Digea & EΡΤ hellas sat 39°E

There are 1,629 replies in this Thread which was already clicked 225,113 times. The last Post () by magos21.

  • Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει δουλέψει κανείς το δέκτη Megasat 720SE. Το πρόβλημα μου είναι τα HD κανάλια για Digea στον Eut 3. Προσπαθώ να ακολουθήσω τις οδηγίες που έχουν αναφερθεί προηγουμένους ή ο δέκτης απλά δεν τα παίζει λόγω οτι τα βλέπει ελεύθερα?

    Edited once, last by nikos266: Διόρθωση ().

  • Επανέρχομαι παλι!... να ενημερώσω τους φιλους που έχουν στην κατοχή τους Dreambox 920 hd , τον τελευταίο καιρό εκανα αρκετες αναβαθμισης με διαφορα image για να μου ανοιξουν τα της ΕΡΤ, με την DIGEA δεν ειχα προβλημα με κανενα image, η λυση βρεθηκε με το συγκεκριμενο image!

    DM920] openPLi-develop-dm920 "homebuild"

  • Ναί,γεια σας απο την Γερμανία,ευχομαι σε όλους ,Καλό μήνα,και Καλό φθινόπωρο.

    Τέλος ,η DIGEA,απο τον 3.1Ε,που εδω και 12 χρόνια σχεδών,εαν δεν κανω λάθος,μας

    φιλοξενησε τα Εθνικής εμβέλειας Ιδιωτικα,Ελληνικα κανάλια.

  • Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην DIGEA στους τεχνικους της αλλα και σε ολα τα παιδια εδω μεσα για την δυνατητητα οι ελληνες του εξωτερικου να βλεπουν δωρεαν τα εθνικα καναλια απο τις 3 μοιρες.

  • Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην DIGEA στους τεχνικους της αλλα και σε ολα τα παιδια εδω μεσα για την δυνατητητα οι ελληνες του εξωτερικου να βλεπουν δωρεαν τα εθνικα καναλια απο τις 3 μοιρες.

    γεια σου... ε, κρίμα που είναι μόνο για 39ε
    για παράδειγμα στα Κανάρια Νησιά δεν υπάρχει καλή υποδοχή για το 39e

  • καλησπερα σε όλους έχω τον edision nano και δεν μπορώ να ξεκλειδωσω στις 39ε ενώ είχα βάλει τα biss για τις 3ε έχω περασει τα biss που βρήκα στην αναβάθμιση του picco s2 και τπτ... Ενώ στον edision progressive hd τα περασα κανονικά και τα παιζει όλα εκτός από το ερτ3... Στον νάνο αφου περασα τα κλειδιά μ βγάζει μαυρη οθόνη χωρίς να μ λέει κωδικοποιημένο κανάλι αλλά τπτ από εκεί και περα... Και αυτό π παρατηρησα είναι ότι κάτω αριστερά π λέει τ συχνότητα τ καναλιου μ λέει σε όλα την ίδια... Σήμα έχει το πιατο γιατί ο picco παίζει κανονικά τα παντα εκτός ερτ3

  • καλησπερα σε όλους έχω τον edision nano και δεν μπορώ να ξεκλειδωσω στις 39ε ενώ είχα βάλει τα biss για τις 3ε έχω περασει τα biss που βρήκα στην αναβάθμιση του picco s2 και τπτ... Ενώ στον edision progressive hd τα περασα κανονικά και τα παιζει όλα εκτός από το ερτ3... Στον νάνο αφου περασα τα κλειδιά μ βγάζει μαυρη οθόνη χωρίς να μ λέει κωδικοποιημένο κανάλι αλλά τπτ από εκεί και περα... Και αυτό π παρατηρησα είναι ότι κάτω αριστερά π λέει τ συχνότητα τ καναλιου μ λέει σε όλα την ίδια... Σήμα έχει το πιατο γιατί ο picco παίζει κανονικά τα παντα εκτός ερτ3

    Είναι περίεργη συχνότητα και εγώ τις έπιασα με scan και δεν έπαιζαν, έβαλα λίστα vhannibal και είναι ΟΚ

