Edision PRIMO IP S2 H.265 HEVC MultiStream

There are 290 replies in this Thread which was already clicked 37,144 times. The last Post () by gyorgos77.

  • Τον δέκτη δεν τον έχω οπότε αν μάθω κάτι θα είναι από advance user .Στο pm μην αναφέρεις ότι είναι ο primo λόγω του ανταγωνισμού που έχουνε ... Συν αυτό που τους έκανε η Edision για να παράγουν και αυτοί για τα gx

  • Απ΄ότι παρατήρησα και η 11514 και η 11516 ανοίγουν τα PVU χωρίς κάποια αλλαγή στο config, αλλά παράξενο,

    με ονομασία oscam-gx_11514_795 και oscam-gx_11516_795 αντίστοιχα και όχι σκέτο oscam-gx.

  • με την μετονομασια αυτη του αρχειου μεσω ftp

    δουλευουν μεν αψογα τα powervu ,αλλα η version που βλεπω στο browser ειναι r672 oscam

    δεν ανοιγει παλι το afn

  • Και η 11516 ανοίγει τα Afn αν ονομαστεί oscam-gx αλλά δεν ανοίγει τα άλλα Pvu στους 0,8w και 4.9e.


    Έκανα πολλές δοκιμές μήπως βρω κάποια μέση λύση, μέχρι να λυθεί το πρόβλημα και βρήκα τις εξής:


    1, Κρατάς την 11514 (oscam-gx) για τα Afn, και γυρίζεις σε thcam για τα υπόλοιπα Pvu βάζοντας χειροκίνητα τα κλειδιά,

    πηγαίνοντας στο κανάλι που σε ενδιαφέρει και πατώντας τέσσερα μηδενικά (0000).


    2, Χρησιμοποιείς oscam και για τα δύο και όταν σου κολλάει την κάνεις επανεκκίνηση (Conditional access - κίτρινο κουμπί)

    χωρίς να χρειαστεί να κλείσεις τον δέκτη, (ενοχλητικό -- κάθε τρεις-τέσσερις εναλλαγές και επανεκκίνηση).


    3, Χρησιμοποιείς oscam-gx για τα Afn, και την μετονομάζεις σε oscam (ή οποιοδήποτε όνομα θέλεις) για τα υπόλοιπα,

    (ακόμα πιο ενοχλητικό -- θα πρέπει να έχεις standby το υπολογιστή σου).

  • "Και η 11516 ανοίγει τα Afn αν ονομαστεί oscam-gx αλλά δεν ανοίγει τα άλλα Pvu στους 0,8w και 4.9e. "


    με μετονομασια του softcam.key σε power vu key + r795 ισχυει αλλα δεν ξερω αν ισχυει με autoroll που δοκιμαζα εγω και σιγουρα οχι για r672 που ειναι παλαιοτερη,



    και να ισχυει με την octagon

    αλλα πως θα παιζουν π.χ τα digea και γενικα τα biss τοτε?

    μαλλον οχι αφου θα θελει αλλαγες στους reader syntax


    γενικα το softcam.key πως το διαβαζει το octagon oscam


    μενω για την ωρα στην τριτη επιλογη σου αλλα αναποδα,ολα καλα με 11514 r672 oscam σκετο ονομασια

    εκτος απο afn που την γυρναω αν το θελω σε ονομασια oscam-gx.

  • χθες το βραδυ εβαλα λιγο τον δεκτη για δοκιμη...

    αντικατεστησα το oscam με την τελευταια 11517 (edision), με κανονικο ονομα oscam-gx .

    περασα και τα config που εχω στο enigma,για να ενσωματωθουν καποιες αλλαγες που ειχαν γινει (γιατι ειχα αρκετο καιρο να τον δουλεψω) και δοκιμασα... ,ολα μου δουλευουν κανονικα. και τα biss και τα afn και τα discovery.

    επισης και με μια test line και την δευτερη μεθοδο (j: xxx) μου δουλευουν κανονικα και τα καναλια στις 23.5, χωρις να χανει σειρα υποτιτλων (με μια μικρη εξαιρεση, την στιγμη που παω στο καναλι,θελει 5-6 sec για να αρχισει να τρεχει...).


