oscam-emu και BISS

There are 324 replies in this Thread which was already clicked 37,080 times. The last Post () by vasilis1985.

  • βαζω την εντολη στο telnet oscam-emu

    root@xp1000:~# oscam-emu

    oscam-emu: error while loading shared libraries: libssl.so.1.0.0: cannot open


    η εντολες για επιβεβαιωση ρωταω ειναι


    opkg update

    opkg install libssl.so.1.0.0

    ειναι σωστες οι εντολες?

  • root@xp1000:~# opkg install libssl.so.1.0.0

    Collected errors:

    * opkg_prepare_url_for_install: Couldn't find anything to satisfy 'libssl.so.1

    0.0'.


    αυτο δινει φιλε ,αλλα νομιζω αν θυμαμαι καλα η εντολη ειναι λαθος

    αα και στο φακελο υπαρχει αυτο... usr/lib/libssl.so.1.0.2

    δε ξερω γτ δε μου τρεχει το bin αρχειο

  • Σου ζητάει το libssl.so.1.0.0 και δεν το βρίσκει οπότε θα πρέπει να κάνεις ένα symlink δηλαδή το libssl.so.1.0.2 που υπάρχει με ένα link για το libssl.so.1.0.0 που δεν υπάρχει και θα το συνδέσει με το libssl.so.1.0.2

    Code
    ln -s "SOURCE" "LINK_NAME"
          source ->destination
  • ελα μου φιλε με λιγο ψαξιμο


    opkg update

    opkg install libssl1.0.0


    οπως και αλλες εντολες που μπορει να χρειαστουν οπως και να κανει καποιος symlink


    opkg install libssl1.0.0

    ln -s `cat /var/lib/opkg/info/libssl1.0.0.list | grep libssl` /usr/lib/libssl.so.0.9.8 > /dev/null 2>&1


    or


    opkg install libssl1.0.2

    ln -s `cat /var/lib/opkg/info/libssl1.0.2.list | grep libssl` /usr/lib/libssl.so.1.0.0 > /dev/null 2>&1

    ln -s `cat /var/lib/opkg/info/libssl1.0.2.list | grep libssl` /usr/lib/libssl.so.0.9.8 > /dev/null 2>&1




    opkg install libcrypto1.0.2

    ln -s `cat /var/lib/opkg/info/libcrypto1.0.2.list | grep libcrypto` /usr/lib/libcrypto.so.1.0.0 > /dev/null 2>&1

    ln -s `cat /var/lib/opkg/info/libcrypto1.0.2.list | grep libcrypto` /usr/lib/libcrypto.so.0.9.8 > /dev/null 2>&1


    or


    opkg install libcrypto1.0.0

    ln -s `cat /var/lib/opkg/info/libcrypto1.0.0.list | grep libcrypto` /usr/lib/libcrypto.so.0.9.8 > /dev/null 2>&1

  • δεν το θεωρώ σωστο γιατι ειναι απο script που χρησιμοποιεί ο audi και εχει πολλά περιττα στοιχεια που ειναι για to script


    το πιο ευκολο ειναι πχ

    cd /usr/lib

    ln -s libssl.so.1.0.2 libssl.so.1.0.0

    ειτε πχ

    ln -s /usr/lib/libssl.so.1.0.2 /usr/lib/libssl.so.1.0.0

  • Κατάλαβα φίλε μου, όντως έχει περιττά του audi.. επειδή τα βρήκα είπα καλό να τα γράψω εδώ σε περίπτωση κάποιος θέλει να κάνει το ίδιο... εννοείται προτιμώ τα δικά σου..απλά κ εύκολα

  • νομιζω οτι τα εχω ανοιξει, το βραδυ που θα παω σπιτι θα τα δω και θα σου πω...


    απο περιεργεια ομως, τι περιμενεις να δεις σε αυτα τα καναλια??? (μην την πατησεις κι εσυ οπως κι εγω...)

  • Oχι δεν περιμένω να δω κάτι απλά είδα οτι είναι Biss και είπα να τα ανοίξω. Μήπως δεν έχουν συνέχεια πρόγραμμα;


    Άσχετα με τα κανάλια θέλω να εγκαταστήσω την έκδοση oscam-emu 11572 αλλά να σβήσω πρώτα την παλιά έκδοση.


    Σε OpenAtv εσβησα τα παρακάτω

    oscam.emu in etc folder (or any named file xxxx.emu in etc folder, this file run/stop oscam)


    oscam binary file in usr/bin folder


    oscam config (in etc/tuxbox/config or usr/keys)


    κι έκανα restart.

    Πάλι όμως βλέπω στα softcams πατώντας το μπλε κουμπί οτι υπάρχει η έκδοση.


    Υπάρχει τρόπος να σβηστεί τελειώς;

  • αν απλα θες να τα ανοιξεις... στα π.μ σου...


    αν θες να δεις, προκειται για καναλια,σαν αυτα που εχουν τα δικα μας opap, με τα virtual games κλπ...


    τωρα...γιατι μπηκες σε ολη αυτη τη διαδικασια, για να αλλαξεις το oscam emu...?

    επισης, στα softcams μπορει να το βλεπεις, αλλα αν το επιλεξεις, "τρεχει"?

  • Νομίζω ότι για να περάσεις νέα έκδοση oscam-emu, πρέπει να σταματήσει πρώτα να τρέχει η παλιά. Ένας απλός τρόπος είναι να αλλάξεις emu, βάζοντας να τρέχει mgcamd ή cccam ή κανένα (none) emu.

    Αφού περάσεις το νέο oscam-emu, τότε το βαζεις πάλι να τρέξει.

  • Tα Eurofootball είναι άσχετα με το oscam απλά έτυχε να τα γράψω μαζί στο post.

    Tη νεότερη oscam θέλω να τη δοκιμάσω για το Canal+ 4K.


    Είχα διαλέξει none στα cams. Δεν τρέχει γιατί δεν υπάρχει κάποιος φάκελος απλά εμφανίζεται στα cams.

    Θα βάλω τη νεότερη και βλέπουμε.

  • αν εμφανιζεται στα cam, καπου υπαρχει το camscript (το αρχειο δηλαδη που στελνει την εντολη να ξεκινησει), απλα απο atv δεν ξερω τις διαδρομες κλπ...

  • Πέρασα το openeight 6.7 στον octagon sf8008 το οποίο δεν έχει κανένα softcam/oscam-emu στα δικά του feeds, οπότε του πέρασα εγώ το "enigma2-softcams-oscam-all-images_11.572-emu-r798-arm+mips_all".

    Άνοιξα τον filezilla και βλέπω οτι τα περιεχόμενα του oscam-emu παραδόξως είναι χύμα μέσα στο etc/tuxbox/config (λείπει ο φάκελος oscam-emu) και επίσης στο webif τού δέκτη στον chrome λείπει το webif του oscam για τις σχετ. ρυθμίσεις.

    Κι ενώ έβαλα τις c-lines στον oscam server δεν λειτουργούν, ούτε μπορώ να βρώ τι φταίει.

    Έβαλα το πρόσθετο oscam status view, αλλά όταν το ανοίγω λέει οτι δεν μπορεί να συνδεθεί στο oscam webif, να βεβαιωθώ οτι είναι ενεργό και να ελέγξω τα server & port στην εγκατάσταση του πρόσθετου (πλήκτρο menu).

    Καμιά ιδέα παρακαλώ?

    octagon sf8008 4K combo

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!