Digea & EΡΤ hellas sat 39°E

There are 1,629 replies in this Thread which was already clicked 227,591 times. The last Post () by magos21.

  • Ποιά κλειδιά πιο πάνω εννοείτε βρε παιδιά, τα κλειδιά biss που έχουν τα SD τα περάσατε και στα HD στο oscam?

    Δεν είναι ίδια με αυτά που μας δώσανε πιό πάνω για τα HD.

    octagon sf8008 4K combo

    Edited once, last by anestis1956 ().

  • Απορία. Σήμερα που βρήκα χρόνο να ξαναδώ τηλεόραση τα HD δεν παίζουν. τα κλειδιά δεν είναι αυτά που είχαν ανέβει πριν μερικές μέρες; είναι ίδια με τα SD; γιατί κι αυτό δοκίμασα και δεν τα έπαιξε. ενώ σήμα έχει κανονικά... μαύρο κανονικό.


  • Κάνε ένα κόπο και διάβασε το ακριβώς προηγούμενο από το δικό σου post.

    κάνε ένα κόπο και δες τι έγραψα. δοκίμασα και τα κλειδιά αυτά που είδα εδώ και τα παρέθεσα και τα άλλα που είναι ίδια με τα SD. αποτέλεσμα μηδέν. μήπως πρέπει να τα σετάρω όλα από την αρχή; το μηχάνημα είναι edision.

    Στις τελευταίες σελίδες έχει δημιουργηθεί μια σύγχυση με τα όσα λέγονται. Κάποιος είπε πως έχει και θέμα και στα επίγεια ψηφιακά, άλλοι είπαν πως βάλανε κλειδιά και παραμένει μαύρο. Κάτι ανάλογο και σε μένα. Τουλάχιστον να βρω μια λύση ψάχνω.

  • λοιποοον συγχυση δεν υπαρχει αν διαβασετε απο την αρχη τα μυνηματα και διαχωρισετε τα 2 σημαντικα που αναφερονται...


    ξεκινησαν τα καναλια ολα οκ...

    1) στην πορεια εξαφανιστηκε η ενδειξη κωδικοποιησης, οποτε μυνημα #952 , η #954 για SDG.


    2) μετα αλλαξε και το κλειδι των καναλιων, οποτε μηνυμα #984 , χωρις αυτο να σημαινει οτι επαψε να ισχυει το απο πανω...


    τα 2 πιο πανω δουλευουν σε ολους τους enigma2 δεκτες (και χωρις να εχω επιβεβαιωσει, νομιζω και σε ολους οσους χρησιμοποιουν oscam-emu).


    σε κοινους δεκτες που χρησιμοποιουν αλλους τροπους αποκρυπτογραφισης, ισως και να υπαρχει προβλημα.


    notisjunior το " το μηχανημα ειναι edision" ειναι σαν να σου λεω "το αμαξι μου ειναι nissan" και ψαξε να βρεις τι εχω...

    μπορει να ειναι απλο edision, μπορει να ειναι linux edision, με οτι γραφω πιο πανω να ισχυει αναλογα την περιπτωση...


    alter100 εχω ξαναγραψει ενα σωρο φορες οτι τα "τα εκανα ολα" και λοιπες περιγραφες... εμενα δε μου κανουν.

    γραψε λοιπον αναλυτικα 1) το τι εχεις κανει και 2) περα απο το οτι δεν ανοιγει... τι δειχνει στον δεκτη (πχ πρασσινο biss, η τιποτα?) , αν και αν κανεις τα 2 πιο πανω που αναφερω, θα παιξουν σιγουρα και τα HD.

  • notisjunior το " το μηχανημα ειναι edision" ειναι σαν να σου λεω "το αμαξι μου ειναι nissan" και ψαξε να βρεις τι εχω...

    μπορει να ειναι απλο edision, μπορει να ειναι linux edision, με οτι γραφω πιο πανω να ισχυει αναλογα την περιπτωση...



