Αγορά LNB

There are 38 replies in this Thread which was already clicked 4,223 times. The last Post () by greekgreek.

  • Το πιατο μου είναι 110χ120, αλλα δεν θα ήθελα να αλλάξω κεντρο γιατι με ενδιαφέρουν και απο την άλλη μερια 23.5 , 28.2 κ.α ενώ απο αυτή την πλευρά θέλω να φτάσω μέχρι τις 4.8....

  • Από ότι βλέπω στη φώτο σου η μπάρα σου είναι μικρή.

    Με μεγαλύτερη μπάρα θα μπορούσες να "παίξεις" μαζί της.


    Για την ταυτόχρονη λήψη κοντινών δορυφόρων καλύτερο είναι το Black Ultra.

    Είχα ανεβάσει παλιά στο avclub συγκρίσεις για ταυτόχρονη λήψη 5Ε και 7Ε και καλύτερο ήταν το Black Ultra.



    Lnb στις 16Ε έχω το Megasat Multifeed 0.1dB.


    Βρέχει και δεν είναι καιρός για φώτο, όταν μπορέσω θα ανεβάσω.

  • Οσον αφορα το μικρη αν εννοεις το μηκος, δεν το νομιζω. Την εχω φτιαξει εγω απο ανοξειδωτο και έχει 55 ποντους αριστερα και 55 ποντους δεξια απο το κεντρο, επειδη αυτες που εβρισκα στο εμποριο ήταν μικρες. Συνολικα δηλαδη 110 ποντους. Φαντασου οτι το lnb δεξια απο το κεντρο είναι οι 28,2 μοιρες, και μπορώ να βάλω θεωρητικα μεχρι τις 50 μοιρες. Ο αρχικος μου στόχος ήταν να δοκιμάσω μεχρι και τον Τουρκο δεξια και μεχρι τις 3 μοιρες για το lnb αριστερα απο το κέντρο.

    Για την ταυτόχρονη λήψη, επειδη έχω Lnb black ultra θα το δοκιμασω και θα σου πώ, απλα δεν μπορω να το κάνω άμεσα. Αλλα αν οπως λες έχεις πιάσει 5 και 7 μοιρες λογικα το 9 και 10 θα είναι "πιο εύκολο". Να δούμε και ποσες συχνότητες θα χάσω ή αν θα έχω κάποια feed απο τις 10.

    6582c50e0490ea685.jpg

  • Στην άλλη φώτο σου νόμιζα ότι στις 9Ε τελείωνε η μπάρα σου .

    Δεν μπόρεσα να ξεχωρίσω αν είναι η μπάρα σου ή κάτι άλλο.

  • Ωραιος, κι απ οτι βλεπω το slim το εχεις πιάσει απο την πισω μεριά της μπαρας οχι λογω χώρου αλλα για να μην βγαίνει πολύ μπροστά ε;

  • Βρήκα το νήμα ,για δυο δορυφόροι σε ένα lnb.

    Είχα δοκίμασει και άλλα lnb τα παρακάτω τέσσερα είχαν την καλύτερη απόδοση .



    Πιάτο :Τecatel 1,00x1,15m


    Κέντρο :3°E


    Δέκτης:Clark Tech 5000hd combo (soft Dr.HD F16)



    Δορυφόρος :Eutelsat 7A (7°E)



    Συχν. Golden Interstar 0,2db...DigiSat 0,2db....Smart Oxid 0,1db ...Smart Τitanium 0,1db




    11090H.................8,7db............. ....8,7db..............................8,2db...........................8,6db


    11095H.................7,7db............. ....7,5db.............................7,5db............................7,3db


    12246V.................6,9d.............. .....6,9db.............................7,0db............................7,0db


    12283V.................7,4db............. ....7,2db..............................7,2db............................7,5db



    Δορυφόρος :Astra 4A / SES 5 (4.8°E)



    Συχν. Golden Interstar 0,2db....DigiSat 0,2db....Smart Oxid 0,1db ....Smart Τitanium 0,1db




    11765H.................6,8db............... ....6,7db..........................6,0db.........................5,3db


    12072H.................7,0db............... ....6,9db..........................5,9db..........................5,3db


    12284V.................7,3db............... ....7,1db...........................7,2db..........................7,2db


    12379V.................7,4db.............. .....7,2db...........................5,5db..........................5,0db



    Το Golden Interstar 0,2db είχε την καλύτερη απόδοση . Κάτι που δεν φαίνεται στους πίνακες είναι ότι και να το μετακινούσες ένα δυο εκατοστά αριστερά , δεξιά η απόδοση του δεν έπεφτε.


    Στα άλλα lnb έπρεπε να βρω την ακριβή θέση να πιάνει και τους δυο δορυφόρους μαζί .

  • Είχα δοκιμάσει πριν και το Inverto Black Ultra, όμως είχα πέσει σε προβληματικό lnb.


    Δοκίμασα με άλλο Inverto Black Ultra που δεν ήταν προβληματικό να πιάσω τους δορυφόρους 7°E και 9°E με ένα lnb.


