Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,134 replies in this Thread which was already clicked 394,016 times. The last Post () by scorpionfighter.

  • συνοψη...

    εχεις τον 1.9Ε , στη θεση ενα του diseq 1.0 (4ων θεσεων) , το οποιο παει στη θεση 1 στο 10αρι...

    αν τα εχεις ετσι, το setup ειναι σωστο.

    δοκιμαζεις να δωσεις απο "μια" στις "επαναλληψεις",

    και αν παλι οχι, τσεκαρεις το καλωδιο που παει απο το ενα diseq στο αλλο...

  • μου εχει συμβει σε disecq1.0 η πορτα Α που συνδεω να δινει σημα σε αλλη πορτα π.χ 3 για δοκιμασε να παιξεις με τις πορτες και ασε την εισαγωγη 10 οπως ειναι εφοσον ειναι συνδεδεμενη η εξοδος του disecq1.0 στην εισοδο 10 του disecq1.1

  • Καλημέρα.

    Έχω τον Edision Os Mio+ 4K με sdgr8 ΜΟΝΑΔΙΚΟ image.

    Πώς μπορώ να περάσω και κάποιο άλλο image (πχ openatv 7.3, Openpli NightBuild) multiboot;

    Γίνεται και online, όπως στον octagon sf8008 ή μόνο με στικάκι;

    Έψαξα εδώ

    αλλά δεν νομίζω ότι ταιριάζει στην περίπτωσή μου. Δεν υπάρχουν δημιουργημένα partitions και δεν ξέρω πως να τα δημιουργήσω.

  • στο /hdd κανεις εναν φακελο με ονομα "downloaded_images" .

    εκει μεσα περνας το image που θελεις να εγκαταστησεις...

    μενου/ρυθμισεις/φλασαρισμα image και θα βρεις εναν φακελο με 8αρια, εναν με 6αρια και εναν με αυτα που περασες.

    πατας πανω σε εκεινο... και διαλεγεις το slot που θα κανεις εγκατασταση.


    επισης, εαν περασεις το sdg10, στο ιδιο σημειο, με καποιο χρωματιστο, διαλεγεις απο ποιας ομαδας repository θελεις να κατεβασεις λογισμικο...

  • μου εχει συμβει σε disecq1.0 η πορτα Α που συνδεω να δινει σημα σε αλλη πορτα π.χ 3 για δοκιμασε να παιξεις με τις πορτες και ασε την εισαγωγη 10 οπως ειναι εφοσον ειναι συνδεδεμενη η εξοδος του disecq1.0 στην εισοδο 10 του disecq1.1

    για παραδειγμα στον 19.2ε

  • το έκανα αλλά ούτε έτσι. κάτι άλλο είναι.

    Έχω την εντύπωση ότι όλα τα DiSEqC 2.0 που έχεις είναι εντάξει, αλλά κάτι άλλο πάει στραβά, έλα όμως τι;


    Όταν ονοματίζεις τις πόρτες καλύτερα να γράφεις A, B, C, D για το DiSEqC 1.0 (άντε πάλι, 2.0 εννοώ) και 1-10 για το 1.1 για να ξεχωρίζουν.


    Αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιείς το OpenATV-7.3 στο slot4, αυτό που σου δημιουργεί πρόβλημα στα extra slots. Μήπως του λείπουν αρχεια;

    Δοκίμασε από άλλο image σε άλλο slot.

    Edited 2 times, last by giorbak ().

  • georgeflu

    Επανέρχομαι, γιατί κάτι δεν έχω κάνει σωστά. Επισυνάπτω εικόνα από το dcc (έχει δημιουργηθεί σωστά το dir "downloaded_images";) και εικόνα από την οθόνη, όπου το openatv 7.3 δεν εμφανίζεται.

