Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,134 replies in this Thread which was already clicked 394,816 times. The last Post () by scorpionfighter.

  • ευχαριστώ akai. πήρα το Relook RE-DSPRT16/1 αλλά δεν έχω βρει ακόμη το χρόνο και λόγω καιρού να το δοκιμάσω. θα επανέλθω μόλις μπορέσω.

  • IsN0G00d στο wave frontier απλά άφησα το lnb μεταξύ 19.2 - 23.5 χωρίς κάν βίδωμα κλπ και έρχεται σήμα

    το θέμα είναι ότι δεν είδα κάτι αξιόλογο εκεί τον έχω αφήσει εκτός ... προς το παρόν!

  • σε egami 10.5 ποια έκδοση wirequard vpn έχετε περάσει και δουλεύει;

    Το έχει μέσα στα feed στο δικό τους πάνελ!

    Δεν χρειάζεται να το κατεβάσεις ξεχωριστά, απλά διάλεξε την σωστή για την έκδοση image που έχεις.

    Επίσης έχουν ένα πρόσθετο που δεν θυμάμαι πώς το λένε (Egami κάτι) τώρα γιατί δεν έχω πρόσβαση , άμα το ανοίξεις έχει πολλά δημοφιλή plugin απλά το επιλέγεις και το κάνεις εγκατάσταση χωρίς να επιλέξεις έκδοση επιλέγει μόνο του τη σωστή.


    Edit: EGAMI AIO λέγεται το πρόσθετο.

    Εγκατέστησε όλα τα βασικά από κει χωρίς να ψάχνεσαι.

  • Σχετικά με τα Dasto Semtel T2-MI κανάλια στις 33E, τελικά την βρήκα την άκρη.

    Καθηλώθηκα στη καρέκλα για δύο απογεύματα κάνοντας άπειρες δοκιμές και εγκαταστάσεις images, αλλά τελικά δεν έφταιγε το astra-sm.

    Χρησιμοποιώ τις λίστες καναλιών ciefp, στις οποίες δεν δουλεύει (σε μένα) αυτό το πακέτο. Επειδή παλιότερα δούλευε, είπα να δοκιμάσω

    μια παλιά λίστα και ω του θαύματος είδα φως. Η τελευταία λίστα που δουλεύει είναι στις 11-11-2023.

    Δοκίμασα τις νεότερες λίστες με διάφορα αρχεία astra.conf χωρίς αποτέλεσμα.


    Κάτι άλλο που ενδιαφέρει σίγουρα τον bountyhunter21 και όσους χρησιμοποιούν το oZeta skin, είναι ότι αν διακόψεις το δίκτυο σε αυτό το skin,

    κρεμάει το σύστημα. Μου το παρουσίασε όταν δοκίμασα τα κανάλια στους 33E χωρίς δίκτυο για να βεβαιωθώ ότι δεν τροφοδοτούνται από αυτό.

    Νόμιζα ότι είχε πρόβλημα ο δέκτης και μου βγήκε η ψυχή μέχρι να βρω τι φταίει.

    Το δοκίμαζα και σε άλλα slot αλλά με ίδιο skin και τελικά διορθώθηκε αλλάζοντας το skin. Μέχρι και να περάσω recovery image σκέφτηκα.

    Πρέπει να οφείλεται στο ότι το skin αναζητά την IP του router και την εμφανίζει στη 2η μπάρα πληροφοριών. Θα έπρεπε να έχει ένα

    χρονικό όριο και να γράφει ότι δεν βρέθηκε η IP.

  • IsN0G00d

    Ο Eutelast 21,5oE στην Αθήνα με 125 πιάτο βγαίνει εύκολα.

    Ενδιαφέρον έχει το πακέτο Discovery Warner Bros (Animal Planet κλπ), που όμως είναι σε SD ανάλυση και τα Eurosport 1 και 2 επίσης σε SD ανάλυση, με αγγλικό ήχο (πέραν των άλλων), όλα με σερβιτόρο.

    Σήμα 10,5 - 11,0 db, ενδείξεις edision os mio+ 4k με sdgr10, που, όπως λέει ο georgeflu, έχει μεγάλη ακρίβεια στη μέτρηση σήματος.

  • το τι γραφει ο δεκτης στο info κλπ... δε θα δειξει διαφορα.

