Edision PRIMO IP S2 H.265 HEVC MultiStream

There are 290 replies in this Thread which was already clicked 36,617 times. The last Post () by gyorgos77.

  • το 1ο πρόβλημα ξεκαθάρισε

    για το 2ο (σειρά των δορυφόρων), έκανα backup και είδα αρχείο satellites.xml.

    Θα φτιάξω αυτό το αρχείο όπως θέλω και θα δοκιμάσω να το ξαναδιαβάσω στον δέκτη.

    Βλέπουμε ...

  • <p>Αυτό έχει αναφερθεί στο sat-soft.net/forum για την αλλαγή σειράς δορυφόρων αν θέλεις κοίτα το για αυτήν στην στιγμή δεν μπορώ ...,και θέμα ειναι ότι με τους 2 δέκτες ο ένας κινεί το μοτέρ και άλλος απλος ακολουθεί....</p>
    <p><br></p>
    <p><br></p>
    <p>Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk</p>

  • Ο δέκτης αυτός έχει την εφαρμογή Kodi.

    Τι πρέπει να κάνουμε για να δούμε από την εφαρμογή του kodi?

    Υπάρχει κάποιος οδηγός?

    Στον δικό μου δέκτη όταν κάνω επιλογή την εφαρμογή του kodi εμφανίζει δυο γρανάζια και μένει εκεί.

  • Ο δέκτης αυτός έχει την εφαρμογή Kodi.

    Τι πρέπει να κάνουμε για να δούμε από την εφαρμογή του kodi?

    Υπάρχει κάποιος οδηγός?

    Στον δικό μου δέκτη όταν κάνω επιλογή την εφαρμογή του kodi εμφανίζει δυο γρανάζια και μένει εκεί.

    Για αυτό που ρώτησα γνωρίζει κάποιος?

    Τι γίνεται με τον primo IP S2 ?

  • a. Αυτό έχει αναφερθεί στο sat-soft.net/forum για την αλλαγή σειράς δορυφόρων

    b. θέμα ειναι ότι με τους 2 δέκτες ο ένας κινεί το μοτέρ και άλλος απλος ακολουθεί....

    b. έχεις δίκιο, το ασφαλέστερο είναι η αλλαγή δορυφόρου να γίνεται μόνο από τον ένα δέκτη, αλλιώς έχουμε ένα είδος σχιζοφρένειας!


    α. έψαξα στο sat-soft, το βρήκα εδώ www.sat-soft.net/forum/viewtopic.php?f=63&t=1902 . Το συμπέρασμα είναι, ότι ο τρόπος που ήδη δοκίμασα - πριν το βρω - ήταν καταδικασμένος Αφού έφαγα ώρες (1) να κάνω την λίστα των δορυφόρων όπως ήθελα, από Ανατολή προς Δύση, (2) βρήκα το satellites.xml.org και έφτιαξα "κατά παραγγελία" λίστα από 30W-70E, μόνο με ku band, (3) αντικατέστησα το satellites.xml από το backup, στο engima_db με το νέο δικό μου και (4) ξαναφόρτωσα το backup στο primo,

    το αποτέλεσμα ήταν ΜΗΔΕΝ, ο δέκτης είχε ακόμη την δική του λίστα με δορυφόρους για ... το Μεξικό.

    Τώρα, η λύση που φαίνεται να βρέθηκε στο sat-soft/forum είναι

    " I used DreamboxEdit to transfer the satellites.xml file. I used telnet to restart the box after transferring the satellites.xml file. The telnet command I used was "reboot".

    και

    " Τελικά λύθηκε το πρόβλημα, δεν έκανα το αυτονόητο. Ενώ έκανα τις αλλαγές με το dreamboxEDIT επέμενα να στέλνω τα αρχεία στον δέκτη με FTP και όχι με το ίδιο το DreamboxEDIT. Τώρα είναι όπως τα ήθελα και ησύχασα.

    Μετά την αλλαγή, παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα. Δεν έπαιζαν τα multistream κανάλια και οι TPs τους
    είχαν μηδενικό σήμα. Έκανα ξανά σάρωση στον δορυφόρο (υπάρχει και επιλογή για multistream on/off

    που από προεπιλογή είναι off) και επανήλθαν όλα. " (από τον giorbak)


    Θα δοκιμάσω τα παραπάνω και ... ακόμη ελπίζω.

    Επίσης: βρίσκω απαράδεκτο η 'τεκμηρίωση' για τον δέκτη να είναι μόνο εκείνο το δίφυλλο, που λέει μόνο για το τηλεκοντρόλ. Μήπως υπάρχει κάτι άλλο;

    Edited 4 times, last by ysgou ().

