Edision progressive HD + Digea

There are 9 replies in this Thread which was already clicked 1,943 times. The last Post () by spartans.

  • Γεια σας,


    ήθελα να ρωτήσω αν έχει αλλάξει κάτι στη digea γιατί στο εξοχικό δεν έχει σήμα με Edision progressive HD, 80άρι πιάτο ενώ έπαιζε ικανοποιητικά. έχω ήδη το τελευταίο firmware αλλά είναι του 2015, μήπως χάλασε το LNB πχ αλλά πως να το ελέγξω; Ευχαριστώ!

  • να υποθέσω εκεί που είσαι άλλο δέκτη ή άλλο LNB (μάτι) δεν έχεις έτσι?


    1. έλεγξε το βύσμα στο δέκτη & στο κάτοπτρο (πιάτο) & αν υπάρχει η δυνατότητα το καλώδιο σε όλο το μήκος του αν ειναι ΟΚ

    2. κάνε 1 blind scan στον δορυφόρο....ξέρεις ή να σου πω πώς?

    για να δούμε αν έχει χάσει τελείως την στόχευση ή όχι και τα ξαναλέμε

    οκ φίλε?

  • μάλλον δεν είναι καλα κεντραρισμένο και λογο αερα πρεπει να εχει φυγει λιγο

    ειτε μπορει να ειναι κατι που ειδα τωρα τελευταία σε εγκατάσταση 4 χρονον σφήκες να εχουνε κανει φωλιά μεσα στην χοανη του lnb

  • εεεέτσι!

    γι'αυτό του είπα να κάνει 1 blind scan να δουμε αν βγάζει κάτι από τα υπόλοιπα στις 3

  • το έφτιαξα! Είναι σπασμένο το στήριγμα της κεραίας για το LNB και μόλις το στερέωσα με tie-wraps βρήκα ξανά το σήμα. Κάποια στιγμή θα πάρω καινούργια κεραία.

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

  • μπράβο καλή ιδέα λύση!

    tire up εννοείς τα λεγόμενα δεματικά ελληνιστί, απλώς για να τα γράφουμε σωστά έτσι? μην παρεξηγείς...

    συνηθίζεται να σπάνε τα κολάρα από πολυκαιρισμό ειδικά Ελλάδα με ήλιο-ζέστη

    αν έχεις κάποιο επώνυμο κάτοπτρο μπορείς να βρεις ανταλλακτικά αλλιώς θέλει να βρεις από άλλο που να ταιριάζει, ή τέλος να κάνεις πατέντα

    δεν χρειάζεται να κάνεις έξοδα να το αλλάξεις!!


    αν όμως θες να κάνεις αναβάθμιση πάρε κάποιο λίγο μεγαλύτερο για να χεις λήψη παντός καιρού ;) αν πηγαίνεις & χειμώνα εξοχικό...

    έχε επίσης υπόψη σου, αν σε ενδιαφέρουν τα αθλητικά, ότι έτσι μπορείς να λάβεις και τον δορυφόρο 1.9east με το ίδιο μάτι LNB, βάζοντας <κλαδάκια> bissκότα (αν δεν έχεις διαδίκτυο εκεί) για να βλέπεις τα 4 από τα 5 arena sports που δείχνουν αγώνες ελληνικών ομάδων


    προσωπικά για κάτοπτρα από 65 έως 110cm προτιμώ πλέον τα GESSAT που αποτελούν καλό value4money καθότι τουρκικά & αφού η λίρα τους έχει πάρει την κάτω βόλτα ^^ πάρτε τους τα πιάτα να μην έχουν να φάνε αυτοί απέναντι μας τα πρηξαν με τον ερΔογκάνο!!! :P


    btw 110x100 με 27 ευρά είναι <δυνατή> διάσταση λήψεων ακόμα και για feed ή πολλαπλούς δορυφόρους (παράκεντρες)

    https://www.skroutz.gr/c/1794/…=catspan&keyphrase=gessat

    βάζω κι αυτόν που στέλνει οικονομικά με μεταφορική

    https://bit.ly/2HBAFq7


    ΚΑΛΕΣ ΛΗΨΕΙΣ σε όλους:!:

  • ναι, tie-wrap ή zip-tie = δεματικό ;)

    πατέντα είναι το μεσαίο μου όνομα χαχαχα απλά δεν ασχολούμαι καθόλου με δορυφορικά από μόνος εκτός από το εξοχικό. Στο σπίτι μου έχω ote tv που έκαναν δωρεάν την εγκατάσταση.

    Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις αν και μόνο η Digea είναι υπέρ-αρκετή για το εξοχικό :thumbup:

    την επόμενη φορά που θα χάσει ξανά το σήμα για τον ίδιο λόγο θα πάρω καινούρια κεραία γιατί ενίοτε πηγαίνουν και οι γονείς της γυναίκας στο σπίτι που μετά βίας χειρίζονται το τηλεχειριστήριο του δέκτη και δεν μπορώ να ακούω τη γκρίνια τους ξανά ότι "δεν παίζει".

  • παρακαλώ. ό,τι χρειάζεσαι εδώ είμαστε. τι δέκτη έχεις στο εξοχικό? δεν ξέρω αν το ανέφερες πιο πριν

    χαχα μ'αρέσει το μεσαίο σου όνομα!

    μόνο που εγώ λάθος το γραψα εκ παραδρομής τελικά!


    εν τέλει είναι tie wrap μια χαρά το χες γράψει :)


    για την κεραία σου είπα γινεται να βρεις κολλάρο που να ταιριάζει ή ανταλλακτικό αν ειναι brand. το δεματικό όμως μια χαρά κρατάει!

    αλλά αν έχεις λεφτά για αλλαγή κάνε και αναβάθμιση παίρνοντας έστω & λίγο μεγαλύτερο ;)


    αντίστοιχα και στο οτε που σου έχουν βάλει μελλοντικά όταν περάσει η εγγύηση εγκατάστασης εννοείται....όταν αρχίζει και σκουριάζει ή χαλάσει κάτι μπορείς να βάλεις του εμπορίου μεγαλύτερο για να μην χάνεις το σήμα σε κακοκαιρίες ;)


    όσο για τη γκρίνια τους πες τους ΤΣΑΜΠΕ είναι τα χει <δουλέψει> τα λεφτά του, αν δεν παίξει και 1 μέρα something runs to the gipsy ^^:D

    έκανες πολύ καλά που το έβαλες γιατί ειναι καλύτερη λύση από το να πληρώνεις νταβατζιλίκι πΟΤΕ & γΟΒΑ για τα ελληνικά ελεύθερα

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!