Edision OS mio4K UHD DVB-S2x - DVB-T2 - multistream - blindscan

There are 403 replies in this Thread which was already clicked 37,931 times. The last Post () by giorbak.

  • 1) μιλαμε για τον mio (η mio plus) σωστα?

    2) θελεις να αντικαταστησεις το sadtreamgr? η θελεις να βαλεις το atv σαν 2ο ?

    3) ποιο λογισμικο απο τα 2 προσπαθεις να περασεις? το usb? η το recovery.mmc?

  • Μου έβγαλε σήμερα μαύρη οθόνη και έγραφε με μικρά γράμματα activation fault ή κάτι τέτοιο.

    Το έβγαλα από το ρεύμα , το ξανά έβαλα δεν έβγαλε κάποιο πρόβλημα μετά.

    Πρότη φορά είδα τέτοιο μήνυμα με τόσο μικρά γράμματα.

  • .:T3O:.

    Closed the thread.
  • Φίλος έχει τον δέκτη Edision Mio με SatDream 8 τελευταία έκδοση.

    Τον τελευταίο καιρό χωρίς να πατήσει κάτι στο τηλεκοντρόλ εμφανίζει στην οθόνη τα μπουκέτα με τα κανάλια.

    Εβγαλε τις μπαταρίες απο το τηλεκοντρόλ αλλά πάλι συνεχίζει το πρόβλημα.


    Φλάσαρα τον δέκτη απο την αρχή για 3 μέρες ήταν εντάξει και χθες πάλι άρχισε τα ίδια.

    Χάλασε ο δέκτης;

  • ναι, θελει πεταμα, εχω πρασσινο καδο, στειλε τον εδω... :lolz: :lolz: :lolz:


    κανε μια ενα τσεκ μηπως εχει κανεναν συνδεδεμενο μεσω webif... (μπορεις δοκιμαστικα να κλεισεις και wifi/βγαλεις καλωδιο δικτυου).γιατι βλεπω κι ενα τρεμοπαιγμα στην οθονη του δεκτη οταν το ξεκιναει...

    δεν βλεπω να αναβει το λαμπακι στην οθονη του δεκτη,οτι παιρνει εντολη απο το τηλεκοντρολ ,οπως αναβει οταν παταει το exit, αρα αποκλειω και τυχων παρεμβολη απο αλλη συσκευη.

    αν δεν ειναι καποιος που κανει "αστειακια", κανε ενα τσεκ, αν πατησεις τα κουμπια που εχει πανω ο δεκτης τι κανει...

  • Eκεί που μένει δύσκολα ερημιά!

    Εμείς πάντως αλλάξαμε κωδικό wifi και router.


    Τα κουμπιά του δέκτη θα τα δω αύριο.

    Να τα δοκιμάσω την στιγμή που εμφανίζει το πρόβλημα;


    Παίζει κανά HDMI CEC;

  • εχω φιλο, που του εκανε παρομοια βλακεια (φαινοταν να κανει stream ο δεκτης και οταν επελεγε αλλο καναλι του εβγαζε "δεν υπαρχει ελευθερο tuner") ηταν απο καποιο cloud που ειχε.(αν υπαρχει κατι παρομοιο στην περιπτωση σας)


    μαθαινεις αν εχει τιποτα πορτες ανοιχτες στο router για απομακρυσμενη διαχειρηση


    τα κουμπια, πατα μια και χωρις το προβλημα, να δεις τι κανουν (αν απλα κανουν καναλι +/- η αν βγαζουν μπουκετα)


    το hdmi cec... αν το εχεις ανοιχτο, δοκιμαζεις να το κλεισεις (αν και δε νομιζω)

  • Πάτησε τα κουμπιά αλλά δεν έκαναν τίποτα.

    Εβγαλε και το ethernet αλλά πάλι συνεχίζει.


    Καποιο plugin να ενοχλεί μήπως;

    Αλλά αυτό ξεκίνησε έτσι ξαφνικά.

    Του έκανα και φλασάρισμα και πάλι το έκανε.


