Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 406,422 times. The last Post () by bigapple.

  • με το backupsuite κανεις ενα πληρες backup του image.


    τα μπουκετα, ειται τα "τραβας" με dreamset η dreamboxedit κλπ


    η μπορεις να πας με ftp στο etc/enigma2 και να παρεις τα "userbouquet , lamedb, bouquets tv " . αν θελεις απο την ιδια διαρδομη, παιρνεις και το "settings" που εχει αποθηκευμενες ρυθμισεις απο diseq δορυφορους κλπ.

    απλα με τον τελευταιο τροπο, θελει να σταματησεις το enigma2 για να τα περασεις...

  • Καλησπέρα παιδιά,


    Επειδή ο Ισπανός παραπατά τελευταία και επίσης έχω ήδη ένα πιάτο 110 που μου περισσεύει και έναν 2ο tuner που δεν χρησιμοποιώ και λέω να στησω και ένα δεύτερο πιάτο και θέλω να ρωτήσω σε όποιον ξέρει εάν:

    1) μπορώ να βάλω σχετικά εύκολα με 2 lnb τον BulgariaSat1 - 1.9 East και τον Thor 0.8 West στο ίδιο πιάτο?

    2) και σημαντικότερο, τα πακέτα σε αυτούς τους δορυφόρους ανοίγουν με σερβιτόρους?

    Εάν ναι, ποια? Σε αυτή την φάση με ενδιαφέρει η €λιγκα , Διότι ο δικός μου ο σερβιτόρος τον παίζει και δεν μπορώ να συνεννοηθώ, και μην στηνω τζάμπα πιάτα γιατί αυτή τη φορά θα το επιχειρήσω μόνος μου για πρώτη φορά.


    Ευχαριστώ.


    ΥΓ. Στην περίπτωση που παραβιάζουμε κάνονες και πριν μας αποκεφαλιζει ο admin όποιος έχει την καλοσύνη μπορεί να μου στείλει και pm.

  • Το θέμα του Ισπανού είναι σημαντικό και όλοι ψάχνουν να βρουν αντίδοτο. Έχει σηκωθεί μεγάλη κουβέντα και εδώ στο forum, στις ξενόγλωσσες γωνιές.

    Με 110 spare ταψί για πλάκα πιάνεις 1,9οΕ και 0,8οW (όχι τις σκανδιναβικές δέσμες, αυτές δεν πιάνονται στην Ελλάδα). Εκτιμώ ότι τα αθλητικά (Ευρωλίγκα και Champions, Europa, Confernce League) σε ενδιαφέρουν κατά πρώτο λόγο. Τα σημαντικότερα πακέτα σε αυτούς τους 2 δορυφόρους δίνονται από σερβιτόρους, χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

  • Αν ρωτάς εμένα, μάλλον κακή συνεννόηση έγινε.

    Με 1 lnb δεν νομίζω ότι πιάνονται και οι δύο δορυφόροι (1,9οΕ και 0,8oW), εγώ τουλάχιστον στην δική μου εγκατάσταση τους πιάνω με 2 lnb.

    Μήπως ο φίλος bountyhunter21 γράφοντας tuner εννοεί lnb;

  • Αν ρωτάς εμένα, μάλλον κακή συνεννόηση έγινε.

    Με 1 lnb δεν νομίζω ότι πιάνονται και οι δύο δορυφόροι (1,9οΕ και 0,8oW), εγώ τουλάχιστον στην δική μου εγκατάσταση τους πιάνω με 2 lnb.

    Μήπως ο φίλος bountyhunter21 γράφοντας tuner εννοεί lnb;

    Όχι με το tuner εννοώ tuner :) . απλά το μηχάνημα μου έχει διπλό tuner και το ένα tuner δεν το χρησιμοποιώ.

    Και μπορεί να παρερμηνεύτηκα ή να μην το έθεσα σωστά και να σας μπέρδεψα.

    Εννοώ σε ένα πιάτο 110 να πιάσω 0.8 κ 1.9 χρησιμοποιώντας δύο διαφορετικά lnb. Όχι ένα.

