Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,134 replies in this Thread which was already clicked 393,735 times. The last Post () by scorpionfighter.

  • Πρέπει και να τα πιάνεις και να ξεκλειδώνουν για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα υβριδικά.

    Για το υβριδικό κομμάτι αρκεί μόνο να είσαι συντονισμένος σε ένα από αυτά τα κανάλια,

    το ξεκλείδωμα χρειάζεται για να δεις την "ζωντανή" ροή του καναλιού.


    Αν ΔΕΝ "βλέπεις" τις 39 μοίρες ανατολικά μπορείς κάλλιστα το ΕΡΤflix

    να το βρεις στις 19.2 μοίρες ανατολικά στην συχνότητα 10773Η (ANIXE HD).


    Σημαντικό, το plugin που πρέπει να 'χεις εγκατεστημένο είναι το hbbtv-webkit.

    Αν και δεν γίνεται να κάνεις λάθος σε αυτό γιατί πολύ απλά το webkithbbtv

    ΔΕΝ εγκαθίσταται στον Octagon.


    Αν πατήσεις κόκκινο κουμπί και σου κολλήσει, βγάλε την συσκευή που έχεις στην

    πίσω usb 2.0 θύρα και κάνε επανεκκίνηση από τον πίσω διακόπτη on/off.

  • Ευχαριστώ πολύ παιδιά έπαιξε.

    Αυτό που έφταιξε (μάλλον) είναι ότι είχα περάσει τα κανάλια μέσο dreamboxedit όπως τα είχα από τον προηγούμενο δεκτή και δεν είχα κάνει καθόλου σκαν. Και ενώ βρήκα το μενού όπως μου είπε και ο φίλος πιο πάνω κόλλαγε συνέχεια και έπρεπε να το κλείνω εντεως.

    Μετά έκανα ένα scan (για άλλον λόγο) έκανα ξανα το ίδιο και έπαιξε :)

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

  • Καλησπέρα παιδιά,

    Έχω το εξής θέμα με το octagon sf8008.

    Έχω ως βασικό image to sdgr 8.

    Το εγκατέστησα με recovery ως το μοναδικό μου image.

    Και επειδή ψάχνομαι και είπα να δοκιμάσω και ένα άλλο έβαλα στο 2ο slot για να έχω και άλλες ρυθμίσεις έτοιμες τον openatv 6.4 τελευταίο nightly build.

    Το Εγκατέστησα μέσω του recovery με USB και έκανα boot από αυτό.

    Όλα καλά φαινομενικά και φαίνεται να δουλεύει αλλά, όταν ήθελα να κάνω switch και να αλλάξω το image δεν βρίσκω πουθενά στο μενού ούτε στα πρόσθετα την επιλογή του multiboot ώστε να επιλέξω πάλι to sdgr8 και να ξεκινήσει. Έψαξα ακόμα και στο feed αλλά τίποτα.

    Όταν μπαίνω στο recovery μενού όμως (κλείνοντας τον δεκτη και κρατώντας πατημένο το κουμπί on off)

    Μπορώ να επιλέξω κανονικά όποιο από τα δύο image θέλω.

    Και αυτό που ρωτάω είναι μήπως το openatv 6.4 δεν έχει multiboot για το μοντέλο μου γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη?

    Μήπως πρέπει να το εγκαταστήσω με recovery στο πρώτο slot και να βάλω το 2ο το sdgr8 έτσι ώστε να υπάρχει το μενού multiboot και στα δύο χωρίς να χρειάζεται να βγάζω τον δεκτη από την πρίζα και να κρατάω το κουμπί για να μπω στο recovery.

    Στο sdgr8 βλέπω το μενού και μπορώ να το κάνω, αλλά μόλις βάλω το άλλο image δεν έχω αυτή την επιλογή.


    Κάποια βοήθεια , σκέψη?


    Ευχαριστώ

  • Φιλε μου ...αμα εκανες Install σαν πρωτο image το sdgr8 και απο εκει πηγες μεσω μενου στο boot του δεκτη που βγαζει

    Multiboot selector

    Flash recovery image

    Usb Multiboot image upgrade

    Network image upgrade

    Sd card partition

    Multiboot Deletion

    -------------------------

    Θα αφησεις το image που σου εμφανιζει το multiboot option in menu (sdgr8) δεν θα το σβησεις.......θα πας μεσω του Image στο boot recovery mode..