    σε δύο δοκίμασα. Edision Unterline και picco S2. Παίξανε κανονικά στην αρχή. Άρα κάτι άλλαξε τώρα ενδιάμεσα πάλι και δεν παίζουν; θα δοκιμάσω και από το μηδέν ρύθμιση

  • και τα 2 μοντελα, δεν ειναι linux , και δε χρησιμοποιουν oscam (και δεν εχω κανεναν βολικο για δοκιμη) .


    το προβλημα ειναι οτι εδω και λιγο καιρο (το πρωτο που αλλαξε) ειναι οτι δεν ερχεται η πληροφορια κρυπτογραφησης και ο δεκτης νομιζει οτι τα καναλια ειναι fta, οποτε και πιθανον δεν κανει χρηση κλειδιου.

    το δευτερο που αλλαξε (το κλειδι) δεν επηρεαζει την λειτουργεια του...


    συμπερασμα... λογω των δεκτων που εχεις, ισως χρειαστει να περιμενεις καποιο fix σε software (δε χανεις φυσικα τιποτα να δοοκιμασεις να περασεις σωστες παραμετρους στο πινακακι με τα emu)

  • Quote

    pitskou

    καλημερα. σε μενα με oscam-emu 11689 ανοιγουν κανονικα με νεο softcam_key οι καινουργιες συχνοτητες, αλλα δεν ανοιγαν με την oscam 11704 και ετσι εφτιαξα το constant.cw και ανοιγουν τωρα χωρις να πειραξω το softcam_key .

    δηλαδη oscam-emu 11689 με softcam_key

    και oscam 11704 με constant.cw .

    τωρα γιατι η oscam 11704 διαβαζει τα κλειδια απο το constant.cw και οχι απο το softcam_key δεν ξερω.

    Επειδή με παίδεψε λίγο παρατήρησα το παραπάνω μήνυμα και διαπίστωσα ότι με τις καινούριες εκδόσεις oscam-emu πράγματι δεν "διαβάζει" τα κλειδιά από το SoftCam.Key. Χρειάστηκε να τα αντιγράψω στο constant.cw κι έτσι άνοιξαν όλα. (όταν γράφω καινούριες εκδόσεις είναι οι 11703 & 11704, πιο πίσω δεν έχω πάει). Επίσης δεν έχω δοκιμάσει να δω αν "διαβάζει" από το Softcam.key σε ξένα κανάλια σε άλλους δορυφόρους. Η έκδοση oscam-emu που χρησιμοποιώ είναι αυτή για openpli.

  • Σε Δέκτες....που εχω.....VU+Duo2 ,Dreambox DM 920...και με oscam emu 11.704..κανένα πρόβλημα με τα HD.

    Επισης Δέκτες φίλων που εκανα,Dreambox 7020 HD(OpenPLi-beta -2016)......Formuler F1( OpenPLi 8.1)....oscam emu ...κανένα πρόβλημα με τα HD.

  • PICCOLLINO S2 edision.δικο μου λάθος για πιο πάνω.κανενα κόλπο για τα HD digea έπεσε μαύρο ενώ πρώτα πεζανε κανονικά.

  • Στην αρχή είχαν το σήμα του κωδικοποιημένου και διαφορετικό κλειδί απο τα SD.

    Έπειτα όμως αφαίρεσαν πρώτα το σήμα του κωδικοποιημένου και μετά άλλαξαν το κλειδί, έβαλαν το ίδιο με τα SD.

    Χωρίς το σήμα του κωδικοποιημένου λίγοι δέκτες βλέπουν το κλειδί που τους "δίνεις" για το συγκεκριμένο κανάλι.

    Για τους υπόλοιπους δέκτες πρέπει να βγει κάποιο νέο πατς από την ανεπίσημη υποστήριξη του κάθε δέκτη, όπου αυτό είναι δυνατόν.

    octagon sf8008 4K combo

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!