    Θα δοκιμάσω και άλλο image για περιέργεια.

  • Δοκίμασε και με άλλο image και αν δεν γίνει τίποτα τότε η τελευταία λύση είναι να το φλασάρεις με recovery image.


    Πιθανόν να σου αλλάξει το λογότυπο υποδοχής "EDISION" αλλά αυτό διορθώνεται, αρκεί να λυθεί το πρόβλημα που παρουσιάζει.


    Edit

    Πριν φλασάρεις με recovery image, δοκίμασε να εγκαταστήσεις και σε άλλο slot μήπως και γίνει κάτι εκεί.

  • Aυτό με το φλασάρισμα σε άλλο slot δεν το είχα δει.


    Πήγα να βάλω το OPENATV αλλά ότι κουμπί και να πατούσα δεν έλεγε να ξεκινήσει το φλασάρισμα.

    Διάλεξα OPENATV recovery και έγινε τα φλασάρισμα.


    Τώρα αντί να εμφανίζει σε άσχετη στιγμή όλα τα μπουκέτα του αλλάζει κανάλι χωρίς να αγγίξει το τηλεκοντρόλ.

    Θα τον φέρω σπίτι μου για παραπάνω δοκιμές αλλά δεν βλέπω να γίνεται κάτι.

  • Μη νομίζεις ότι έχασες τίποτα, πάλι το ίδιο θα σου έκανε και σε άλλο slot, αφού δεν διορθώθηκε ούτε με recovery.


    Κάπου διάβασα για το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα στον Octagon sf8008 το οποίο σχεδόν διορθώθηκε διαγράφοντας κάποιον driver,

    αλλά o Edision δεν έχει τους ίδιους drivers. downkey press automaticaly


    Θα ψάξω στο web μήπως και βρω κάτι.

  • Λοιπόν, δεν βρήκα τίποτα και ούτε περίμενα να βρω κάτι.


    Προφανώς (ή έτσι πιστεύω) το πρόβλημα οφείλεται σε αστοχία του υλικού.

    Αν λύθηκε στον Octagon sf8008, δεν διορθώθηκε αλλά μπαλώθηκε, διαγράφοντας τον κατάλληλο driver, αποτρέποντας έτσι τη μετάδοση των εντολών

    από το πάνελ της πρόσοψης του δέκτη (το κουμπί ON/OFF δεν δουλεύει - μόνο το τηλεχειριστήριο).


    Έκανα καθαρή εγκατάσταση του OpenATV στο slot4 και άρχισα να διαγράφω, έναν κάθε φορά, τους drivers στη θέση /lib/modules/5.15.0/extra

    χωρίς αποτέλεσμα (είτε κρεμούσε το σύστημα είτε τα κουμπιά εξακολουθούσαν να λειτουργούν).


    Μια λύση ίσως είναι η αποσύνδεση των κουμπιών πρόσοψης ή της πλακέτας (αν είναι κολλημένα πάνω σε πλακέτα).

    Δεν το έχω ανοίξει και δεν ξέρω.

  • Δες άμα βρεις αυτό: hisi.keys.ko , στα αρχεία. Λογικά πρέπει να είναι στο αρχείο lib/modules/5.15.0/extra.Αμα δεν το βρεις εκεί ψάξ το σε όλα τα αρχεία και σβήσε το.Στο βίντεο φαίνεται ότι δεν είναι από το τηλεκοντρόλ. όταν αλλάζει από μόνο του τα κανάλια δεν ανάβει το κίτρινο LED μπροστά στην οθόνη του ΟΣ μιο.Οταν πατάει το κουμπί στο τέλος του βίντεο για να το σταματήσει ανάβει το λαμπάκι άρα σίγουρα δεν είναι στελνει κάτι το τηλεκοντρόλ...όπως μάλλον το επιβεβαιωσες και εσύ...το hisi.keys.ko μόνο στο octagon υπάρχει μόνο και δεν πρέπει να το έχεις στο edision.εαν δεν το βρεις πάει να πει ότι αυτό δεν σου κάνει πρόβλημα...πιο πολύ μοιάζει να έχει χαλάσει η πλακέτα. Η τηλεόραση είναι πλασμα;

  • Τώρα που σταμάτησε να βλέπει απο τον δέκτη θα τον φέρω σπίτι μου να τον δω πιο αναλυτικά.