    Ευχαριστω

  • σε 1.10 πιατο (και σε 1μ) βγαινει πολυ ευκολα 1.9Ε και 0.8W . το 1.10 θα δωσει τον καταλληλο χωρο για την αποσταση, και ειναι και οι 2 σχετικα δυνατοι δορυφοροι. και με λιγο παιδεμα (ισως ομως και να χασεις σημαντικα) στο ιδιο lnb βγαζεις 1.9Ε κ 3Ε

  • Ευχαριστώ παιδιά από ότι φαίνεται είναι σχετικά εύκολο να πιάσω και τους δύο με δύο διαφορετικά lnb.

    Αλλά ΘΕΛΩ ΣΛΙΜ ΕΕΕ? Διότι κάπου έχω και δύο κανονικά LNB.Μόλις φτιάξει ο καιρός σε 4-5 μέρες θα ανέβω και θα το παλέψω μόνος μου και αν το καταφέρω καλώς, αλλιώς θα φωνάξω ενισχύσεις 😂.

    Πιο πολύ για €λίγκα να σας πω την αλήθεια γιατί είχαμε τον ισπανό αλλά ο Ισπανός έβγαλε γενια.

    Αλλά ο Μαξ από την Βουλγαρία τα δείχνει σωστά? Χρυσό παιδί :)

    Αλλά αυτό που φοβάμαι με τα τελευταία του ισπανού και επειδή διάβασα και εγώ στις γωνίες του forum αυτό που κάνουν Δεν φαίνεται τραγικά τεχνικα δύσκολο ώστε να μπορεί να αρχίσουν να το κάνουν και οι άλλοι.

    Και τότε θα ανέβουμε στην ταράτσα όχι για να στήσουμε το πιάτο αλλά για να πέσουμε 😲😂😂.

    Ελπίζω πάντως να βρεθεί κάποιο αντίδοτο με αυτά τα γραμμημέμα ψευτοκλειδια που ανακάλυψαν κ στέλνουν τα αχλαδακια του ταινιοαστερα.


    Σας ευχαριστώ πολυ πάντως θα το επιχειρήσω.

  • αν ησουν σε 90, τα slim θα ηταν μονοδρομος... , σε 1.10 παιζει να βγαινουν και με κανονικα (δοκιμαζεις και βλεπεις)

    επισης, εαν εξυπηρετει... max εχει και στις 39Ε

  • Ευχαριστώ.

    Θα στήσω αν καταφέρω το ένα lnb πρώτα και μετά απλά θα κολλήσω δίπλα το άλλο κι άμα παίξει έπαιξε .Αν παίξει με κανονικό lnb καλως. Αλλιώς θα δούμε.

    Ναι το είδα και αυτό, φαίνεται το ίδιο πακέτο στους 39.

    Αλλά το ερώτημα είναι υπάρχει κάποιος διπλανος δορυφόρος που μπορώ να βάλω με τον 39 που να ανοίγει με σερβιτόρο? Όπως ο 0.8 με 1.9 που όπως λένε και τα παιδιά ανοίγουν τα πακέτα τους με σερβιτόρο?


    ΥΓ. Έχω ήδη 13-16-19 στο διπλανό πιάτο.

    Και δεν ξέρω εάν είναι υπερβολή.

    Αλλά πραγματικά το άλλο πιάτο είναι ήδη πάνω στην βάση του και έχει και 2 lnb.

    Το χρησιμοποιούσε παλιά ο πατέρας μου αλλά τώρα δεν.

    Κρίμα είναι να κάθεται αφού υπάρχει ήδη και είναι και εγκατεστημένο.

    Μόνο 1 lnb και καλώδιο χρειάζομαι και τίποτα άλλο. Ή να πάρω ένα οχτάρι switch και να μη χρειαστεί καν καλώδια. Μιλάμε για 10 με 20 ευρώ κόστος.

    Για αυτό και λέω να το κάνω Δεν έχω να χάσω κάτι.

  • Λογικά με 2 κανονικά lnb κάνεις δουλειά με το συγκεκριμένο πιάτο. Μια δοκιμή θα δείξει.

