Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 401,177 times. The last Post () by bigapple.

  • Υπάρχει τρόπος όταν πηγαίνεις σε πόρταλ και ανοίγεις ένα κανάλι να σου φορτώνει αυτόματα το epg άμα υπάρχει φυσικά στον server?

    Γιατί σε μένα δεν το φορτώνει αλλά όταν πατάω το κουμπί info εμφανίζεται μία χαρά.

    Νομίζω δεν εμφανίζεται αυτόματα, παρά μόνο όταν πατήσεις το κουμπί Info ή EPG και επιστρέψεις πίσω.

    Αλλά πάλι, εμφανίζεται μόνο ο τίτλος της εκπομπής, οπότε θα πατήσεις αναγκαστικά τα παραπάνω κουμπιά για να διαβάσεις το EPG.


    Υπάρχει άλλος τρόπος που ίσως να τον ξέρεις ήδη, αλλά τον επαναλαμβάνω και για τους φίλους που δεν τον γνωρίζουν.


    Πηγαίνετε στη λίστα καναλιών portal και πατήστε το κίτρινο κουμπί (Επιλογές).

    Ακολούθως προσθέστε τα όλα τα κανάλια σε νέο μπουκέτο στη λίστα καναλιών του enigma2. Το μπουκέτο τοποθετείται στο τέλος της λίστας.

    Ανοίγετε το μπουκέτο και επιλέγετε ένα οποιοδήποτε κανάλι.

    Καθώς παρακολουθείτε το κανάλι, πηγαίνετε στο AJPanel και πατήστε EPG --> Ενημέρωση EPG τρέχοντος μπουκέτου (από διακομιστή IPTV).

    Φορτώνεται το EPG (εφόσον παρέχεται από τον διακομιστή) για ολόκληρο το μπουκέτο.

    Μπορείτε να διαγράψετε το μπουκέτο όταν δεν το χρειάζεστε πλέον.

  • Καλησπέρα στα παιδιά η κατάσταση έχει αρχίσει να γίνεται λίγο for the festivals. Παράδειγμα στο egami 10.5 wireguard 7.9 proton εντάξει,

    στο openatv 7.3 είναι εντάξει το 7.6 και στο openpli 9.0 είναι εντάξει το 7.3. Σαν να χάνουμε λίγο την μπαλίτσα με τόσες εκδόσεις python ..

    Στο satdream 8.0 & 10 δεν μου τρέχει κανένα wireguard ... λέει κάτι παλαβά ανάλογα την έκδοση πχ. wireguard protocol missing.


    Ευχές για ένα καλό Σαββατοκύριακο! Το wireguard απλά το αναφέρω επειδή για μένα είναι must στο image!

    *Προσοχή στα oscam dvbapi και softcam key γιατί μερικά τελευταία μου έκαναν το θέμα να μην παίζουν τα mega, mak, star.

  • γιατι πειραζετε τα softcam.key και τα dvbapi...

    κανεις ενα σταθερο, και απλα (θελει λιγο παραπανω κοπο) προσθετεις απο αλλο αν/οτι χρειαζεσαι...


    για το wireguard, το 8 το ξεχναμε, στο sdg10,

    αν μπορεις να δοκιμασεις με εγκατασταση τα εντος του feed, και να μου γραψεις ακριβως τι μηνυμα βγαζει...?

  • giorbak ευχαριστώ γάτε του AjPanel :)

    Την ξέρω την μέθοδο που μου είπες αλλά έχει ένα κακό δεν κάνει ούτε αυτό update αυτόματα πρέπει να το κάνεις μόνος σου χειροκίνητα.

    Μικρό το κακό έως καθόλου απλά απο περιέργεια μιας και όλοι έχουμε το μικρόβιο να ασχολούμαστε.

    Δοκίμασα και μέσα από το epg importer (αφού είχα φτιάξει τα μπουκέτα με Ajpanel)

    Δεν ενημερώνει τα κανάλια IPTV.

    Δεν βαριέσαι ...


    Πάντως παιδιά επειδή έχω πετύχει πάρα πολλές ασυμβατότητες με το τελευταίο 3.12.1 δεν ξέρω γιατί τέτοια γενική καταστροφή με το update απο 3.12 τα περισσότερα plugins δεν δουλεύουν.

    Ή θέλει να κάνεις χειροκίνητα διάφορα πράγματα.

    Οπότε προτείνω να κάνουμε κανένα μήνα υπομονή να φτιάξουν όλα και κάνουμε update με την ησυχία μας.


