Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,134 replies in this Thread which was already clicked 396,249 times. The last Post () by scorpionfighter.

  • τωρα σχετικα με το αλλο σου ερωτημα, καμια ομαδα δεν παρεχει πλεον υποστηριξη για python 2.x images . το αποτελεσμα ειναι οτι καποια πακετα δεν θα ενημερωθουν πλεον, και καποια πραγματακια εχουν σταματησει, η θα σταματησουν να δουλευουν σωστα...


    ολοι εχουν γυρισει σε python 3.X , που ομως ειναι σε εξελιξη, και εχει τα θεματακια του. επισης, καποια παλια προσθετα (κυριως κλειστου κωδικα) δεν θα δουλεψουν σε python3...

  • Γεια σας παιδιά,και να ειστε ολοι καλά.

    Για φίλο,αγοράσαμε τον Octagon SF 8008,

    Η ερωτηση ειναι,εαν υπαρχει κάποια υπεροχή,της λειτουργίας,μεταξύ Python 2.X:X> Python 3.X:X

    Images OpenPLI>OpenATV??????

    Το υπεροχή είναι σχετικό Και ανάλογα με τα ποια plugins θες να χρησιμοποιήσεις!

    Επειδή όμως το python3 χρησιμοποιείται πλέον αρκετό καιρό και τα περισσότερα πρόσθετα έχουνε ανανεωθεί, ίσως εκτός από μερικά αρκετά παλιά, Θα σου πρότεινα να πας σε image python 3 διότι αυτό θα συνεχίσει να αναπτύσσεται και να αναβαθμίζεται!

    Αλλά επειδή ο δέκτης παίρνει μέχρι 4 image βάλε ένα openATV 7.2 ας πούμε για βασικό, ένα SDGR8 και δοκίμασε εάν παίζουν και αν έχεις στο μυαλό σου συγκεκριμένα πρόσθετα να δεις αν δουλεύουν και πώς και διάλεξε όποιο θέλεις!


    Edit: πάντα με προλαβαίνει στο ενδιάμεσο ο george

  • καλημερα στην ομορφη παρεα. αγορασα το picco s2 pro πριν κανα μηνα και εχω μια ερωτηση. Γιατι οταν βαζω μια γραμμη stalker στο picco s2 pro μου βγαζει κατι σαν σφαλμα(your STB is blocked. call the provider), ενω σε enigma2 και συγκεκριμενα στον osmega με satdreamgr10 η ιδια γραμμη παιζει κανονικα??

  • κανε ενα τσεκ μεσα απο το router η καποιο προγραμμα, αν τη στιγμη που τρεχει το stalker στους δεκτες (εναλαξ λογικα ) εχουν την mac που εχεις βαλει εσυ.

    γιατι μπορει εσυ να βαζεις στην εφαρμογη δικη σου mac, δεν ειναι ομως απολυτο οτι ο δεκτης την περναει εξω...

  • μπαινεις στο router, πας στις συνδεδεμενες συσκευες (στο network /wireless network) ... και λογικα θα πρεπει να σου δειχνει συσκευες/ip/mac address.


    μπορεις και πιο ευκολα με το advanced ip scanner (η αν ξερει καποιος να προτεινει και καποιο αλλο προγραμμα)

  • καλημέρα. αφήστε το παιδιά το προηγούμενο. ήθελα να το δοκιμάσω σε satdream 8 (αντί του 18.9 που έχει στα feeds) αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργεί κατά τη γνώμη μου.

    αν κάποιος όμως δεν έχει το kodi εγκαταστήσει κάπου και ενδιαφέρεται για αθλητικά, το εγκατέστησα το 20 σε open atv 7.1 από τα feed που έχει, του πέρασα χειροκίνητα τα sporthd και το ApexSport και δουλεύουν μια χαρά.

  • καλησπερα σας

    η ερωτηση μου ειναι :προσθετω με το dreamboxedit σε dreambox 800 ενα iptv καναλι π.χ το κρητη τv

    βαζω το url το ονομα και αποθηκευση.αλλα δεν το ανοιγει τι λειπει απο τον dreambox καποιο plugin? ισως

    οπενπλι 7.3

    μια βοηθεια απο ενα φιλο

  • Παρατήρησα ότι το πρόσθετο AJPanel έχει αρκετό καιρό να αναβαθμιστεί και ίσως να μη γίνει άλλη ενημέρωση σύντομα.


    Για τον λόγο αυτό, ανεβάζω για όσους ενδιαφέρονται, μεταφρασμένα αρχεία στα Ελληνικά της έκδοσης 8.8.5.

    Το αρχείο zip περιέχει μόνο μεταφρασμένα αρχεία (όχι ολόκληρο το πρόσθετο - είναι ιδιοκτησία και κόπος άλλου).


    Εγκαταστήστε το AJPanel v8.8.5, ξεζιπάρετε το παρακάτω αρχείο και με FTP αντιγράψτε τα περιεχόμενα στη ρίζα του image.

    Θα αντικατασταθούν τα αντίστοιχα αρχεία στα Αγγλικά. Επανεκκινήστε το enigma για να εφαρμοστούν οι αλλαγές.


    Εάν δεν αρέσει σε κάποιον η ελληνική έκδοση, μπορεί να γυρίσει στην αγγλική πατώντας:

    Ρυθμίσεις (πράσινο κουμπί) -> κουμπί Menu -> Επανεγκατάσταση του AJPanel.

  • Καλησπέρα παιδιά να κάνω μία ερώτηση άμα γνωρίζει κάποιος? Γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα το openAtv 7.3 σε κάθε update, πάει και μου "αναβαθμίζει" και το ncam και το oscam που έχω εγκαταστήσει χειροκίνητα και μου βάζει αυτά που βρίσκει στο feed του και τα οποία δυστυχώς υποθέτω δεν πρέπει να έχουν καν το icam patch ή δεν ξέρω εγώ κάποια διαφορετική ρύθμιση διότι η Μέρκελ δεν παίζει όλα τα άλλα παίζουν κομπλέ!

    Υπάρχει τρόπος να πεις στον δέκτη κατά το software update να μην κάνει αναβάθμιση συγκεκριμένα plugin? Μέσα από το μενού φυσικά δεν βρήκα κάτι, αλλά αν πάω χειροκίνητα ακόμη και μέσω υπολογιστή μπορώ να αλλάξω κάποια ρύθμιση σε κάποιον φάκελο ή σε κάποιο αρχείο?

    Γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα!

    Ευχαριστώ :)

  • αν αλλαξεις το ονομα στα cam και camscript (και το περιεχομενο του) , δε θα αναβαθμισει κατι που δεν υπαρχει...


    τραβηξετα στο pc, μετονομασε τα πχ σε oscam-icam , ξαναπερασε τα πισω (755 δικαιωματα) και κανε update...


    (ομοιως και το ncam και οποιο αλλο)

  • Γεια χαρά,για μια αλλη φορά στην Ελληνικη παρέα.

    Ευχομαι να εχετε,ολοι σας Καλό καλοκαίρι,με υγεία και χαρά.

    Ηθελα να ρωτήσω,εαν τα MediaGT COMBO,GTM-X8combo,ανοίγουν κανονικα

    τα ERT & Digea.......

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!