    για να μας φυγει λοιπον μια απορια,ασε το αρχειο κανονικα σαν oscam-gx (11517 by edision), και απο την webif του oscam κανε μια διαγραφη το reader του emu. restart oscam και δες εαν εχει λυθει το προβλημα...

  • δεν εχει καποια διαφορα σε μενα 11517 by edision,μετα τη διαγραφη του emu reader παραμενει το μαυρισμα στις 4e μετα απο 4 5 διαδοχικα καναλια powervu

    ισως το oscam conf syntax το δικο σου εχει κατι που κανει τη διαφορα ?

  • εδω ειναι τα αρχεια μου οπως τα εχω μεσα στον δεκτη, τα δοκιμαζεις... (σταματας το oscam, τα περνας, στο oscam-gx ->755)


    πορτα για την webif εχω 16002

  • τα δοκιμασα ακριβως οπως ειναι στο αρχειο σου περασμενα ολα αφου εσβησα τα υπαρχοντα ,

    αλλα και παλι το ιδιο προβλημα!

    δεν ξερω τι μπορει να φταιει αν δεν ειναι το binary oscam

  • αυτο στο δικο μου conf υπαρχει...


    τωρα, επειδη το θεμα εχει ξεκινησει αρκετα μυνηματα πριν και δεν τα ειχα δει ολα...


    1) παιζουν ολα τα καναλια discovery, afn ,biss . σωστα σε ολους? (στο conf που ανεβασα εγω,για τα afn θελει τα τελευταια...)

    2) ναι,βλεπω κι εγω οτι με παρατεταμενες αλλαγες μονο σε καναλια του discovery, καποια στιγμη μαυριζει...

    συνδιαστικα ομως με εναλλαγες σε biss k powervu (στις οποιες επεμεινα,γιατι αυτο καταλαβα) παιζει κανονικα...


    το παραπανω λεμε?

  • λοιπον ,καθυστερησα λιγο γιατι βρηκα μια ακρη,

    1. .:T3O:. το log που ανεβασα εχεις δικιο δεν περιεχει τη γραμμη αυτη στο oscam server emu

    ο λογος ειναι οτι αφου δοκιμασα οπως ηταν το αρχειο του georgeflu διχως αποτελεσμα , ειχα μετα σβησει απο το webif τον emu reader που περιειχε οπως προτεινε νωριτερα στο ποστ 190 και ανεβασα επειτα καταγραφη με καθαρο emu reader που εφτιαξε μονος του στην εκκινηση του δεκτη

    2. μετα το log στο ποστ 196 και το δικο σου ερωτημα για την γραμμη, ξαναπερασα μονον το αρχειο oscam server του georgeflu με ftp

    τωρα ανοιγουν κανονικα τα powervu απο 4.8 χωρις περιορισμο στο ζαπινγκ !

    ομως το περιεργο ειναι οτι πλεον δεν ανοιγει το oscam interface απο την διευθυνση του browser !


    3, georgeflu ναι υπαρχει και ελπιζω να γινεται κατανοητο τι συνεβη με το log μου

    τα biss δεν μπλεκονται στο θεμα ,αφορουσαν μονον καποιες αναφορες μου με τις βερσιον octagon που ανεβηκαν προσφατα οι οποιες ειχαν θεμα biss σε μενα

    αναφερομαστε στο κλειδωμα που κανει στα καναλια powervu απο 4.8e 1w οταν προσπαθεις να παρακολουθησεις συνεχομενα 4-5 απο αυτα ,δηλαδη περιπου το 2 που αναφερεις,

    λεω περιπου γιατι στη συνεχεια αφου κλειδωσει ("μαυρισει") καναλια οπως διαπιστωσες και εσυ,μπλοκαρει τελειως το binary ουτε Cs παιζει ουτε διαβαζει softcam .key τουλαχιστον σε μενα (δηλαδη στο log φαινεται οκ αλλα πρακτικα δεν ανοιγει κανενα καναλι ουτε με κλειδια ουτε με σερβιτορο χωρις restart emu)

  • αν εχεις τα δικα μου config, η πορτα ειναι 16002 . αν θελεις χτυπας αυτην στον browser, αλλιως,μπαινεις στο conf και επαναφερεις την αρχικη.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!