Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,130 replies in this Thread which was already clicked 390,425 times. The last Post () by senos.

  • ηταν πολλες οι φορες που στο παρελθον, σε dm500 ,7020s k 800 χρειαστηκε serial k dreamup .


    η μεθοδος με το σεριακο, ειναι η πιο αξιοπιστη... απλα να το "θεσουμε" σωστα, χρειαζεται null modem καλωδιο και οχι απλο σειριακο . (θεωρουμε δεδομενο, οτι ο δεκτης ειναι μοντελο με σειριακη και οχι καποιο v2 κλπ με mini usb) .


    καλωδιο αν ψαξεις σε κανα "κομπιουτεραδικο" θα βρεις... το θεμα ειναι αν εχεις υπολογιστη με σειριακη εξοδο.

  • Ευχαριστώ πολύ georgeflu , φαίνεται έχεις δεκαετίες στο κουρμπέτι :) ...


    Οπότε πάω για καλώδιο πρώτα και μετά όλο και κάποιον υπολογιστή γνωστού η φίλου θα βρω να πάω να κάνω τη δουλειά μου καμιά ώρα.

    Απλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς όχι απλώς σειριακό.

    Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις να μου πεις αν είναι κάποιο από τα κάτωθι καλώδια:

    Για να μην πάρω τζάμπα λάθος καλώδιο και μετά πάω σε κάποιο άλλο σπίτι και δεν παίζει κιόλας?


    Ξανά ευχαριστώ πολύ

  • το null modem ειναι ενα καλωδιο, το οποιο ειναι και απο τις 2 μεριες, θυληκο σειριακης (db9) . η διαφορα ομως απο το απλο σειριακο, ειναι οτι στο σειριακο, οι επαφες πανε 1/1 (η επαφη 2 στην 2 απεναντι και η 3 στην 3).


    ενω το null αντιστρεφει το ζευγαρι και παει η 2 στην 3 και αναποδα.



    κατσε να βρω ενα καλο παραδειγμα... κατι σαν τα straight k crossover στα καλωδια δικτυου ας πουμε...


    αυτα που εχεις στο link, θα μπορουσαν να ειναι, αλλα θα μπορουσαν και να μην ειναι, μια και καποια γραφουν null modem (και λογικα ειναι) , ενω καποια αλλα γραφουν απλα "θηλυκο db9 σε θηλυκο" (και ισως να μην ειναι).

    αυτα... ειναι https://www.skroutz.gr/s/26931…32-9-pin-female-1-8m.html

  • Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια και την επεξήγηση. Άψογος!

    Αυτό σκέφτηκα και εγώ άμα γράφει null modem λογικά θα ειναι το σωστό.

    Θα πάω να πάρω ένα από το πιο κοντινό κατάστημα κι άμα το φτιάξω και έπαιξε έπαιξε.

    Αν όχι θα τους πω πάρτε ένα καινούργιο μηχάνημα 15 χρόνια πέρασαν 😜...

  • το καλωδιο εχει σχεδον μηδενικο κοστος, οποτε και η δοκιμη δε θα κοστισει κατι σημαντικο...


    υπολογιστης με σειριακη, προγραμμα dreamup (δεν ειχα ποτε κλωνο, νομιζω οτι εχει καποιο για sim2.01 ) και φυσικα το σωστο λογισμικο ειναι τα επομενα βηματα.

  • καλησπερα σας

    υπαρχει καποιος τροπος ωστε να μετατρέψω enigma 2 settings σε λιστα καναλιών για

    τα edision picoo s2 receiver? η καποια σελιδα για να βρω ετοιμα settings για αυτου του τυπου receiver??


    και η αλλη ερωτηση ειναι αν καποιος γνωριζει αν η digea στις 39 μοιρες θα συνεχιζει να

    εκπεμπει ή ειναι μόνο δοκιμαστικά?

    ευχαριστω



  • To enigma 2 με τον edision picoo s2 ειναι δυο εντελως διαφορετικά λειτουργικά οπότε αυτο που ζητάς δεν γίνεται.