    Στον φάκελο "downloaded_images" το image το περνάω το .zip αρχείο ή το ξεζιπάρω πρώτα;

  • Το έκανα και έχω πάλι την ίδια εικόνα στην οθόνη, δηλ. εμφανίζονται μόνο τα sdg6 και sdg8.

    Μάλλον δεν έχω δημιουργήσει στο σωστό path τον φάκελο "images" ή "downloaded_images".

  • μηπως να το παμε λιγο αλλου?? ο δορυφορος που λες ειναι σωστα κεντραρισμενος το εχεις τσεκαρει με καποιο πεδιομετρο εχει σημα?? αν ναι τοτε ριξε κατευθειαν το καλωδιο απο το lnb στην εισαγωγη 10 και παρελειψε τις πορτες για να δεις αν ερχεται το σημα στο αποκωδικωποιητη. και τσεκαρε διάφορες συχνοτητες οχι μονο μια, δυο

    Edited 3 times, last by pitskou ().

  • Το έβαλα σε στικάκι και βρέθηκε το image.

    Ποιά επιλογή εγκατάστασης ακολουθώ;

    Έχω κατεβάσει αυτό openatv-7.3-osmio4kplus-20240215_usb.zip και όχι το recovery.

    επειδη προκειται για λογισμικα με μεγαλες διαφορες μεταξυ τους...

    θυρα 2/3/4 χωρις εφεδρεια , και αν τυχων σε ρωτησει να γινει επαναφορα ρυθμισεων οταν κανει boot το νεο, επελεξε οχι...

  • Λοιπόν είδα φώς!

    Αφού έπιασα Γερμανία (αχαχα), μιας και χτύπαγε το πεδιομετρο, γύρισα Ποίο δεξιά και έπιασα 13a με 80% strength! Ωραία ως εδώ.

    Τώρα η ερώτηση μου είναι, όταν κάνω scan, μπορώ και μετά δύο ταυτόχρονα η μόνο το ένα? Γιατί εγώ διαλέγω diseqc 1.0 >lnb1 και κάνω scan.

    Edit: μου δίνει την επιλογή να κρατήσω τα tp άμα ξανά κάνω scan.

  • αν και δεν καταλαβα πληρως τις ερωτησεις...

    αν καταλαβα..., ενα ενα θα σκαναρεις (μια και το diseq επιλεγει παντα ενα απο τα δυο lnb).


    δεν χανεις κατι αν ξανασκαναρεις, εκτος αν επιλεξεις να διαγραψει πριν κανει σαρωση.

  • αν και δεν καταλαβα πληρως τις ερωτησεις...

    αν καταλαβα..., ενα ενα θα σκαναρεις (μια και το diseq επιλεγει παντα ενα απο τα δυο lnb).


    δεν χανεις κατι αν ξανασκαναρεις, εκτος αν επιλεξεις να διαγραψει πριν κανει σαρωση.

    Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ!

    Κούνησα τα μάτια στην τύχη πριν κατέβω, και τώρα το lnb1 πιάνει Αλβανία.

    Μια τελευταία ερώτηση, το quality πού αναγράφεται, γίνεται να μεγαλώσει και άλλο? Και ναι πως?

  • Το έβαλα σε στικάκι και βρέθηκε το image.

    Ποιά επιλογή εγκατάστασης ακολουθώ;

    Έχω κατεβάσει αυτό openatv-7.3-osmio4kplus-20240215_usb.zip και όχι το recovery.

    επειδη προκειται για λογισμικα με μεγαλες διαφορες μεταξυ τους...

    θυρα 2/3/4 χωρις εφεδρεια , και αν τυχων σε ρωτησει να γινει επαναφορα ρυθμισεων οταν κανει boot το νεο, επελεξε οχι...

    Σας ευχαριστώ και τους 2.

    giorbak

    Εξαιρετικά αναλυτικός ο οδηγός σου.

    georgeflu

    Ενδιαφέρομαι και εγώ για sdgr10 multiboot για edision os mio+ 4K και για octagon sf8008.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!