    Και αυτό το Egami τραγικό. Μία φορά το έστησα για να το δοκιμάσω και δεν κάνει ούτε update πρέπει να τα περάσεις όλα από την αρχή.

    Μακριά....

  • IsN0G00d Όπως έγραψα και κάποια άλλη στιγμή γούστα κ συνήθεια είναι αυτά όσο αφορά τα image.

    Εγώ θεωρώ ότι είναι τραγικό να μην μπορείς να κάνεις ούτε ένα απλό update. Διότι αρκετοι συντηρούμε τουλάχιστον 2-3 image και είναι ολόκληρη ιστορία να το πάρεις από την αρχή.

    Για αυτό και είπα μακριά όχι ότι δεν είναι καλό image.

    Προφανώς υποθέτω θα έχουν κάποιο λόγο δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από προηγούμενα update γιατί πρόσφατα το έβαλα.

    Για μένα προσωπικά το πιο σημαντικό σε ένα image είναι να είναι σταθερό, να μπορείς να εγκαταστήσεις όλα τα plugins μέσα από τα feeds και να εγκαθιστούνται μαζί με τα προαπαιτούμενα κανονικά και να παιζουν χωρις να χρειάζεται να κάνεις ταρζάνιες.

    Επίσης να ενημερώνονται σχετικά συχνά για να μην μένουν πίσω στις εξελίξεις.

    Όσο αφορά το UI προσωπικά για μένα τουλάχιστον είναι το τελευταίο στην λίστα.


    Όσο αφορά αυτό τον σε εισαγωγικά χαμό με ασυμβατότητες με το νέο python 3.12.1 ισως μπορεί ο georgeflu να μας δώσει μία απλή εξήγηση για μας τους αδάης. :)

    Η και όχι 😂

  • Εγώ παιδιά έχω καταλήξει και θα το τηρήσω σταθερά : openatv 7.3, egami 10.5, openpli 9.0, sat dream 10 ..11 whatever

    Θεωρώ ότι πάνω απο 2 πολλά είναι ... αλλά έχει και το hobby την αξία του!

  • Openpli 9.0 σκέφτομαι καιρό να περάσω στον dreambox. Αλλά βαριέμαι το στήσιμο από την αρχή.

    Για dreambox δεν ξέρω, έχω προ πολλού απογαλακτισθεί από τη συγκεκριμένη στάνη.

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ απογοητεύθηκα από το openpli 9.0 και εδώ και 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ έχω περάσει στον octagon sf8008 το openpli NightBuild, σε multiboot φυσικά. Συμπεριφέρεται καλά, αλλά ...θα δείξει.

  • υπαρχει και στα feed του image (δεν θυμαμαι εκδοση-δεν ειχα ασχοληθει καθολου εγω προσωπικα με αυτο) (και αμεσα δεν μπορω να κανω δοκιμες-και δεν εχω και συνδρομη vpn), αλλα ειπα μηπως κατι "εσπασε" στη ροη των αναβαθμισεων.


    edit: στο feed σιγουρα δεν ειναι ως plugin, αλλα ως tools για να τρεξει με telnet, αλλα αφου οπως αναφερει ο φιλος giorbak αυτο που εχει επισυναψει ειναι οκ..., θα προωθηθει...

  • Καλησπέρα. Για όποιον δεν το ξέρει και θέλει το kodi χωρίς να μπορεί να το βάλει αλλού υπάρχει και το define os στο οποίο δουλεύει μια χαρά με ελληνικό build

  • edit: στο feed σιγουρα δεν ειναι ως plugin, αλλα ως tools για να τρεξει με telnet, αλλα αφου οπως αναφερει ο φιλος giorbak αυτο που εχει επισυναψει ειναι οκ..., θα προωθηθει...

    Μια στιγμή να το δοκιμάσω και στον osmio+. Όπως το έχω τώρα δουλεύει, αλλά να κάνω την τελευταία ενημέρωση και θα δοκιμάσω πάλι.

    Το πρόβλημα είναι ότι έχω το SatDreamGr-10 σε εξωτερικό slot και δεν μπορώ να το ενημερώσω.

    Θα το μεταφέρω στο slot4 και θα επανέλθω άμεσα για να αναφέρω το αποτέλεσμα.

  • giorbak μπορείς να δώσεις ακριβώς πως σου δούλεψε τί έχεις μέσα, γιατί είχα εύκαιρο 10 σε back up jakitaki έβαλα αυτό που έδωσες

    και πάλι το ίδιο μήνυμα και ας έδωσα και telnet εντολές του georgeflu " wireguard protocol missing "

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!