έχω πειράξει τίποτα άλλο στο δέκτη.

  • το πρόβλημα δεν είναι απο το vhannibal μονο αλλά και σε όποιον κάνει νέα εγκατάσταση ή scan γιατι υπάρχει διάφορα πχ στο namespase 300000 με το 30B022

    και εχει διαφορετικο hash

    P 0187D4E6 GROUP 048E ;discovery europe 4.8°E, 12322 V namespase 30B022

    P 30223BBA GROUP 048E ;discovery europe 4.8°E, 12322 V namespase 300000

    οποτε στα live log σε debug mode 2 θα δείτε το hash για το group πχ


    2021/01/30 15:52:34 3C5C97F1 r (emu) channel hash: 30223BBA, group id: 0000

  • νομιζω οτι σου απαντησα και αλλου... ,


    αλλα ας γραψω και κατι παραπανω...

    γιατι θελεις να κρατησεις το original image?

    δεν ειναι μονο το cam και η προσθηκη του, αλλα τα image ομαδων, παντα εχουν απλοποιημενες λυσεις σε πολλα πραγματα, οποτε προταση μου ειναι να βαλεις καποιο image ομαδας...

  • αν έχεις σφηνωμένη τυροπιτα στο κεφάλι δε παααα να λες.Αληθεια τοσοι δεκτες εξω στην αγορα ακόμα με dreambox ασχολήστε ?

  • Έχω δοκιμάσει αρκετα λογισμικα οπως OPEN PLI,dreamelite OPEN ATV,καθε ενα εχει και το κουσούρι του παράδειγμα to OPEN PLI ειναι καλυτερο απο τα αλλα,αλλα εχω προβλημα στην εγγραφή (πισω βρισκεται η εικονα και μετα ερχεται η φωνη),οταν το προχωράω μπροστά δεν εχω εικονα, sto dream elite δεν εχει τον δορυφορο 3 ανατολικα προσπαθω να βρω στο μενου του satloader δεν βρισκω όπως καταλαβαίνετε γιαυτο ρωταω μηπως μπορεσω να εγκαταστησω ενα softcam το αυθεντικο image του δεκτη,έχω εξωτερικο σκληρο δισκο inteso 2gb, εάν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ειναι ευπροσδεκτος!

    Oλα αυτα για την Digea!

    Edited once, last by bily ().

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!