    Για τον hellas sat και την DIGEA κανεις δε γνωρίζει, απο πολλες απόψεις συμφέρει να μεινει η DIGEA στις 39Ε σίγουρα δεν πήγε εκει τυχαία κάτι ετοιμάζεται για το μέλλον.

  • Καλησπέρα παιδιά...

    Επανέρχομαι πάλι για βοήθεια/πρήξιμο διότι έφαγα σήμερα πέντε ώρες και δουλειά δεν έκανα.

    Προσπαθώ να εγκαταστήσω ένα καινούργιο πιάτο και να βάλω δύο δορυφόρους (0.8w και 1.9e, διότι από ότι διαβάζω παίζουν ακόμα κάποια μπουκέτα εκει) με δεδομένο ότι ο Γερμανός μας άφησε και ο Ισπανός όταν έχει γεγονότα δεν παίζει.


    Έχω πάνω στην ταράτσα ένα πιάτο ήδη στημένο 16e κεντρο, δεξιά 19.2e και αριστερά 13e. (όπως βλέπω το πιάτο από πίσω) αυτό θα το αφήσω όπως είναι δεν θα το πειράξω.


    Τώρα έστησα ένα άλλο πιάτο ακριβώς δίπλα σε αυτό και προσπαθώ να βάλω τον 1.9e και τον 0.8w... άλλα πέντε ώρες έκανα πάνω κάτω αριστερά δεξιά και δεν πέτυχα σήμα ούτε για δείγμα.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω και με δεδομένο ότι δεν έχω μηχανήματα και να φωνάξω ειδικό να το στήσει μου ζήτησε 80 ευρώ ο πιο φθηνός και δεν το σκέφτομαι καν, και είναι άλλη φάση να το καταφέρεις μόνος σου.

    Σε σύγκριση με το άλλο πιάτο που περιέγραψα πιο πάνω και μιας και είναι δίπλα δίπλα και υπάρχει μέτρο σύγκρισης.

    Αυτό που πρέπει να κάνω είναι να κατεβάσω λίγο το πιάτο σε σχέση με το άλλο και να το πάω λίγο προς τα αριστερά και μετά να το κουνήσω και να ψάξω εκεί τριγύρω??? (πάντα μιλάω ότι είμαι πίσω από το πιάτο και κοιτάω τον ουρανό)

    Διότι αυτό έκανα και 5 ώρες δεν μπορούσα να βρω σήμα πουθενά. Και σκέφτομαι μήπως ψάχνω σε λάθος μεριά και μήπως πρέπει να πάω δεξιά? Πάντως η εγκατάσταση ήταν σωστή γιατί όταν έβαλα το πιάτο σχεδόν στην ίδια θέση με το άλλο με το μάτι που είναι δίπλα, των 13 τον βρήκα σχετικά ευκολα και μου έδωσε σήμα...


    Προσπάθησα να δοκιμάσω και με αυτές τις εφαρμογές για κινητό και ενώ σε κάποιο σημείο μου έδειχνε ότι εκεί είναι ο δορυφόρος, σήμα εγώ δεν είχα!


    Όποιος μερακλής μπορεί να βοηθήσει έστω έναν στο περίπου μπούσουλα για να μπορέσω μετά εκεί έστω και μετά από πολύ ώρα κάποια στιγμή να πιάσω έστω και ελάχιστο σήμα.

    Αυτό που θέλω είναι να καταλάβω στο πού περίπου είναι ο δορυφόρος και να παίξω μετά εκεί έστω και για ώρα μέχρι να μου δώσει ένα μικρό σημείο ζωης.

    Γιατί τώρα νιώθω ότι ψάχνω στην τύχη και μπορεί να ψάχνω σε εντελώς άλλο σημείο.

    (Αττική μένω)


    Ευχαριστώ πολυ, ελπίζω να καταλάβατε και μην σας κούρασα και οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη.

