Service references από τα περιφερειακά επίγεια κανάλια για δημιουργία picons.

There are 58 replies in this Thread which was already clicked 4,419 times. The last Post () by .:T3O:..

  • τωρα ξελασκαρα καπως...


    απο δυτικη Μακεδονια , το 2ο block (πτολεμαιδα-καστορια-φλωρινα)



    το ανεβαζω και στο Text

  • Aν.Μακεδονία κ Θράκη

  • Σε τι δεκτη μπορουν να μπουν αυτα?μπορουν να μπουν στο satdream στο greekstreamtv?επειδη βλεπω οτι εκει τα καναλια σε μενα δεν εχουν ολα εικονιδια

  • μπορει να μπει σε ολα, αρκει να εχει το σωστο ονομα η service reference το picon.


    τωρα... αν και καποια καναλια στο greekstreamtv εχουν service reference (τυποποιημενο λογω του epg) , μπορεις να δωσεις στο picon το ονομα του καναλιου , με αγγλικους χαρακτηρες, ολα μικρα , χωρις κενα...

  • Οκ θα το δοκιμάσω με τη πρώτη ευκαιρία ευχαριστώ.η διαδρομή που τα βάζω όμως?εκεί που είναι και τα υπόλοιπα picons?

    Edited once, last by Larpo ().

  • ναι...


    επισης... ειναι κατι που εγω εχω κανει σε ολα* τα καναλια και εχω μειωσει τον αριθμο των picons σημαντικα, (απο περιπου 11.000 σε περιπου 2.500) μια και


    1) με ενα εικονιδιο, γινεται χρηση σε ολα τα καναλια με το ιδιο ονομα.

    2) επειδη αναλογα τα settings σε καποιους δορυφορους (πχ 5Ε κ 0.8W τα πιο τρανταχτα παραδειγματα) το καναλι μπορει να εχει διαφορετικο service reference, και οι δημιουργοι picon καλυπτουν ολες τις παραλαγες...,οποτε απλα υπαρχουν περισσια picon...


    * και με την μεθοδο αυτη (κοινως λεγομενη ServiceNamePicon) υπαρχουν οι μικρο"παρεξηγησεις" στα καναλια. πχ η πιο "χτυπητη" , οτι το μουσικο MTV και το δικο μας Mtv... εχουν το ιδιο ονομα. σε αυτη την περιπτωση, οποιο απο τα πχ 2 θελουμε, το καταχωρουμε με το service reference και το enigma2 το διαβαζει με προτεραιοτητα.

  • Καλο ακούγεται αυτό George πιστεύω έτσι φορτώνει ακόμα πιο γρήγορα ο δέκτης ορισμένα πράγματα αλλά μου άκουγεται και κάπως χρονοβόρο και μάλλον θέλει και υπομονή...για αρχή θα προσπαθήσω κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο να φτιάξω τα Ελληνικά κανάλια με το αρχείο που ανέβασε ο mceliotG για να δω μπω λίγο και στο νόημα γιατί δεν έχω ιδέα για το κομμάτι με τα service refererence ούτε πως το βρίσκω ούτε τι αλλαζω...θέλει λίγο μελέτη πρώτα το πράγμα..

    Edited once, last by Larpo ().

  • menu/πληροφοριες/υπηρεσια βρισκεις το service reference (αναφορα υπηρεσιας) . η διαφορα ειναι οτι εκει θα το δεις με ανω/κατω τελεια, στο picon θελει κατω παυλα.

    πχ στον δεκτη 1:0:1:XXX:XX: κλπ

    στο picon 1_0_1_XXX_XX_ ...


    χρονοβορο... ναι, ειναι...

  • Γιώργο να ρωτήσω κάτι.

    Επειδή διαπίστωσα πόσο χρονοβόρα είναι η διαδικασία διαλογής των picons (ήθελα να διαλέξω μόνο αυτά των καναλιών που έχω κατεβάσει στον δέκτη μου, κάπου στα 800 κανάλια) κάπου στα μισά κουράστηκα και σταμάτησα.

    Έβαλα ένα φλασάκι στον δέκτη μου με φάκελο picon και σκέφτηκα να πετάξω εκεί μέσα τα picons όλων των δορυφόρων που χρησιμοποιώ (12-14 συνολικά)

    για να μην κάθομαι και κάνω διαλογή. Όταν έφτασα κάπου στη μέση ο υπολογιστής μου με ειδοποίησε ότι δεν χωράει άλλα αρχεία αυτός ο φάκελος (κάπου στα 17.000 και κάτι παραπάνω picons). (το φλασάκι έχει διαθέσιμα ακόμη 5 GB όμως.)

    Υπάρχει τρόπος να μεγαλώσω την χωρητικότητα του φακέλου picon και να μπορεί να δουλέψει κανονικά στον δέκτη?

    octagon sf8008 4K combo

  • Παιδιά δεν έχω προλάβει καθόλου, ας γίνει και η μετάβαση της Κρήτης και θα κάτσω ένα ΣΚ να τα βγάλω όλα μαζί.

    Ευχαριστώ για της Στερεάς, δεν έχω όμως ούτε της Αττικής.

  • .:T3O:.

    Closed the thread.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!