Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 397,214 times. The last Post () by bigapple.

  • καλημέρα.κι άλλη απορία:

    σε υπολογιστή σε stalker portal player v.6.1 βάζω μια dns address και Mac Address και βλέπω κάποια κανάλια.

    στον octagon sf 8008 kai satdream 8 εγκατέστησα το stalker που έχει στα πρόσθετα αλλά παρακάτω δεν ...

    υπάρχει τρόπος να επεξεργαστώ κάποιο αρχείο και να του το περάσω για να το δει ή υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που να κάνει την ίδια δουλειά; ευχαριστώ πολύ.

  • Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.


    Μια βοήθεια αν μπορείτε σας παρακαλω.

    Στην πιο κάτω συχνότητα δεν μπορώ με τίποτα να πίασω σήμα... και αν καμία φορά πίασω έχει 16%

    Eutelsat 16A11554.00VD06Europe BDVB-S28PSK30000 5/6


    Σε όλες τις υπολοιπες συχνότητες του δορυφόρου έχω μεταξύ 85-99%.


    και δεν καταλαβάινω τι γίνεται....


    Δέκτης VU SOLO SE V2 και lnb inverto

  • Χρόνια Πολλά με υγεία ο νέος χρόνος.Η συχνότητα που περιγράφεις είναι η 11554/V/30000 η οποία δεν είναι δυσκολότερη από τις άλλες.Το πρώτο που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι τυχόν παρεμβολή από ασύρματο τηλέφωνο και μετά το lnb αλλά με προβηματικό lnb θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα και σε άλλες.

  • scorpionfighter δοκίμασε μια 3/4 και μετά 11555 εως 7

    Kαλημέρα! Το προσπαθησα και έδινε λιγο σταθερότερο σήμα με τα 3/4 αλλά όχι παραπάνω από 16%...


    Πως μπορείς να ξέρεις αν έχει παρεμβολές απο άλλες πηγές?

    Αν όντως έχεις παρεμβολές διορθώνεται η το ξεχνάς?

  • Καταρχήν θα σου έκανα την ερωτηση γιατί σκάλωσες με αυτή την συχνότητα, αλλα βλέπω πιθανό σενάριο τα arena srpot.

    Προσωπικα θεωρω οτι ο συγκεκριμένος δορυφόρος ειναι πολυ ανωμαλιάρης, κάθε συχνοτητα έχει δική της προσωπικότητα,

    Πάς στην συχνότητα

    11470V 30000 10.2dB

    και στην 10928H 30000 7.0dB και πας 12657V 4883 11.4dB

    ποιο ανωμαλιαρη δορυφόρο δε θα βρείς.......


    Σαν τελευταια προσπάθεια σου προτείνω να δημιουργησεις νεο satellite xml


    satellites-xml


    Γιατι σε έλεγχο που έκανα έχουν αυτό



    Code
    <transponder frequency="11554000" symbol_rate="30000000" polarization="0" fec_inner="3" system="1" modulation="2"/>
    <transponder frequency="11554000" symbol_rate="30000000" polarization="0" fec_inner="4" system="1" modulation="1"/>
    <transponder frequency="11554000" symbol_rate="30000000" polarization="1" fec_inner="4" system="1" modulation="2"/>
  • Αρχικά ευχαριστω πολύ για την βοήθεια.


    Ναι όντως τα Arena Sport με ενδιαφέρουν γιατί εχούν πολύ μπάλα.

    Θα δοκιμάσω με νέο satellites-xml και θα ενημερώσω.

  • Δυστυχώς δεν εφτιαξε... Είχε λίγο καλύτερο σήμα αλλά το σημα επαιζε συνέχεια από 0 - 16 - 60 - 83 και δεν ήταν ποτέ σταθερό.


    Το ακόμα πιο περίεργο είναι ότι η ίδια συχνότητα με Η αντί V στο συγκεκριμένο δορυφόρο έχει FULL και σταθερο σήμα (αλλά άλλα κανάλια εννοειται).

  • Εμένα έβρισκε μόνο 20 κανάλια …

    Τελικά άλλαξα το lnb και όλα ένταξη

    Πρώτα βρήκα το 4Ε 10730 Η 30000

    Και μετά γύρισα το lnb περίπου 20 μοίρες και έχω σήμα 100% τουλάχιστον αυτό δείχνει ο δέκτης :-) με την εφαρμογή SignalMeter στο κινητό γίνετε η ρύθμιση στην κεραία πολύ άνετα !!

  • Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.


    Το LNB είναι Quad 0.2 dB Inverto Black Pro Unicable IDLB-QUDL41-UNI2L-1PP

    και είναι σε κινητό πιάτο.


    Σε καμία άλλη συχνότητα σε κανένα άλλο δορυφόρο δεν έχω πρόβλημα οπότε θεωρώ ότι είναι παρεμβολή.

    Αν βρώ άλλο lnb θα το δοκιμάσω όμως.

  • αν ηταν παρεμβολη, μαλλον θα επαιρνε μπαλα και την αλλη πολωση, και ισως να ειχες ομοιο θεμα και σε ιδιες συχνοτητες σε αλλους (τουλαχιστον κοντινους) δορυφορους.

  • καλημερα σε ολους και χρονια πολλα...

    Μου ειπε καποιος να γραψω εδω την ερωτηση ......

    αν ξερει καποιος και μπορει ας βοηθησει....