  • καλησπερα σε όλους έχω τον edision nano και δεν μπορώ να ξεκλειδωσω στις 39ε ενώ είχα βάλει τα biss για τις 3ε έχω περασει τα biss που βρήκα στην αναβάθμιση του picco s2 και τπτ... Ενώ στον edision progressive hd τα περασα κανονικά και τα παιζει όλα εκτός από το ερτ3... Στον νάνο αφου περασα τα κλειδιά μ βγάζει μαυρη οθόνη χωρίς να μ λέει κωδικοποιημένο κανάλι αλλά τπτ από εκεί και περα... Και αυτό π παρατηρησα είναι ότι κάτω αριστερά π λέει τ συχνότητα τ καναλιου μ λέει σε όλα την ίδια... Σήμα έχει το πιατο γιατί ο picco παίζει κανονικά τα παντα εκτός ερτ3


    nano? progressive nano υποθετω...?


    με ποιον τροπο περασες τα απαραιτητα? και ...εχεις το τελευταιο λογισμικο που ειχε βγει για τον δεκτη (1422) ?


    αν ναι τα πιο πανω, δοκιμασε να πας στο καναλι που θελεις, πατα "info" 2 φορες , και μετα πειραματισου λιγο με τα χρωματιστα κουμπια. ανοιγει μενου που βαζει μονο του τα στοιχεια του καναλιου που ζηταει, και καταχωρεις μονο το "νουμερακι" .


    ckonan φταιει το γεγονος (που εχει αναφερθει αρκετες φορες) οτι το καναλι δεν στελνει πληροφορια κρυπτογραφησης (πλην της συχνοτητας digea sd που στελνει) . αναλογα το ποιο image χρησιμοποιεις υπαρχει και τροπος να παιξουν. αν ειχες καποια extra στο oscam.dvbapi , τοτε θα επρεπε να παιξει κατευθειαν.

    αν εχεις sdg , επρεπε να επιλεξεις σε καθε καναλι το "προσθηκη biss caid" . τα settings μαλλον εχουν την επιλογη πανω.

  • καλημέρα σε όλους. από γερμανία έπιασε κάποιος τον Hellas sat κι αν ναι με τι μέγεθος πιάτο;

    δοκιμάζω και δεν ξέρω τι πάει στραβά. υπάρχει κάποια πιο δυνατή συχνότητα που να βοηθάει;

  • πολυς κοσμος επιβεβαιωμενα με 80αρια πιατα...


    η συχνοτητα της digea, ειναι αρκετα ισχυρη. της ερτ ειναι πιο πεσμενη...

    έχω ένα maximum e 85. 710 x 910mm. τι να πω; κάθε βοήθεια ή συμβουλή δεκτή.


    από εδώ που κοίταξα https://www.satbeams.com/footprints?beam=10473 μου λέει πως φτάνει και 50άρι.

  • Η Γερμανία είναι μια πολύ μεγάλη γεωγραφική έκταση. Συμβουλέψου το satbeams για τα ιχνοδιαγράμματα (footprints) του HELLASAT για την περιοχή που σε ενδιαφέρει και το dishpointer για τον προσανατολισμό του πιάτου σου, αν το προσπαθήσεις μόνος.

  • Η Γερμανία είναι μια πολύ μεγάλη γεωγραφική έκταση. Συμβουλέψου το satbeams για τα ιχνοδιαγράμματα (footprints) του HELLASAT για την περιοχή που σε ενδιαφέρει και το dishpointer για τον προσανατολισμό του πιάτου σου, αν το προσπαθήσεις μόνος.

    αυτό έκανα και αναφέρει 50άρι πιάτο τουλάχιστον πράγμα που έχω. ρύθμισα την γωνίαση στις 24 μοίρες, έστριψα και το lnb στην γωνία που έλεγε, και στρίβω το πιάτο και προς την γωνία που πρέπει και τίποτα. πάει κανενός το μυαλό στο τι μπορεί να φταίει; μέχρι και η βάση αλφαδιασμένη με γωνιόμετρο είναι.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!