    στο hardware ειναι η διαφορα (ισως καποιος controler?) ,

    και θα καταθεσω και το εξης χθεσινο γεγονος...

    χθες παρελαβα απο φιλο, δεκτη octagon, ο οποιος εχει το νεο remote control. επειδη λοιπον το παλιο κανει πολυ φασαρια (ειδικα το βραδυ ενοχλει και αυτους που ειναι ξυπνιους) , το τηλεκοντρολ δουλευει κανονικα. μολις ομως εκανα upgrade (σε ερευνα γι την επιλυση του γνωστου ζητηματος) και κρεμασα το image, οταν επανηλθα στο recovery menu για να επιλεξω image σε αλλο slot, το νεο rc δεν δουλευε...(εντος του recovery menu).

    πιθανον να λυθει εαν περασω καποιο πολυ νεο image,μεσω recovery μενου... (και ολα απ την αρχη...) , πιθανον να μη λυθει και μ αυτο...

  • Το rc από τον άλλο δέκτη δουλεύει στο recovery menu αυτού του δέκτη;

    Το δικό μου είναι ok όταν μπαίνω στο recovery menu. Αλήθεια τι γίνεται αν χαλάσει; Μπορώ να χρησιμοποιήσω rc παλαιού τύπου;

    Μπορώ να χειριστώ το recovery menu χωρίς rc;

    Αν συνδέσω δίκτυο με καλώδιο μπορώ να το χειριστώ μέσω webif; Θα μου πεις γιατί δεν δοκιμάζεις; Αν μου συμβεί, σίγουρα θα το κάνω.


    Για την ιστορία δοκίμασα το SatDreamGr-6 και δεν βλέπει το εσωτερικό wifi. Drivers και firmware υπάρχουν.

    Edited once, last by giorbak ().

  • το 6 και το 8 σιγουρα δεν θα δουλεψουν, γιατι οταν δημιουργηθηκαν, δεν υπηρχε αυτος ο τυπος δεκτη... (υποπτευομαι οτι μαλλον θα υπαρχει θεμα και με ομοιας ημερομηνιας λογισμικα αλλων ομαδων.

    για το recovery menu... μεσω webif σιγουρα δεν μπορεις να κανεις κατι, μια και δεν τρεχει το plugin της openwebif

    πιστευω (θα ερευνηθει μακροπροθεσμα... προς το παρων προεχουν αλλα) οτι το παλιο rc θα δουλεψει στο νεο υλικολογισμικο (ισως και το νεο στο παλιο με full recovery image,ωστε να επαναδημιουργησει τα παντα).

  • Δες το ποστ 4.866 εδώ μήπως είναι το ίδιο θέμα με τις 33 για octagon πάντα ... IsN0G00d

    Δεν μπορώ να βοηθήσω αλλιώς τώρα που τον πούλησα.

    Δεν μου κατέβαζε κανάλια και κάνοντας το 4096 0 και κατι αλλες μικρες αλλαγες μελετησε ποστ μηπως..

  • georgeflu

    Πωωω Τι λες ρε George?

    Μιλάμε για απόλυτη καταστροφή και να μην δουλεύει το remote control?

    Και πως θα φλασαρεις νέο image στο recovery εάν δεν δουλεύει το τηλεκοντρόλ? Αδύνατο.

    Εκτός αν υπάρχει τρόπος μέσω υπολογιστή που δεν νομίζω γιατί δεν πρέπει να δουλεύει.

    Ήθελε και ένας γνωστός octagon, πώς θα γίνει η δουλειά?

    Εκτός αν φυσικά αφήσω στο πρώτο slot αυτό που έχει από το εργοστάσιο και φλασάρω τα image στα άλλα. Υποθέτω out of the box δούλευε στο recovery σωστά, η δεν το παρατήρησες?

    Διότι η κίνηση που κάνω πάντα όταν παίρνω καινούργιο είναι να περάσω ένα image μεσο recovery.

    Πολύ περίεργο και δυστυχώς δεν έχω και τέτοιο δέκτη να κάνω καμία δοκιμή να δω και με ποια image δουλεύει και με ποια έχει πρόβλημα.


    Και πως είναι αυτό το νέο rc?

    Μπορεί Κάποιος να μας το δείξει?

    Εγώ όπως έδειξα και πάλι έχω αυτό που είναι αγορά περίπου 2 ετών από amazon γερμανίας.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!