    και θα κατεβασεις και θα εγκαταστησεις μεσω network((σε αλλο σλοτ)) οποιο image θελεις Εχει ολα τα images σχεδον

    -------------------------

    Στα pli based δηλαδη sdgr8 10 and pli 8.1 εχει αλλου το κολπο να κανεις Multiboot απο τα ΟΕ-alliance οπως Openatv 6.4((ελαχιστη διαφορα ομως)

    Θα το δεις ομως και το multiboot option(recovery menu) και στα oe-alliance ειναι ευκολο

  • Άρα το κόλπο είναι να το κάνω μέσα από το image του SDGR8 και να το κατεβάσω από το network και όχι όπως το έκανα μέσω του USB και του recovery...

    Σωστά?

    Ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω γιατί είχα τρελαθεί και δεν μπορούσα να καταλάβω τον λόγο.

  • Aπο το sdgr8 θα πατησεις να μπεις στο boot recovery του δεκτη και θα σου εμφανισει τις επιλογες network ktl....

    Προσεχε να εγκαταστησεις τα νεα images σε empty slots !!


    ------------------------------

    To θεμα αυτο που ξεκινησαμε ομως αφορα την ενοτητα Ερωτησεις-Απαντησεις φιλε μου Οχι εδω!!!

  • Aπο το sdgr8 θα πατησεις να μπεις στο boot recovery του δεκτη και θα σου εμφανισει τις επιλογες network ktl....

    Προσεχε να εγκαταστησεις τα νεα images σε empty slots !!


    ------------------------------

    To θεμα αυτο που ξεκινησαμε ομως αφορα την ενοτητα Ερωτησεις-Απαντησεις φιλε μου Οχι εδω!!!

    Ευχαριστώ θα τα ξαναδοκιμάσω όλα από την αρχή.

    Απλά το έβαλα εδώ επειδή έχω stadreamgr ως βασικό image και σκέφτηκα μήπως είναι σχετικό.

    Ας με συγχωρήσουν και άς μετακινήσουν διαχειριστές.

  • Aπο το sdgr8 θα πατησεις να μπεις στο boot recovery του δεκτη και θα σου εμφανισει τις επιλογες network ktl....

    Προσεχε να εγκαταστησεις τα νεα images σε empty slots !!


    ------------------------------

    To θεμα αυτο που ξεκινησαμε ομως αφορα την ενοτητα Ερωτησεις-Απαντησεις φιλε μου Οχι εδω!!!

    Ευχαριστώ τελικά αυτό που έκανα είναι να φλασάρω ξανά το openatv 6.4 επόμενη εκδοση νύχτας στο ίδιο slot και τώρα βλέπω κανονικα το multiboot και recovery menu.

    Στο sdgr8 το έβλεπα κανονικα έτσι και αλλιώς.

    Δεν ξέρω τι σκάλωμα είχε φάει.

    Σαν να μην είχε πάει κάτι καλά με το φλασαρισμα.

  • Καλησπέρα σας !! Είμαι εντελώς άσχετος απο δορυφορικά και βέβαια θέλω την βοήθεια σας . αυτή την στιγμή έχω νοβα και σκέφτομαι να μείνω μονο με το ιντερνετ . με ενδιαφέρουν ολα τα καναλιά της DIGEA ,παιδικά και αθλητικά(κυριως ποδοσφαιρα) . ποιον δέκτη μου προτείνετε μεχρι 120 - 150 ευρω και την άλλα θα χρειαστεί (lnb κ.α.) .αν βέβαια με το πιατο της νοβα μπορω να κάνω δουλειά . ελπίζω να τα είπα σωστά και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .

  • Καλησπέρα σας !! Είμαι εντελώς άσχετος απο δορυφορικά και βέβαια θέλω την βοήθεια σας . αυτή την στιγμή έχω νοβα και σκέφτομαι να μείνω μονο με το ιντερνετ . με ενδιαφέρουν ολα τα καναλιά της DIGEA ,παιδικά και αθλητικά(κυριως ποδοσφαιρα) . ποιον δέκτη μου προτείνετε μεχρι 120 - 150 ευρω και την άλλα θα χρειαστεί (lnb κ.α.) .αν βέβαια με το πιατο της νοβα μπορω να κάνω δουλειά . ελπίζω να τα είπα σωστά και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .

    Λοιπόν για δορυφορικό δέκτη πού μπορώ να βοηθήσω: επειδή ήμουν στην ίδια θέση 2 εβδομάδες πριν και τα παιδιά εδώ επίσης μου πρότειναν διάφορους δεκτες. Κατέληξα στον OCTAGON SF8008 twin (130€ από amazon.de με διπλό δορυφορικό tuner, ή μπορείς να τον πάρεις και με ένα δορυφορικό και με έναν επίγειο) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Για τα λεφτά του φαίνεται αρκετά καλός και δυνατός. Μεσο δορυφόρου όμως νομιζω δεν μπορείς να δεις τα ελληνικά κανάλια που δείχνουν παιδικά και αθλητικά μόνο κάποια ξένα. Άμα γυρίσεις τον δορυφόρο στον 1.9E νομίζω με κάποιες ρυθμίσεις μπορείς να πιάσεις στα ελεύθερα ελληνικά που έτσι και αλλιώς τα βλέπεις στην τηλεόρασή σου.


    Όσο για παιδικά και αθλητικά ελληνικά Αυτό γίνεται μόνο μέσω iptv που δεν ασχολήθηκα ποτέ και δεν έχω ιδέα.


    Βέβαια Φυσικά ο δέκτης υποστηρίζει και iptv.



    Με το υπάρχον πιάτο και lnb της nova μπορείς να πιάσεις μόνο έναν δορυφόρο (τώρα πιάνεις είδη των 13 που είναι η nova) και το πολύ να πιάσεις άλλον ένα άμα είναι διπλανός βάζοντας απλά ένα άλλο lnb για να το κάνεις διπλό. (άμα όμως, γιατί το πιάτο της NOVA είναι μικρό)

  • Έχω το amiko alien 2 spark και enigma2 είδα κάπου ότι υπάρχει το ερτφλιχ στις 19.2 μοίρες ανατολικά στη συχνότητα 10773Η (ANIXE HD).

    μπορεί να μου δώσει κάποιος που έχει το ίδιο μηχάνημα παραπάνω πληροφορίες πως γίνεται και αν μπορεί να δουλέψει σε αυτό.

  • Έχω το amiko alien 2 spark και enigma2 είδα κάπου ότι υπάρχει το ερτφλιχ στις 19.2 μοίρες ανατολικά στη συχνότητα 10773Η (ANIXE HD).

    μπορεί να μου δώσει κάποιος που έχει το ίδιο μηχάνημα παραπάνω πληροφορίες πως γίνεται και αν μπορεί να δουλέψει σε αυτό.

    To image εχεις?

    Λοιπόν επειδή είχα παρόμοια απορία και με βοηθήσανε δω τα παιδιά:

    Πρέπει να εγκαταστήσεις ένα πρόσθετο από το feed.


    Υπάρχουν στα feeds (ανάλογα το image σου. Εγώ έχω το SDGR8) δύο τέτοια πρόσθετα, το

    webkithbbtv και το

    hbbtv-webkit,

    το δεύτερο είναι το σωστό, εγκατέστησε το και κανε πανεκκίνηση.

    Πήγαινε στο κανάλι ANΙΧΕ HD η ARISTO TV στον 19.2E , πατάς το μπλε σου ανοίγει τα πρόσθετα και επιλέγεις αυτό που εγκατέστησες, και στην συνέχεια μόλις ανοίξει το μενού, πατάς το κόκκινο κουμπάκι στο λέει κιόλας.

    Μετά στην αρχική σελίδατ ου πρέπει να πας με το αριστερό βελάκι στο αριστερό

    κατακόρυφο πανελ επιλογών και να κατεβείς χαμηλά να

    επιλέξεις το Griechisches TV (ΕΡΤ).