    Η τηλεόραση είναι μια Philips android tv πρέπει να είναι led νομίζω.

  • Επαναφoρά του εργοστασιακού λογότυπου εκκίνησης "EDISION" στον osmio+

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Αν εγκαταστήσατε recovery image και χάσατε το εργοστασιακό λογότυπο υποδοχής "EDISION" στον osmio+ μπορείτε να το επαναφέρετε ως εξής:

    (Σημ. Ο τρόπος είναι ο ίδιος με την εγκατάσταση recovery image).


    1. Κατεβάστε το παρακάτω αρχείο και ξεζιπάρετέ το.

    2. Βάλτε τον εξαγόμενο φάκελο osmio4kplus στη ρίζα ενός USB stick. Δεν είναι απαραίτητο να είναι κενό, αρκεί να μην περιέχει άλλο recovery image.

    3. Τοποθετήστε το στικάκι με το φάκελο osmio4kplus στο πίσω μέρος του δέκτη.

    4. Αφαιρέστε την παροχή ρεύματος στον osmio+, περιμένετε 3-5 δευτερόλεπτα και επαναφέρετε την τροφοδοσία.

    5. Θα γίνει αντικατάσταση του λογότυπου εκκίνησης χωρίς να ερωτηθείτε.

    6. Αφαιρέστε το USB stick, κάντε πλήρη επανεκκίνηση του δέκτη και είστε εντάξει.

  • Ευχαριστώ!!
    Το είχα ανάγκη γιατί είμαι νέος στον χώρο και με τους πειραματισμούς μου 'κατάφερα' να κάνω το slot 4 της eMMC να φαίνεται σαν Inaccessible.
    Παρόλο που δοκίμασα με διάφορα recovery_emmc, τελικά το openvix-6.4.011.release-osmio4kplus_recovery_emmc μου έκανε δουλειά και το αποκατάστησε, αφήνοντας όμως ένα χαζό εορταστικό splash logo. Ξανά θένκς

  • Ευχαριστώ!!
    Το είχα ανάγκη γιατί είμαι νέος στον χώρο και με τους πειραματισμούς μου 'κατάφερα' να κάνω το slot 4 της eMMC να φαίνεται σαν Inaccessible.
    Παρόλο που δοκίμασα με διάφορα recovery_emmc, τελικά το openvix-6.4.011.release-osmio4kplus_recovery_emmc μου έκανε δουλειά και το αποκατάστησε, αφήνοντας όμως ένα χαζό εορταστικό splash logo. Ξανά θένκς

    Κακώς εγκατέστησες recovery image στην ένδειξη "Inaccessible".

    Αν εγκαθιστούσες ένα απλό image στο slot4, αυτό θα λειτουργούσε κανονικά και θα απέφευγες όλη αυτή την ταλαιπωρία.

    Την επόμενη φορά θα ξέρεις...



    Το πρόβλημα με την αλλαγή καναλιών λύθηκε με νέο τροφοδοτικό.

    Εδω και 20 μέρες παίζει χωρίς πρόβλημα.

    Το τροφοδοτικό είναι το πιο ύπουλο εξάρτημα στους δέκτες. Μπορεί να σε τρελάνει και ας ισχυρίζεσαι ότι λειτουργεί κανονικά.

    Πριν από καιρό την πάτησα και εγώ. Δεν άλλαζε πόρτα στο DiSEqC σε αλλαγή δορυφόρου και δούλευε μόνο η πρώτη.


    Ενώ το υποψιαζόμουν ότι φταίει το τροφοδοτικό (είχα μια σακούλα από αυτά), προτίμησα να ξηλώσω το DiSEqC και να βάλω άλλο

    που ευτυχώς το είχα και δεν χρειάστηκε να το αγοράσω, ξήλωσα όλα τα βύσματα χωρίς αποτέλεσμα και τελικά το άλλαξα και είδα φως.