    Στο τεύχος Μαρτίου 2022 του περιοδικού DigitalTV υπάρχει αφιέρωμα σε διάφορες εφαρμογές (android και apple) στο κινητό για στόχευση και ρύθμιση πιάτων. Στο site του περιοδικού το διαβάζεις δωρεάν.

    Προσωπικά, ως ερασιτέχνης, έχω καταβολευτεί με την εφαρμογή SignalMeter σε android για ρύθμιση πιάτου.

    Όμως είναι πρακτικό να κατεβάσεις κι άλλο καλώδιο για το δεύτερο tuner; Μήπως με diseqc και ένα καλώδιο έκανες τη ζωή σου πιο εύκολη;

    Έχω και εγώ τον ίδιο δέκτη και έχω μείνει με την απορία, άμα τα "παίξει" το ένα tuner, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κατ' ευθείαν το άλλο.

  • qwerty χαχαχαχα.

    Την ίδια απορία έχω και εγώ.

    Για αυτό και τον πήρα με δύο. +10€ ήταν μόνο. Γιατί όχι?

    Λέω αν καεί ο ένας θα είναι ο άλλος έτοιμος και απλά θα καρφώσουμε το καλώδιο δίπλα και θα παιξει.

    Ελπίζω να μην τα φτύσει.

    κανένας ποτέ βεβαια και να μην χρειαστεί να μάθουμε :) .

    Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου έχω κάνει ήδη μελέτη με εφαρμογές για android έχω κατεβάσει 3, έχω πάει και πάνω λίγο τις έχω ακουμπήσει στο παλιό πιάτο και φαίνεται να δείχνουν σωστά.

    Κοίταξε πιο πολύ το κάνω για την τάβλα μου Και γιατί μου αρέσει, και να μην το φτιάξω Δεν πειράζει θα έχω προσπαθήσει.

    Και ναι αυτό σκεφτόμουν και εγώ και το έγραψα πιο πανω θα πάρω ένα οχτάρι switch άμα είναι και μπορεί να παίξω έτσι γιατί όσο να ναι το καλώδιο έχει λίγη δουλίτσα.


    Ελπίζω μόνο να μην ακολουθήσουν και άλλοι τον ισπανό ήδη σήμερα και ο Πολωνός φτερνίστηκε δυνατά δύο φορές ηδη όσο βλέπω εικονογραφημένο κλασικό, και δεν θυμάμαι να το έχει κάνει ποτέ.

  • η καθε μια απο τις επιλογες εγκαταστασης... εχει τα δικα της πλεονεκτηματα.


    με ενα 8αρι diseq , καθαρισες χωρις κατι αλλο (ευκολια) .


    με δευτερο καλωδιο μετα την φασαρια, εχεις την επιλογη pip ,εγγραφων η stream σε pc/mobile χωρις περιορισμο σε συνδιασμους δορυφορων των διαφορετικων tuner (περισσοτερες επιλογες, χωρις βεβαια να ειναι απαραιτητο οτι ειναι και κατι που χρειαζεται)

  • Στα openPLI 7.3 & 8.1 δεν βρίσκω κανένα από τα 2 συνήθη πρόσθετα υβριδικής TV.

    Είναι δυνατόν να μην παίζει η υβριδική στο PLI ενώ παίζει σε άλλα που χτίστηκαν επάνω του,

    καλή ώρα στο δικό μας SDG8 ?

    octagon sf8008 4K combo

  • ναι ειναι...

    η openpli σε καποια πραγματα, θελει να παει λιγο με το "γραμμα του ν..." ! θεωρουν οτι το hbbtv ειναι προσθετο της vu+ και δεν κανουν την τροποποιηση για να παιζει αλλου. ολα τα υπολοιπα, εχουν βαλει "πειραγμενες" εκδοσεις.


    ομως, πλεον υπαρχει και γινεται δουλεια πανω στο openhbbtv, οποτε πιστευω οτι θα μπει (στα python3 και μετα λογισμικα) και στο openpli.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!