    Πιάτο :Τecatel 1,00x1,15m


    Κέντρο :3°E


    Δέκτης:Clark Tech 5000hd combo (soft Dr.HD F16)



    Δορυφόρος :Eutelsat 7A (7°E)



    Συχνότητα Inverto Black Ultra ....Golden Interstar 0,2db.......Smart Oxid 0,1db



    11090H...................8,0db................... ...........8,0db..................................7,8db


    11095H...................6,9db................... ...........6,7db..................................6,5db


    11472H.................12,1db................... ...........11,6db...............................11,3db


    12283V...................8,7db................... ...........7,9db...................................7,3db



    Δορυφόρος :Eutelsat 9A (9°E)



    Συχνότητα Inverto Black Ultra ....Golden Interstar 0,2db.......Smart Oxid 0,1db




    11747H.................7,3db................... ........6,7db...................................6,7db


    12054H.................8,5db................... ........7,5db...................................7,1db


    12111V.................9,5db.................... ........8,5db..................................8,1db

  • Έχεις κάνει καλή δουλειά όσον αφορά τα lnb και την απόδοσή τους με αρκετά σημαντικά ευρήματα. Το inverto φαίνεται να υπερτερεί σημαντικά πραγμα που υπήρχε σαν αίσθηση αλλά άλλο η αίσθηση και άλλο οι μετρήσεις.

    Και επειδή έχω lnb Inverto black ultra στην ''φαρέτρα μου'' θα το δοκιμασω κι εγώ και θα σου πω. Απλά επειδη είναι twin το ''λυπόμουμα΄΄ να το χαραμίσω σε παράκεντρη αλλά τωρά που το είδα θα πειραματιστώ κι εγώ.

    Η τιμή που έχεις στις μετρήσεις σου είναι το SNR που κλειδώνει ο δέκτης ετσι;

  • ---------------------------------------- ΠΑΙΔΙΑ μια ΒΟΗΘΕΙΑ __________________________ KΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    Εχω παρει εναν starsat X7 4k με hisilicon chip

    Δεν εχουν βγει σωστοι drivers ακομη και συνηθως αργουν μηνες

    Λοιπον.........Εχω δοκιμασει 2-3 σταθερα με διαφορετικα Lnb's universal κανενα σημα

    Βαζω στον δεκτη τη επιλογη unicable και σκαναρει φουλ τα παντα κομπλε ΑΛΛΑ εχω universal lnb δεν εχω unicable

    Tελος...εφοσον εχω μονο αυτην την επιλογη για να τα σκαναρω και να βρω σημα....τι μου βγαζει σαν μηνυμα...""No video or sound" ενω εχει τερμα σημα

    -----

    Μηπως πρεπει να αγορασω και unicable lnb για να εχει εικονα και ηχο?

    ------

    Παιδια σορρυ αλλα ειμαι ασχετος απο τα Unicable lnb's

  • Κάποια στιγμή είχα κάποιο θέμα με lnb c και είχα παρόμοια θέματα.

    Τα έψαξα όλα από την αρχή για να βρω το πρόβλημα.

    Αν δεν είναι μόνο θέμα drivers, κοίταξε μήπως κάνεις κάτι λάθος .

  • Δοκίμασα το ένα σήμερα στο κινητό το Inverto IDLT-SNL412-ULTRA σε σχέση με το black ultra ,πάνω στο τόξο.

    Είχαν παρόμοιο σήμα ,όμως σε πολύ οριακά κανάλια το black ultra μου έδινε σήμα αλλά το Inverto IDLT-SNL412-ULTRA όχι.

    Αυτό μπορεί να οφείλεται και επειδή το black ultra έχει πιο μεγάλη χοάνη και λαιμό και μπορείς να βρεις την κατάλληλη θέση.


    Όποτε μπορέσω θα το δοκιμάσω σε σταθερό πιάτο.

    Το καλό που έχει το Inverto IDLT-SNL412-ULTRA είναι ότι είναι πιο "μαζεμένο" από το black ultra και μπορεί να χωράει σε μπάρα με πολλά lnb.


    Καλή χρονιά!

  • Καλή Χρονιά!! Ακριβώς το ίδιο έχω παρατηρήσει κι εγώ αλλά σε σταθερό πιάτο αλλά όπως είπες κερδίζουμε από την άλλη μεριά.

  • Καλή χρονιά και απο εμένα έχω wave frontier με αρκετά lnb και εχω αρκετο καιρο να το αλλαξω ποιο lnb μου προτείνεται σύμφωνα με τα τεστ που κανατε? Οι δορυφοροι που εχω πανω ειναι οι εξης: 0.8 w, 4.8 e (σκεφτομαι αλλαγη εδω δεν εχει κατι της προκοπης), 9e, 13e,16e,19e,23,5e,39e. Τα lnb σκεφτομαι να τα παραγγειλω μαζι και να μου κανει εδω καποιος την εγκατασταση να μου βγει ποιο οικονομικά.

  • Το black ultra ,για μένα με διαφορά, είναι το καλύτερο.

    Αν σε κάποιο δορυφόρο σε ενδιαφέρουν 2-3 συχνότητες, εκεί μπορεί να βρεις κάποιο άλλο lnb να τα πάει καλύτερα μόνο σε αυτές τις συχνότητες.

  • .:T3O:.

    Closed the thread.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!