  • δε προκειται να τους πιασεις ειναι πολυ κοντα βαλε παρακεντρο στους 13 τον 0.8 και πιασε τον 1.9 αν θες μαζι με digea στους 3.1 οπως τα εχω τωρα εγω

  • Με την πρυπόθεση οτι το πιάτο είναι τουλάχιστον 90 εκ μπορείς να βάλεις κέντρο 3,0 και 1,9 μαζί (με θυσίες) και παράκεντρα 0,8w. Αλλιώς θέλεις άλλο πιάτο έστω και μικρό για τον 1.9

  • Γύρισε το πιάτο σου δεξιά σε σχέση με τον 13E.


    Όπως κοιτάζεις τον νότο, στα αριστερό σου χέρι είναι η ανατολή και στο δεξί σου η δύση

    (εκεί που θέλεις να στοχεύσεις σε 3.1 - 1.9E - 0.8W).

  • δε προκειται να τους πιασεις ειναι πολυ κοντα βαλε παρακεντρο στους 13 τον 0.8 και πιασε τον 1.9 αν θες μαζι με digea στους 3.1 οπως τα εχω τωρα εγω

    Δηλαδή σε ένα πιάτο 1.20 που έχω δεν μπορώ να βάλω μόνο τους 1.9e και 0.9 w μαζί με 2 διαφορετικά lnb εάν τα κολλησω? 3 μοίρες διαφορά είναι. Στο άλλο πιάτο έχω 13-16-19 Μαζι (3 μοίρες διαφορά πάλι, έχω κολλήσει τις κεφαλές και παίζουνε μία χαρά με σήμα 70-85% χωρίς να χάνω σχεδόν καμία συχνότητα

    Μόνο αυτά τα 2 θέλω.

  • Με την πρυπόθεση οτι το πιάτο είναι τουλάχιστον 90 εκ μπορείς να βάλεις κέντρο 3,0 και 1,9 μαζί (με θυσίες) και παράκεντρα 0,8w. Αλλιώς θέλεις άλλο πιάτο έστω και μικρό για τον 1.9

    1.20 είναι δεν μπορώ να βάλω 1,9 και 0,8 κολλητά?

  • Γύρισε το πιάτο σου δεξιά σε σχέση με τον 13E.


    Όπως κοιτάζεις τον νότο, στα αριστερό σου χέρι είναι η ανατολή και στο δεξί σου η δύση

    (εκεί που θέλεις να στοχεύσεις σε 3.1 - 1.9E - 0.8W).

    Δεξιά Εεεε? Πωωωω. Στο γάμο του καραγκιόζη βάραγα 😭🤣. Απλά σκέφτηκα έτσι όπως βλέπω τον πιάτο που έχω ήδη στημένο και δουλεύει από πίσω από δεξιά προς τα αριστερά ξεκιναει 19-16-13 άρα σκέφτηκα άμα θέλω να πάω στους 1,9 πρέπει να πάω πιο αριστερά. Εκτός αν λειτουργεί σαν καθρέφτης και είναι ανάποδα.

    Θα δείξω θα κάνω άλλη μία προσπάθεια δεξιά αν και δεν έχω πολύ χώρο από κει :)

  • Οι 1.9E και 0.8W χωράνε και περισσεύουν σε τέτοιο πιάτο.


    Θα πας λίγο δεξιά και θα τους βρεις εύκολα (ο 0.8W βγάζει μάτι).


    Η διάταξη των LNB θα είναι 0.8W/1.9E όπως τα βλέπεις από πισω από το πιάτο, σε όποιον δορυφόρο και να στοχεύσεις.

  • Πρωτον δε μιλησες για διαμετρο πιατου και δευτερο εψαχνες αλλου αν με το καλο τα καταφερεις πες μας εγω σε ενα μετρο δε καταφερα και με ψηλα lnb κσλημερα

  • Kαλημερα!!Εκτος απο το να πας το πιατο πιο δεξια πρεπει να κοιταξεις και την ανυψωση!!Αν εχεις βαλει το σωστα στοιχεια!!Και να παιξεις με το σκου!!στο lnb!!

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!