  • αν θες να δεις kodi, παρε ενα android box.

    ολα τα υπολοιπα και οι αλχημειες... απλα να εχουμε να λεμε ειναι.

    Η απάντηση έχει δοθεί πιο πάνω

    Αυτή δεν είναι απάντηση στο ερώτημά μου είναι μια άποψη για το τι θα ήταν καλύτερο για kodi.

    Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει!!!

  • φιλε ντινο το kodi μαλλον δεν δουλευει μεχρι την υπαρχουσα τουλαχιστον εκδοση

    οταν ειχα πρωτοπερασει απο το κουτι του δεκτη λογισμικο ειχα καταφερει να μπω στα μενου του kodi αλλα μολις περασα καποιο δικο μου αρχειο κολλησε

    εκτοτε οποτε δοκιμασα απο περιεργεια να μπω στην επιλογη μενου ,ο δεκτης απλα δεν συνεργαζεται και μενει σε ατερμονα γραναζια

    Edited 2 times, last by lakipap ().

  • αν θες να δεις kodi, παρε ενα android box.

    ολα τα υπολοιπα και οι αλχημειες... απλα να εχουμε να λεμε ειναι.

    Η απάντηση έχει δοθεί πιο πάνω

    Αυτή δεν είναι απάντηση στο ερώτημά μου είναι μια άποψη για το τι θα ήταν καλύτερο για kodi.

    Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει!!!

    κι ομως ειναι απαντηση στο ερωτημα σου.

    δοκιμασα να παιξω kodi (αν και ουτε το αγαπημενο μου προσθετο ειναι,ουτε και ασχολουμαι μαζι του) σε πολλους δεκτες, και μαλιστα οι περισσοτεροι με πολλα παραπανω "κυβικα" απο τον primo (που προσπαθουν να τον κανουν να παιξει τα παντα). τα προβληματα ειναι τοσα πολλα και εκνευριστικα,που δεν θες τελικα να το χρησιμοποιησεις.

  • ysgou μάλλον δεν κοίταξε καλά http://www.sat-soft.net/forum/…ic.php?f=63&t=1902#p14984 post #8 &WCF_AMPERSAND

    Από ότι λένε γίνεται με το dreamboxedit

    Ο μόνος που έγραψε ότι τα κατάφερε ήταν ο giorbak, χρησιμοποιόντας το dreamboxEDIT (όπως γράφει, τώρα V7?) και όχι το dreamboxedit (V3).

    Εγώ έχω δοκιμάσει με 1) backup-editing-restore-reboot, 2)DCC->pc, editing-DCC->Primo-reboot και 3) dreamboxedit export to pc-editing-dreamboxedit->saveback-reboot, κάθε φορά χωρίς επιτυχία. Με το "editing" εννοώ την αλλαγή των περιεχομένων μέσα σε κάθε ένα από τα δύο αρχεία 'satellites.xml' & 'settings'. Μου μένει η δοκιμή με dreamboxEDIT και αν αποτύχω μετά όλα με το χέρι - εκτός αν κανένας - πολύ καλός άνθρωπος - μου δώσει λύση.

    Edited once, last by ysgou ().

  • Με το dreamboxEDIT γίνεται δουλειά.


    Κάνε τις αλλαγές που θέλεις και στείλε τα αρχεία στον δέκτη με το ίδιο πρόγραμμα.

    Να μαρκάρεις οπωσδήποτε την επιλογή "Auto Reload Settings Enigma2" πριν πατήσεις "Send Files to Dreambox".

  • Με το dreamboxEDIT γίνεται δουλειά.


    Κάνε τις αλλαγές που θέλεις και στείλε τα αρχεία στον δέκτη με το ίδιο πρόγραμμα.

    Να μαρκάρεις οπωσδήποτε την επιλογή "Auto Reload Settings Enigma2" πριν πατήσεις "Send Files to Dreambox".

    Επιβεβαιώνω κσι ευχαριστώ, έγινε η δουλειά.


    Για τον επόμενο ταλαίπωρο, κατέγραψα και παραθέτω βήμα - βήμα:


    Primo Ip S2 "ΠΩΣ Αλλάζουμε την σειρά των δορυφόρων"


    1. (Αν χρειάζεται) 'Εγκατάσταση' - 'Εργοστασιακές Ρυθμ.' - επαναφορά; ΝΑΙ


    2. 'Εγκατάσταση' - 'Ρυθμ κεραίας' - Έσβησα τους δορυφ. εκτός Ευρώπης και εκτός ku band (έμειναν 30W-70E, ku band).

