Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 399,550 times. The last Post () by bigapple.

  • καλημέρα. όλα οκ με το στικάκι. (έχω 4 image - 1 satdream8 - 2 openAtv7- Blackhole 5.1 - openpli 8) . τα τρία πρώτα το αναγνωρίζουν και μπορώ να κάνω και εγγραφές, το openpli όταν πηγαίνω να το ορίσω σαν τόπο εγγραφής ταινιών μου γράφει ο δίσκος δεν είναι εγγράψιμος. το γιατί δεν το ξέρω.

    μια ακόμη ερώτηση. επειδή δοκίμασα να αλλάξω αρχεία για χρυσούς κλπ στο E2 player και μετά το satdream μου το εξαφάνισε λέγοντάς μου ότι δεν υπάρχουν κάποιοι parcers, μπορώ να ξαναπεράσω το image που είναι στο πρώτο slot χωρίς να επηρεαστούν τα άλλα image μέσω internet;

  • To CajaCam ναι

    Το Mars οχι

    ----

    Αυτα ειναι ξεχωριστα firmwares

    Δεν το συζηταω εννοειται οποιος περνει τον δεκτη αυτον βαζει MARS γιατι αμα βαλει πρωτα cajacam μετα θελει rs232 για να ξαναμπει το mars

    Eχει και το ενα Ελληνικο αλλα δεν πιανουν ολα τα καναλια οπως το φορεβερ

    ----

  • είναι σαφές, δεν είναι όμως αντικίνητρο, ένα μηχανάκι με σειριακή σίγουρα όλοι θα έχουν στο "αμπάρι" τους, τα 232 υπάρχουν με το κιλό. Θα ενοχλήσω για κάποιες λεπτομέρειες που θα ήθελα.

  • μια ακόμη ερώτηση. επειδή δοκίμασα να αλλάξω αρχεία για χρυσούς κλπ στο E2 player και μετά το satdream μου το εξαφάνισε λέγοντάς μου ότι δεν υπάρχουν κάποιοι parcers, μπορώ να ξαναπεράσω το image που είναι στο πρώτο slot χωρίς να επηρεαστούν τα άλλα image μέσω internet;

    αν δεν βαλεις το recovery, αλλα βαλεις multiboot, μπαινει σε οποιο slot θελεις χωρις να πειραχτουν τα υπολοιπα.

    αλλα...

    αν κανεις απεγκατασταση/εγκατασταση μονο το e2player, δεν καλυπτεσαι?

  • το έκανα απεγκατάσταση αλλά δεν το ξαναβρίσκω στα πρόσθετα για εγκατάσταση. με το που πατάω πρόσθετα μου γράφει ότι λείπει το ... δεν θυμάμαι τώρα γιατί είμαι στη δουλειά και δεν το βλέπω μετά στα extensions

  • Έκανα λάθος και αγόρασα το octagon sx988 αντί του sx88 4k . ο sx988 δεν έχει tunner καθόλου άλλα είναι Dual boot (Enigma2 και Define Linux OS) . η ερώτηση μου είναι αν βάλεις κάποιο Image τι θα προσφέρει αφού δεν έχει tunner ;

  • πηγαινε στη διαδρομη usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions και διεγραψε τελειως τον φακελο iptv...


    κανε reboot και πανε παλι να το κατεβασεις μεσα απο τα προσθετα (2 φορες πρασσινο /extensions) και δες εαν εγκατασταθηκε και τρεχει (απο μεσα η πρωτη εγκατασταση, για να κατεβασει και τα dependencies).


    αν ολα ειναι οκ, μετα παμε να δουμε για αλλη εκδοση


    επισης... επειδη λες οτι το επαθε βαζοντας καποια αρχεια. καλο ειναι οταν δοκιμαζουμε κατι, να εχουμε παρει backup πχ τον φακελο του plugin, η το oscam.bin η οτι αλλο θα πειραξουμε, ωστε αν δεν ταιριαζει να τα ριξουμε πισω στη θεση τους...

  • καλησπέρα. εγκατέστησα το satdream 8 από την αρχή και όλα καλά. του έβαλα και server ενημέρωσης το zadmario και έκανε ενημέρωση (πρώτα έκανα τις διαγραφές και την εγκατάσταση με βάση τις οδηγίες σας αλλά δεν πέτυχε. ενώ το βρήκα και πάτησα εγκατάσταση μου έδειξε 0 πακέτα εγκαταστάθηκαν και δεν το έβρισκα πουθενά).

    δουλεύει εκτός από τα ελληνικά βέβαια για τα οποία κάθε βοήθεια δεκτή.

    ευχαριστώ πολύ

  • Συγνώμη παιδιά μία γρήγορη και εκτός πλαισίων ηλίθια ερώτηση για επιβεβαίωση...

    Σας έκανε θέμα σήμερα στην αρχή του τσουλου για κάνα μισάωρο το γκαρσόν σας? 22:00-22:30 περίπου?

    Γιατί ο δικός μου για κανένα μισάωρο δεν μπορούσε να σερβίρει ούτε σκέτο δίσκο.

    Και θέλω να δω αν είναι γενικότερο η είναι μόνο αυτός και απλά έτυχε?

    Ευχαριστώ.

  • μια ερώτηση, ο vu+ uno se 4k uhd καθώς και οι λοιποί που διαθέτουν την 2.4' οθόνη μπροστά δίνουν τη δυνατότητα μέσα από κάποιο image για την απενεργοποίηση της με το που ξεκινάει το boot (always off display) ?

    Edited 2 times, last by kxrist ().

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!