Edision PRIMO IP S2 H.265 HEVC MultiStream

There are 290 replies in this Thread which was already clicked 36,469 times. The last Post () by gyorgos77.

  • o oscam-emu αναφερει

    "

    From Emu version r775 and on, you need to tell OSCam to skip the checksum test for CWs.

    This can be done by either of the following ways:

    A. Edit the Emu reader with one of these ways:

    1. Delete you current Emu reader and let OSCam-Emu create a new one for you, with all necessary settings.
    2. Add the 0E00:000000 string in the Skip CWs checksum test only for option under the general reader settings.
    3. Add the disablecrccws_only_for = 0E00:000000 directive in the oscam.server file under the Emu reader section.

    B. Edit the global OSCam configuration with one of these ways:

    1. Add the 0E00:000000 string in the Skip CWs checksum test only for option under the global config settings.
    2. Add the disablecrccws_only_for = 0E00:000000 directive in the oscam.conf file under the global section.

    "

    κατι παρομοιο ειχα και εγω στο enigma και ηθελε συν στο οscam.conf κατω απο το global disablecrccws_only_for = 0E00:000000

  • .:T3O:. χρηζει μιας διασαφησης, αυτα τα a b options που ειναι 5 συνολικα a3 +b2 πρεπει να εφαρμοστει 1 μονον απο οποιοδηποτε εκ των 5 τροπων

    η εννοει συνδυασμο π.χ ενα απο τα A και υστερα ενα απο Β , γιατι αυτο που μολις δοκιμασα εγω ειναι a1 και υστερα a3 οπως υπηρχε σαν ετοιμο file του georgeflu δηλαδη τιποτα απο τα δυο !

    η διαφορα που βλεπω ουσιας στο δικο μου config με του georgeflu ειναι οτι εγω εχω το b2 περασμενο που δεν ειχε κανενα προβλημα μεχρι την 11504

    ενω εκεινος εχει την a3 επιλογη η οποια ομως αρχικα δεν διορθωσε το προβλημα στο ζαπινγκ παρα μονον αφου εφαρμοσα συνδυαστικα a1 a3 αυτοσχεδιαζοντας λιγακι !


  • οχι, αν εννοεις τα b1 b2 ,τα σετ α και σετ b ομως ειναι συμπληρωματικα

    update ,μετα απο ψυχρη εκκινηση του δεκτη απο το ρευμα στην πριζα ,(restart router και καθαρισμο browser cache που επαναφερε το webif του οσκαμ )

    δυστυχως το προβλημα με το ζαπινγκ στα καναλια αυτα επανηλθε


    πρακτικα ειμαστε στο ιδιο σημειο που βρισκομασταν πριν το ποστ 190 του georgeflu

    με επιπλεον την επαληθευση του στο ποστ 198 οτι πραγματι υπαρχει προβλημα σε αντιθεση με
    την αρχικη του εκτιμηση

    αρα μαλλον δεν ειναι θεμα files config αλλα binary

  • 2 βραδια ασχοληθηκα λιγο ζεστα με τον δεκτη,αλλα μου εβγαλε την ψυχη.

    αρχικα εγινε η "ανακαλυψη" ,οτι στον δεκτη υπαρχει default αρχειο oscam-gx. αυτο εξηγει το γιατι επαιζε στον φιλο lakipap , οταν εκανε μετονομασια το oscam (διαβαζε το αλλο). και ολικη διαγραφη να γινει απο μεσα, παιζει το αλλο.

    τα υπολοιπα που ειδα,νομιζω μικρη σημασια εχουν,

    τα "παιδια" ασχοληθηκαν λιγο και με το oscam (και τους ευχαριστουμε) και υπαρχει ενα δοκιμαστικο (παλαιοτερης εκδοσης), οπου εχει περαστει το patch για τα afn (οχι ομως για τα de).

    το παρακατω κανονικα στη θεση του, check απο την webif οτι πραγματι τρεχει 11507-794 και δοκιμη (και μια αναφορα οτι ειναι οκ)

  • Ευχαριστούμε για την 11507 (πράγματι είναι αυτή r794).


    Έχει AU στα AFN, τα Discovery δεν κολλάνε, παίζει ANT1 Eu., Digea, ΕΡΤ, Arena sports και cs.

  • επιβεβαιωνω και εγω την αριστη λειτουργια ολων των παραπανω με την 11507 r794 ,πραγματι πολυτιμη η βοηθεια σου georgeflu

    εξαιρεση οπως επισημανες βεβαια τα sky de λογω εκδοσης .