    Άφησα πρώτο 19.2 + δεύτερο 13.0. Έβαλα συχνότητα LNB 9750/10600, επιλογή Diseqc 1.0 OFF, μοτέρ USALS

    (το μοτέρ στην ταράτσα ήταν σωστά τοποθετημένο από προηγούμενο δέκτη). Άρχισε ο δέκτης να βλέπει κανάλια από τον 19.2.


    3. Σε PC, εγκατάσταση και χρήση DreamBoxEDIT (V7.2) - στις ρυθμίσεις (τροχίσκος), τοποθέτηση ip δέκτη (π.χ. 198.162.1.8),

    path δέκτη (/home/gx/local/enigma_db/) και τοπικού PC για λήψη των αρχείων (π.χ. ...\PrimoSettings),

    χρήστης root, password δεν υπάρχει, επιλογή καρτέλας FTP και

    στις 'Επιλογές γρήγορου FTP' επιλογή 'Αποστολή εντολής επαναφόρτωσης'


    4. Κλείνουμε την καρτέλα ρυθμίσεων, επιλογή 'Αρχείο΄ 'FTP Γρήγορη λήψη' (ή το εικονίδιο με βέλος προς τα κάτω) -

    εμφανίζονται τα 'μπουκέτα' καναλιών - πάμε στο path του τοπικού PC (π.χ. PrimoSettings) -


    5. Διαλέγουμε και ανοίγουμε με το Notepad++ (ή παρόμοιο text editor) τα αρχεία 'satellites.xml' & 'settings'.

    Στο 'satellites.xml' βρήκα τις γραμμές με τους δορυφόρους στις θέσεις 9Ε, 4.9Ε, 3Ε & 5W και

    τις έβαλα κάτω από τους δύο πρώτους (19.2Ε & 13.0Ε) δορυφόρους. Στο 'settings' μετακίνησα τις γραμμές

    για τους ίδιους 4 δορυφόρους κάτω από τους δύο πρώτους και άλλαξα την αρίθμηση από το τρίτο δορυφόρο

    έως τον τελευταίο. Με προσεκτική παρατήρηση θα δείτε, ότι από κάθε 7 γραμμές ανά δορυφόρο, οι 6 είναι τελείως

    ίδιες σε όλους, άρα χρειάζονται αλλαγή τόσες γραμμές, όσοι οι δορυφόροι (μείον δύο, 19.2 & 13.0).

    Σώζουμε τα αλλαγμένα αρχεία στην αρχική τους θέση.


    6. Στο DreamBoxEDIT: Επιλογή το εικονίδιο με βέλος προς τα άνω (ή 'Αρχείο΄ 'FTP Γρήγορη Αποστολή').


    7. Τελειώσαμε, reboot, στην 'Έγκατάσταση' 'Ρυθμ κεραίας' βλέπουμε τις αλλαγές.

    Edited once, last by ysgou ().

  • Φίλοι καλησπέρα,


    Έχω τον Dreambox 800SE και τον χειρίζομαι από απόσταση μέσω Dreamboxedit 7.2.1.0. Βλέπω ποιο κανάλι παίζει, έχω πληροφορίες για το σήμα του , μπορώ να το δω στον υπολογιστή μέσω streaming και πολλά άλλα.

    Σήμερα πρόσθεσα τον Edision Primo IP S2 στο Dreamboxedit. Βλέπω τα κανάλια του δέκτη στο Dreamboxedit, μου αναφέρει ποιο κανάλι παίζει, ΑΛΛΑ δεν μου δείχνει το signal strength και δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω ZAP και να αλλάξω κανάλι . Ξέρει κάποιος πως θα λύσω αυτό το θέμα?? Υπάρχει άλλο αντίστοιχο software στο pc για διαχείριση των καναλιών του δέκτη αυτού?? Ευχαριστώ. Δήμήτρης

  • Καλησπερα σε ολους!

    Μια ερωτηση θα ηθελα για τον πριμο

    Μπορει αυτος ο δεκτης να βρει αυτοματα τα κλειδια tων feeds οπως οι gshare δεκτες? cw.....

    Αν οχι υπαρχει κατι για enigma2 για να βρισκω τα κλειδια cw?

    Ευχαριστω πολυ!!

  • αυτο που λες ειναι server στον οποιο καποιοι ανεβαζουνε τα κλειδια .... ειναι κατι σαν τα plugin afnAutokey updater

    Η εύρεση του μπισκότου ειναι πολύ διαφορετική απο το να βάζεις ενα σερβερ με κλειδια και να λενε για λόγους marketing οτι βρίσκει κλειδια απο feed

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!