    Είχε εξασθενήσει και δεν είχε τη δύναμη να αλλάξει τις πόρτες.

  • Ευχαριστώ!!
    Το είχα ανάγκη γιατί είμαι νέος στον χώρο και με τους πειραματισμούς μου 'κατάφερα' να κάνω το slot 4 της eMMC να φαίνεται σαν Inaccessible.
    Παρόλο που δοκίμασα με διάφορα recovery_emmc, τελικά το openvix-6.4.011.release-osmio4kplus_recovery_emmc μου έκανε δουλειά και το αποκατάστησε, αφήνοντας όμως ένα χαζό εορταστικό splash logo. Ξανά θένκς

    Κακώς εγκατέστησες recovery image στην ένδειξη "Inaccessible".

    Αν εγκαθιστούσες ένα απλό image στο slot4, αυτό θα λειτουργούσε κανονικά και θα απέφευγες όλη αυτή την ταλαιπωρία.

    Την επόμενη φορά θα ξέρεις...

    Προσπάθησα να είμαι λακωνικός και κατέληξα να μην είμαι κατανοητός, προφανώς. Όπως έγραψα, με τους πειραματισμούς μου 'κατάφερα' να κάνω το slot 4 της eMMC να φαίνεται σαν Inaccessible. Και δεν μπορούσα να εγκαταστήσω κανένα image στο slot4. Αφού έψαξα στο net να βρω κάτι παρόμοιο και κάποια λύση, μάταια, έστειλα e-maIl στην Edision.

    Παραθέτω κομμάτι από την απάντηση τους.


    Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την EDISION.


    Με αυτό το email θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η EDISION είναι ο κατασκευαστής του δέκτη LINUX OS MIO + 4K S2X+S2/T2/C, ενώ το λογισμικό (ανοιχτού κώδικα) προέρχεται από άλλες ομάδες τρίτων προγραμματιστών(Third Party Teams) όπως είναι η OpenATV και η OpenPLi, στις οποίες δεν εμπλέκεται η EDISION.


    Πάραυτα μπορείτε να δοκιμάσετε να χρησιμοποιήσετε το recovery image που μπορείτε να κατεβάσετε από τον παρακάτω σύνδεσμο να το αποσυμπιέσετε σε μία άδεια και διαμορφωμένη μονάδα USB και αφού την συνδέσετε και τροφοδοτήσετε το δέκτη πατήστε ΟΚ για να ξεκινήσει η διαδικασία επαναφοράς. Μετά την ολοκλήρωση της επαναφοράς ελέγξτε ένα έχει επιλυθεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζεται.


    Σημαντική πληροφορία για την ορθή αναγνώριση των αρχείων επαναφοράς είναι να τοποθετηθούν στον φάκελό όπως αυτά αποσυμπιέζονται (osmio4κplus) και όχι χύμα στο αρχικό φάκελο του USB. Περισσότερες πληροφορίες επ’ αυτού, μπορείτε να βρείτε όπως αναφέρθηκε προηγούμενος στα αντίστοιχα forum OpenATV και OpenPLi αντίστοιχα.


    https://images.mynonpublic.com/openatv/nightly/osmio4kplus/openatv-7.3-osmio4kplus-20240112_recovery_emmc.zip


    Δοκίμασα λοιπόν και με recovery_emmc του openATV, του OpenPLi, του PurE2, αλλά τζίφος, το λάθος δεν διορθωνόταν.


    Τέλος δοκίμασα το recovery_emmc του OpenVix που επανέφερε σρη ζωή το slot4 και τώρα όλα καλά, έχω OpenViX (στο slot1, βαρέθηκα να δοκιμάσω άλλου image recovery_emmc), PurE2, openATV, OpenHDF.

    Ομολογώ πάντως ότι με τα περειορισμένα μου κριτήρια προτιμώ το PurE2.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!