Εγκατασταση wireguard + vpn σε Enigma2

There are 13 replies in this Thread which was already clicked 1,133 times. The last Post () by giorbak.

  • Καλησπέρα σε όλους! Πριν κάνω κάποια αγορά vpn θα ήθελα να ρωτήσω μήπως κάποιος

    έχει καταφέρει στο proton vpn που είναι δωρεάν να κάνει τα σωστά βήματα και να είναι οκ?

    Να με βοηθήσει. Εχω φτάσει στο σημείο που βλέπω τις επιλογές βάζοντας το private key

    αλλά δεν κάνει connection.


    Αν πάλι το έχει καταφέρει σε άλλο vpn να μας πει αν είναι να αγοράσω αυτό προσανατολίζομαι

    σε nord vpn. Γενικότερα μια ενημέρωση χρειάζεται ή Ελλάδα δεν μας απασχολεί όποιος γνωρίζει.

    Ευχαριστώ ελπίζω να μην κούρασα ...

  • Προσυπογράφω και εγώ το αίτημα του φίλου HATTERS.

    Όποιος ξέρει και έχει λίγο χρόνο, ας γράψει ένα μικρό οδηγό. Νομίζω ότι σύντομα θα γίνει πιο απαραίτητο το vpn.

  • Κάτι κατάφερα παιδιά βλέπω λέει connected με proton vpn δωρεαν.

    Βλεπω δουλευει στο openpli 8.3 και με το ιδια δεν δουλευει στο opendroid 7.3


    Εκανα το εξης : πήγα στην σελίδα proton configuration files και εκει διαλεγεις free server (linux) και κατεβαζει αρχειο config.

    Νομίζω ότι αρκεί αυτό γιατί μας δίνει έτσι το private key... το οποιο το περασα μονο στο etc/privateKey.key


    Για αλλο vpn δεν έχω ιδέα και αυτό πως το πέτυχα δεν ξέρω!

  • Ενημερώνω ότι τελικά κατάφερα να τα κάνω με το proton vpn με συνδρομή για 12 μήνες.


    Στο enigma2 με το openpli 7.4 wireguard + vpn το private key βρισκεται μέσα στο config file.

    Στο android πολύ πιο έυκολα με κατέβασμα απο store και σου λεει activation απο το site.


    Για router δεν έχω δοκιμάσει και ουτε βρηκα και βοηθεια απο πουθενα μεχρι τωρα. Αυτά καλο weekend.

  • καλησπέρα. είπα να κάνω κι εγώ μια δοκιμή με το δωρεάν proton. το private key βρίσκεται μέσα στο config file. πως το αναγνωρίζει το wireguard; του έβαλα το config file, του έβαλα το κλειδί μόνο του στο PrivateKey.key στο etc, δεν το αναγνωρίζει με τίποτα. πώς το πέρασες εσύ; με = μπροστά; μόνο το κλειδί;

  • Αφού κάνεις στο site proton download config για linux κάνεις μετά copy paste το private key

    στο etc/private.key και πας στο plugin wireguard στον δέκτη και φτιάχνεις τα settings με το

    πράσινο κουμπί.

  • καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. αυτό σε ρωτάω, το private key το βάζω μέσα στο αρχείο PrivateKey.key σε ποια μορφή (δηλ. τα 43 νούμερα -γράμματα που έχει μόνο, το = υπάρχει μπροστά και στο τέλος, η φράση private key = ;

    και το config σε ποιο φάκελο το βάζεις;

  • Α μισό λεπτό εγώ σου έγραψα την διαδικασία όχι του δωρεάν γιατί έχω αγοράσει συνδρομή.

    Θα σε συμβούλευα να κάνεις το ίδιο γιατί όλα θα είναι πιο εύκολα, αλλά και γιατί το δωρεάν δεν έχει απολύτως κανένα νόημα!

    Οι χώρες με νομοθετικό πλαίσιο που προστατεύει τους συνδρομητές είναι εκτός του δωρεάν ...

  • Είχα και εγώ ασχοληθεί παλαιότερα με το Wireguard, αλλά το παράτησα γιατί ενώ γίνεται αλλαγή της IP δεν βλέπω καμία διαφορά στις

    λίστες IPTV και πιστεύω ότι οφείλεται στο ότι τα ελεύθερα αρχεία .conf δεν κάνουν δουλειά.


    Με Privatekey.key δεν μπόρεσα ποτέ να συνδεθώ, ούτε είχα την υπομονή να τσεκάρω έναν προς έναν, χιλιάδες διακομιστές.

    Τελικά η λύση μάλλον είναι η αγορά συνδρομής.


    1.jpg  2.jpg  3.jpg  6.jpg


    4.jpg  5.jpg



    Είχα μεταφράσει το plugin στα Ελληνικά για να το χαίρομαι αλλά μου έμεινε στο χέρι.

    Το ανεβάζω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται.

  • Τελικά τα ελεύθερα του Wireguard ίσως να μην είναι και τόσο άχρηστα όσο τα είχα περιγράψει.

    Το ξαναδοκίμασα μετά από καιρό που το είχα παρατήσει και σε μερικές λίστες κάνει δουλειά.

    Θα χρησιμοποιούσα μάλλον ψόφιες λίστες. Αλλά και πάλι, μου βγαίνει το λάδι μέχρι να βρω με ποιες δουλεύει.

    Αν κάποιος ενδιαφέρεται, αξίζει να ασχοληθεί.


    Επειδή η ελληνική μετάφραση ήταν πριν από μήνες, ανεβάζω νέα, στην τελευταία έκδοση 6.5.

  • Καλησπέρα φίλε!
    Σε ποια διαδρομή τοποθετείς το αρχείο μετάφρασης;
    Επίσης, σε ποια διαδρομή υπάρχουν και ποια ακριβώς
    αρχεία ή τα πρόσθετα που χρησιμοποιείς, για να το επιτύχεις;

    Σ' ευχαριστώ, εκ τω προτέρων.

  • Το αρχείο μετάφρασης στα Ελληνικά υπάρχει ήδη κατά την εγκατάσταση του WireGuard.


    Εκτός και αν θέλεις να εγκαταστήσεις το νεότερο μια και έφτασε αισίως στην έκδοση 8.4.

    Συνδέσου στον δέκτη με FTP, πήγαινε στη διαδρομή /usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/Wireguard/locale/el/LC_MESSAGES

    και κάνε αντικατάσταση του αρχείου Wireguard.mo. Επανεκκίνηση του enigma και είσαι OK.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!