    μια επισημανση περαν αυτου

    επειδη ειναι η r794 δηλαδη πριν την 11509 που ξεκινησε το μπαχαλο μαζι με το sky de που προεκυψε μαζι

    πρακτικα ειναι μια προσωρινη λυση

    περαν του sky de που χρηζει μιας λυσης ,μολις αλλαξει hash mode το afn θα χρειαζομαστε νεωτερη απο 795+ οποτε παλι θα επιστρεψουν μαλλον οι δυσλειτουργιες αν δεν διορθωθουνε.

    νομιζω οτι εχουν μπλεξει με τα κρυπτογραφικα απο την 11509
    ( From this version and on, building OSCam-Emu will require linking with libcrypto due to the extended use of cryptographic functions in BISS2 code. This means that you must enable the USE_SSL=1 or USE_LIBCRYPTO=1 switches when compiling.)

  • Το τελευταίο που γράφεις δεν έχει καμία σχέση με το πρόβλημα με τα powervu, το οποίο οφείλεται σε ένα μικρό λαθάκι στην revision 11508 του oscam.

  • Με την r796 ολα ειναι αψογα πλεον, ακομη και το θεμα sky de εχει βελτιωθει αρκετα


    το μονον που δεν βλεπω να στρωνει σε μενα ειναι το χασιμο υποτιτλων στο καναλι nat geo hd με το τρυκ στις 23 Ε

    το αλλο καναλι nat geo wild παραδοξως τους προβαλλει κανονικα και ειναι μεγαλυτεροι-διαφορετικοι σε μεγεθος γραμματοσειρας

    γενικως σε αλλα καναλια παιζουν καλα οι υποτιτλοι οποτε μονον σε αυτο δεν συνεργαζεται


    δεν εχει προβλημα γενικα ο δεκτης απλα κατι δεν καθεται καλα στο συγκεκριμενο καναλι με το δεκτη και το τρυκακι,τουλαχιστον σε μενα


    by the way αν κανεις γνωριζει αν αλλαζει η mac που εμφανιζεται σε stalker portal για συνδεση απο το μενου

  • Εκτός από τα Nat Geo HD και Insight HD που βγάζουν μισούς υπότιτλους, είναι και το Nautical HD που δεν βγάζει καθόλου.


    Όσο για να αλλάξεις την MAC σε Stakler, μπες στο μενού του Stakler και δώσε 6363 με το τηλεχειριστήριο.

  • Καλημέρα, δύο ερωτήσεις...

    1. Υπάρχει τρόπος διαχείρισης των καναλιών από τον υπολογιστή;

    και

    2. στους readers στο cccversion επιλέγουμε την τελευταία version cccam;

  • Dreamboxedit για τα κανάλια

    Για το cccam version βάζεις το πιο τελευταίο 2.3.2 αλλά ο σερβιτόρος έχει πιο παλιά απλός για να είσαι καλυμμένος γιατί έχει τύχει ο client να έχει επιλογή 2.3.0 και ο σερβιτόρος να έχει 2.3.2 και υπάρχε πρόβλημα με το log in

  • Καλημέρα, δύο ερωτήσεις...

    1. Υπάρχει τρόπος διαχείρισης των καναλιών από τον υπολογιστή;

    και

    2. στους readers στο cccversion επιλέγουμε την τελευταία version cccam;

    Καλησπέρα,


    Απάντηση στο ερώτημα 1.


    Δυστυχώς μέσω υπολογιστή και με χρήση Dreamboxedit Dreamdroid κ.α μπορούμε να φτιάξουμε λίστες δορυφόρων αλλά δεν γίνεται ZAP δηλαδή αλλαγή καναλιών.

    Στην Edision μου σε σχετικό ερώτημα μου απάντησαν ότι γίνεται ZAP σε όλους τους Linux δέκτες πλην όμως του IP S2.

  • Βλέπω ότι το Dreamboxedit, στο profile έχει προεπιλεγμένες θέσεις αρχείων για Enigma2 οι οποίες δεν υπάρχουν στον PrimoS2 ο οποίος προφανώς έχει άλλη έκδοση λειτουργικού (enigma2 έχει Nino pro τον οποίο λέω να πάρω αργότερα).

    Θέλω να φτιάξω ομάδες καναλιών. Ποια αρχεία έχουν τα σχετικά στοιχεία στον Primo;

    Στον piccollino (κι ακόμα πιο εύκολα στον Apache) παλεύεται και με το Τ/Χ, στον Primo όχι.

    Που μπορώ να βρω λεπτομέρειες για τον Primo;

  • τι είδους λεπτομέρειες;;;;

    κατασκευαστης ειναι cSKY ...

    για το DreamBoxEdit o κατασκευαστής δίνει τα πιο κάτω

  • Που είναι τα αρχεία έχουν στοιχεία για τα κανάλια στον Primo;


    ΑΚΥΡΟ τα βρήκα ... /home/gx/local/enigma_db

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!