Edision OS mio4K UHD DVB-S2x - DVB-T2 - multistream - blindscan

There are 403 replies in this Thread which was already clicked 37,921 times. The last Post () by giorbak.

  • Ασυρματο γειτονα ,ασυρματο δικο μου θα τρελαθω τελειως με αυτα τα πραγματα...(δεν τα ηξερα καν για τετοιου ειδους προβληματα για αυτο το λεω)αλλα και παλι στον vu δεν επιρεαζουν?... Δεν μπορω να δοκιμασω γιατι μολις τον εστειλα στην εντισιον...για να μην σαν παιδευω παιδια θα περιμενω την επισημη απαντηση απο τιυς μεγαλους και θα ενημερωσω

  • Νικος ειναι το ονομα μου.δεν εχω θεμα με την βαση στηριξης....

    EDIT:Απλα μου κανει μεγαλη εντυπωση οτι και παρεμβολες ας πουμε οτι εχει γιατι να παιζουν στον σολο...

  • Οποτε επειδη ειναι ποιο ευαισθητο πιανει κατι που παρεμβαλετε ποιο δυνατα στην ουσια ε? Τωρα το θεμα ειναι που να κοιταξω...μιας και στην γειτονια τα κτηρια τουλαχιστον ειναι ιδια,δεν υπαρχει οικοδομηση.τωρα αν ειναι θα αρχισω να μπαινω στα σπιτια των γειτωνων να βγαζω πριζες:P

  • αν ειχε θεμα το ενα lnb στο diseq οντως μπορει να μπλοκαρε τα αλλα .αλλα δοκιμασα σημερα πριν στειλω τον δεκτη με μονο καλωδιο σε εναν εναν δορυφορο και τα αποτελεσματα ηταν τα ιδια οτι δεν ανοιγε με το diseq δεν ανοιγε και με το μονο... για αυτο τα ριχνω στο tuner...

  • μου εχει τύχει lnb στην καθετη πόλωση σε μην enigma να κλειδωνει αμεσω και σε enigma να θελει 1 λεπτο για να κλειδωσει , το αλλαξα και έστρωσε

    οποτε μπορει να ειναι περισσότερα απο ενα lnb και θελουν και αλλαγες μεταξύ τους για να εχεις ενα καθαρό αποτέλεσμα συν τις πολωσεις .

    και κατι ακομα χρησιμοποιείς τα ultra black ??

  • Οχι δεν εχω ultra black..το εχω διαβασει εσω μεσα οτι ειναι πολυ καλα αλλα δεν τα εχω παρει.

  • Τι ειναι αυτο που εχει σβηστει?δεν ποσταρα κατι

  • Οποτε θα σας πω νεα με το που παρω τον δεκτη,να δω τι θα μου πουνε παιδια σας ευχαριστω για το χρονο σας!

  • Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά . Επειδή έφαγα όλη την ημέρα σήμερα και δεν τα κατάφερα , υπάρχει κάποιο tutorial για το πως τρέχει το multiboot ?


    Αυτή την στιγμή τρέχω στην flash του δέκτη ( edision mio 4k ) openpli 8 stable και θα ήθελα σε στικάκι να τρέξω είτε το Satdream 8 είτε το 6 .

  • Καλημέρα σε όλους

    Χτές πήρα τον osmioplus και εχω κάποιες ερωτήσεις.
    Ο δέκτης εχει image open atv και θέλω να βάλω και satdreamgr 8

    Διάβασα τις οδηγίες και εχω μπερδευτή λίγο (πρωτάρης)

    με το usb όπως έκανα με τον vu+zero είναι ο ένας τρόπος (με κάποιες μικροαλλαγές που διάβασα δηλ κρατώντας το οκ στο κοντρόλ)

    ο δεύτερος τρόπος είναι μέσα απο το μενού του δέκτη να εγκαταστήσω το satdream8 στην θέση 2 αφου βάλω το στικάκι στον δέκτη?

    Οποιος μπορεί ας βοηθήσει με αναλυτικές οδηγίες.

    Ευχαριστώ.

  • Πρωτα από όλα έχουμε 2 image το recovery και το multiboot

    To recovery γίνεται με το usb όπως και στον vuzero (όπως λες και εσύ με το ΟΚ είτε αν αλλάξεις το όνομα του αρχείου no force σε force), το οποίο θα κάνεις διαμόρφωση στην flash και θα την χωρίσει στα 4 slot (για να εγκαταστήσουμε αλλά 3 multiboot image )

    To multiboot image είναι για να τα περάσουμε σε ένα από τα άλλα 3 slot είτε με "online flash" είτε τοπικά σε κάποιο usb

    Το θέμα είναι τι θέλεις να κάνεις ???και οι οδηγίες υπάρχουν σε αυτό το νήμα για τοmio

  • για τον δευτερο τροπο, θα πρεπει να εχεις ενα στικακι πανω στον δεκτη, και να το εχεις ορισει ως /hdd (καλο ειναι σε ολους τους δεκτες να υπαρχει, για picon, epg,buffering κλπ. )


    κατεβαζεις το multiboot sdg και το περνας στο /hdd

    μεσα απο το menu του image, πας στο "φλασαρισμα image" (το atv νομιζω το αναφερει ως "στο φτερο")

    θα σου εμφανισει επιλογη για atv (νομιζω 6.3 κ 6.4) και μια 3η επιλογη οπου θα ειναι το λογισμικο που περασες.

    πατας πανω του και το κανεις εγκατασταση (θα σου εμφανισει 8 επιλογες- 4 slot με εφεδρεια κ 4 χωρις εφεδρεια)

    επιλεγεις σε ποιο slot θελεις να παει το image και περιμενεις να ολοκληρωσει...

    οταν τελειωσει θα σου ζητησει η να πας στο menu πολλαπλης επιλογης, η απλα να βγεις... (επιλεγης το πολλαπλης και κανεις boot στο SDG)

    στην πρωτη εκκινηση θα σε ρωτησει να κανει επαναφορα ρυθμισεων (εαν εχεις κανει απο πριν) -δικη μου γνωμη, ειναι να το ξεκινησεις καθαρα...(μια και αν κανεις απο atv θα ειναι σε αλλο o.e) .



    την ιδια διαδικασια μπορεις να κανεις και μεσα απο το sdg για να περασεις επιπλεον λογισμικα, με την λεπτομερεια οτι στα λογισμικα βασης openpli, το κατεβασμενο image θα πρεπει να μπει σε εναν φακελο "downloaded_images" μεσα στο /hdd...

  • Θέλω να εγκαταστήσω το OpenATV 6.4 σε δέκτη που έχει τώρα το SatDream.

    Συνδέω το usb και βρίσκει βγάζει το μήνυμα αν θέλω να περάσω νέο λογισμικό αλλά ενώ πατάω ΟΚ δεν ξεκινάει το φορμάρισμα και ο δέκτης συνεχίζει με το Satdream.

    Δοκίμασα 2 usb που έχω ξαναδουλέψει για αυτή τη δουλειά.


    Που είναι το πρόβλημα;

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!