Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,130 replies in this Thread which was already clicked 390,384 times. The last Post () by senos.

  • αυτο φαινεται να ειναι απο 16 ιουλιου...


    αυτο που ψαχνουμε (αν υπαρχει) η θα εχει προσφατη, η θα εχει 1970 επειδη δεν προλαβαινει να παρει προσφατη...


    βλεπω οτι χρησιμοποιεις skin 3ου, εχεις και αλλα plugin... ετσι κι αλλιως δε σωνεται, δοκιμασε να σβησεις τον φακελο του skin (cino -αν ακομα αυτο χρησιμοποιεις),

    δοκιμασε και να σβηνεις προσθετα που δεν ειναι του image, ενα καθε φορα και reboot, να δουμε αν με καποιο παρει μπρος...

  • το skin στο usr/share/enigma2 ...


    τα plugin, αν και κανονικα πρεπει με telnet, προς το παρων σβησε απλα τον βασικο φακελο του οποιου plugin , στο usr/lib/enigma2/python/plugins/extensions (ξεκινα με αυτα που δεν ειναι του image)

  • εσβησα skin και 2-3 plugin αλλα παλι τιποτα.μου εμειναν αυτα απο την παρακατω εικονα.μου ξεφυγε καποιο?μαλλον με βλεπω για καινουρια εγκατασταση αλλα οκ τουλαχιστον να ειναι καθαρος τωρα ο δεκτης

    69ff55c95ceb27cd60a7cbc.jpg

  • hey guys,


    λοιπον επειδη τις τελευταιες μερες ψαχνομαι και εχω χασει την μπαλα θα γραψω και οποιος ξερεις να μου απαντησει ας μου πει...

    --- Αρχικα για το δεκτη ---

    εχω εναν vu solo 2 οπου ειχα αγορασει πριν καποια χρονια (2010 με 11 νομιζω) ο οποιος πλεον δεν υποστιριζεται απο καμια ομαδα.
    Ψαχνω να βρω ενα καλο image οπου να τα παντα απο αυτα που θελω αλλα υπαρχουν προβληματα. Με openpli δεν παιζει το usb για dvbt με blackhole παιζει το stick αλλα δεν παιζει σωστα το transcoding και το samba... Γενικα ψαχνω ενα καλο image που να μην εχω θεματα. Διαβασα οτι υπαρχουν images με ΟΕ2.5 (enigma 2.5) αυτα διαφερουν σε κατι? επισης βγαινει τετοιο image για το solo 2?

    Σχετικα με καποια cams
    Οι περισσοτεροι διακομιστε λενε οτι διαφορα πακετα ανοιγουν με oscam εδω στο forum υπαρχει oscam & oscam emu τι διαφορα εχουν?

    Σχετικα με πιατα και πιατελες
    Επειδη εκλεισαν καποια πακετα μεγαλου ενδιαφεροντος λεω να κοιταξω προς αλλλες μοιρες στο γαλανο ταβανι... τωρα εχω 13, 19, 9 και αλλο ματι καθεται. λεω να καταργησω τον 9 αφου δεν εχει τπτ αλλο πλεον και να βαλω 16 και 23 ή 28 και 23. βεβαια επειδη εχω καιρο να κοιταξω απο εκει δεν ξερω τι παιζει και τι οχι. Θυμαμαι στον 16 υπηρχαν καποια αρενα που εδειχναν γαυρους και βαζελες κπλ. Αυτα ανοιγουν? Εσεις εχετε να προτινεται καποιο αλλο νουμερο οπου να παιζουν αρκετα ενδιαφεροντα πακετα?

    Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

  • Quote

    --- Αρχικα για το δεκτη ---

    εχω εναν vu solo 2 οπου ειχα αγορασει πριν καποια χρονια (2010 με 11 νομιζω) ο οποιος πλεον δεν υποστιριζεται απο καμια ομαδα.

    ας ξεκινησω με το πιο πανω... ο δεκτης απ οτι βλεπω, συνεχιζει και υποστηριζεται απο πολλες ομαδες. αυτη που δεν τον υποστηριζει ,μαλλον ειναι η μαμα vu+ (με νεωτερους drivers που θα διορθωνουν τυχων προβληματα).


    για images εκτος απο τα 2 που δοκιμασες, υπαρχει και το satdreamgr και το openatv και αρκετα αλλα...δοκιμαζεις και βλεπεις...


    παντως στους vu+ ,η blackhole, μια και ειναι η ανεπισημα- επισημη ομαδα υποστηριξης, ολο και κατι παραπανω εχει "κατω απο το τραπεζι" .


    σχετικα με τα oscam... αν και εχει γραφτει αρκετες φορες.

    oscam = card reader, το οποιο μπορει να ειναι τοπικο, η διαδυκτιακο (να συνδεεται σε καποιον server).

    oscam-emu = το παραπανω + το οτι μπορει να παρει και αρχειο με κλειδια και να παιξει καποια/οσα καναλια ειναι υπο καθεστως ανοιγματος με αυτον τον τροπο.


    για δορυφορους... αναλογα με το τι "πηγη" εχεις, ο 16Ε και ο 23 μπορει να εχουν περιεχομενο...


    επισης με τον δεκτη που εχεις, και χωρις δικτυακες πηγες, μπορουν να παιξουν καποια arena στις 1.9Ε και καποια discovery (με σχετικα νεο image,που περιεχει τους καταλληλους drivers) στις 5Ε και στις 0.8W

  • καλησπέρα σε όλους

    Σήμερα εβγαλα τον δέκτη osmioplus 4k απο την μπρίζα κ μόλις τον ξαναέβαλα κόλλησε στο λογότυπο edision και δεν μπουτάρει.

    Υπάρχει καμμία λύση ?

  • βγαλτον απο το ρευμα και μολις τον βαλεις, πατα/αφηνε συνεχεια το menu. θα εμφανιστει επιλογη image. κανε boot σε καποιο αλλο, και μετα εαν θελεις ξαναδοκιμαζεις να επανελθεις σε αυτο που κολλησε

  • καλησπέρα,υπάρχει plugin stalker-qt για την εικόνα openatv 6.4? δεν μπορώ να βρω στο extensions

    δεν υποστηριζουν ολοι οι δεκτες απευθειας λειτουργεια stalker, καποιοι ομως το κανουν μεσω kodi

  • βγάζει μια μπλέ οθόνη με startup 1,2,3,4 ποιό να διαλέξω?

    θυμάμαι οτι στο πρώτο slot είχα το pure2 και στο δεύτερο αυτό που κόλλησε satdream8.

    διαλέγω το 1 η το 2 και δεν μπουτάρει.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!