    εχω απο καποιον σερβιτορο γραμμη για το γερμανικο S-Y ,

    ειμαι σε διαμερισμα που εχω σημα απο wihelm-tel kabelanschluss ( DVB-C ) και ο δεκτης μου ειναι Edision OS nino+ με Open ATV 6.4 που με το oscamicam βλεπω και τα ελληνικα απο τον δορυφορο 39μοιρες!!!

    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ : Τα καναλια του S-Y απο τον σερβιτορο παιζουν ολα κανονικα και χωρις ιδιαιτερες διακοπες ΕΚΤΟΣ το καναλι της φορμουλας ( SKY Sport F1 HD F1 ) το οποιο εχει αφανταστα παρα πολλες διακοπες !!!!!!!!!!! ((αφανταστα παρα πολλες διακοπες))!!!!!

    Ειχα την ευκαιρια και δοκιμασα και αλλες γραμμες απο τον σερβιτορο και ομως το προβλημα δεν λυθηκε....

    τις συχνοτητες των καναλιων για το S-Y δεν μπορω να τις ψαξω !!!! τις εβαλα μεσα στον δεκτη απο ετοιμη λιστα που μου την εδωσε ο σερβιτορος.

    Ειχε πολυ καιρο, ισως 5 μηνες που ο σερβιτορος δεν μπορουσε να ανοιξει το S-Y και οταν το καταφερε μου εδωσε και τις συχνοτητες μαζι για να παιξουν!!!!! ισως να ειναι πλεον iptv ... ομως δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα υπολοιπα καναλια του S-Y παιζουν και αυτο για την φορμουλα1 κολλαει αφανταστα.

    μήπως μπορείτε να βοηθήσετε;;;;

    Ευχαριστω για καθε βοηθεια που μπορει να δωσετε....

  • 99% είναι θέμα σερβιτόρου... Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αλλά για το γαμώτο κάνε τα εξής:

    1) τσέκαρε το κανονικό κανάλι φόρμουλα 1 Όχι αυτό που σου έστειλε από τις ρυθμίσεις και δες τι σήμα Έχει... Άμα είναι πάνω από 65-70% και δεν τρεμοπαίζει Δεν φταίει το σήμα. 2) δοκίμασε με Ncam Ncam Emu compiled and patched by RAED εμένα είναι το πιο σταθερό από όλα αυτά τα καινούργια. 3) κατέβασε αυτές τις ρυθμίσεις και πάρε από αυτές μόνο αυτές που αφορούν το σκαι stream relay και πέρασε τες με dreambox edit ή οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιείς https://www.linuxsat-support.c…list/1719-ciefp/?pageNo=1

  • (1) τσέκαρε το κανονικό κανάλι φόρμουλα 1)


    Ευχαριστω για την απαντηση!

    δεν ανοιγει το κανονικο καναλι φορμουλα1 αλλα ουτε και τα υπολοιπα του σκαι!!!

    σημα εχουν ολα 99%

    μου λενε οτι πρεπει να παρω Box 4K

    καπως παραξενο μου φαινετε...

  • μου ειπαν οτι το wihelm-tel kabelanschluss ( DVB-C ) εχει καποια ξεχωριστη αποδικοποιηση και οι σερβιτοροι

    δεν μπορουν να την αποδικοποιησουν!!!

    γιαυτο μου εδωσαν iptv καναλια . Ομως ολα παιζουν κανονικα εκτος το φορμουλα1

    Παραξενο.......

  • το θέμα είναι ότι λένε: το φόρμουλα1 κανάλι χρειάζεται ποιο γρήγορο μηχάνημα!!!

    δεν ξέρω αν είναι είναι αλήθεια και σε λίγο χρονικό διάστημα πρέπει να ανανεώσω την γραμμή μου γιατί θα λείξει....

    Edited once, last by mpakras ().

  • Δεν ξέρω τι παίζει στη Γερμανία και με τά συγκεκριμένα κανάλια και συχνότητες

    Και τι παίζει με το μηχάνημα σου...

    Αλλά δεν είναι iptv... Είναι stream relay... Δηλαδή χρειάζεται να έχεις σήμα από τον δορυφόρο αλλιώς δεν θα παίξει! Σου είπα να τσεκάρεις πρώτα το σήμα από το κανονικό κανάλι (Το ξέρω ότι δεν θα ανοίξει, απλά το σήμα του να έβλεπες μήπως ήταν αυτό) Για αυτό και παίζει νομίζω με τις λίγες μου γνώσεις μόνο σε E2 μηχανήματα.... Επίσης έχω διαβάσει πολλούς να παραπονιούνται ότι δεν τους παίζει καλά επειδή το μηχάνημα τους δεν είναι αρκετά ισχυρό! Αλλά αφού δεν είναι θέμα σήματος και όπως μου είπες είναι θέμα σερβιτόρων και μηχανήματος! Για αυτό σου πρότεινα να δοκιμάσεις και το ncam μπας και... Πάντως γενικώς Δεν έχει στρώσει 100% Αυτό ακόμα τουλάχιστον στους περισσότερους σερβιτόρος μερικές φορές παίζουν καλά μερικές φορές όχι μερικές φορές ίσως και καθόλου. Αλλα αφού σου παίζουν όλα τα άλλα... Και θυμάμαι την φόρμουλα Δεν ξέρω αν ισχύει και τώρα, στη Γερμανία την έχει και ελεύθερο κανάλι όπως και στην Ελλάδα

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!