  • Έχω το amiko alien 2 με περασμένο το Neutrino3.8.0-MP-DDT-FFTeam-24/11/2020- for spark 7162 είναι λίγο παλιό το amiko alien 2 αλλά δουλεύει μια χαρά.

    Το SDGR8 δε βγάζει για το μηχάνημα μου.


  • andy37 αν και νομιζω οτι δεν θα καταφερεις να κανεις δουλεια με αυτον τον δεκτη, ριξε μια ματια στα feeds εαν υπαρχει το openopera .


    bountyhunter21 αρχικα θα πω οτι χαιρομαι που δεν ησουν κι εσυ απλα μια "φωτοβολιδα" , αλλα προσπαθεις με τη σειρα σου να βοηθησεις :thumbs up: .

    θα χρειαστεις ομως λιγο παραπανω "διαβασμα" , μια και ολοι οι δεκτες δεν ειναι ιδιας αρχιτεκτονικης (επεξεργαστης) και δε χρησιμοποιουν ολοι τα ιδια προσθετα . και φυσικα δεν το λεω για να σε "κοψω" , αλλα μην παει κανεις και βαλει κατι μη συμβατο πανω στον δεκτη του και ...


    GEORHO , διαβασα τα μηνυματα σου , αλλα "απαιτειται διερευνηση" .

    Quote


    με ενδιαφέρουν ολα τα καναλιά της DIGEA ,παιδικά και αθλητικά(κυριως ποδοσφαιρα)

    το πρωτο ειναι σχετικα ευκολο ( αν και ισως δημιουργησει παραπερα περιορισμους) . τα αλλα 2? για τι ακριβως μιλαμε?

  • Οσα μπορούμε να συζητάμε εδώ .δεν λέω για παράνομα .ας μαθω τα βασικά για αρχή .

  • Ένα πολύ καλό plugin είναι το AJPanel. Ζητήσαμε να μας δώσουν αρχείο για μετάφραση σε άλλες γλώσσες αλλά μάλλον δεν θα γίνει

    ή θα αργήσει πολύ γιατί περιέχει πάρα πολλές σειρές (πάνω από 1500).


    Έχω μεταφράσει στα Ελληνικά το πηγαίο αρχείο plugin.py για προσωπική χρήση.


    Μπορώ να το ανεβάσω για άλλους χρήστες ή μπαίνω στα χωράφια άλλων;

  • κοιταξε... πολλα ειναι αυτα που θεωρουνται παρανομα, αλλα...


    τωρα πιο συγκεκριμενα. αν ψαχνεις για "κατι να παιζει" ολο και κατι θα βρεθει (με καποιες αντικειμενικες δυσκολιες κατα περιπτωση)

    αν ψαχνεις συγκεκριμενα για ελληνικο ποδοσφαιρο, η για παιδικα με ελληνικο ηχο, δε θα βρεις κατι (και ακομα και αν υπαρχει... δε θα βρεθει ευκολα)

  • αν δεν εχουν αντιρρηση οι devs του plugin, γιατι να μπαινεις σε χωραφια αλλων...?

    αν θελει καποιος αλλος μετα (και γνωριζει κατι παραπανω στο κομματι μεταφρασεις) , ας κανει διορθωσεις εαν χρειαζεται .


    απλα... ολα τα plugin που εχουν εσωτερικα μεταφραση, αυτη γινεται στον φακελο "lang" σε αρχεια .po /.mo . το plugin.py ?

  • Για όσους ενδιαφέρονται για Ελληνικό περιβάλλον στο πρόσθετο AJPanel μπορούν να κατεβάσουν το παρακάτω αρχείο,

    να αντικαταστήσουν το plugin.py στη θέση usr/lib/enigma2/python/plugins/extensions/AJPan/ και να επανεκκινήσουν το enigma.


    Προσοχή! Το αρχείο αυτό δεν είναι αρχείο μετάφρασης του προγράμματος (αναμένουμε .po/.mo) και ισχύει για την συγκεκριμένη

    έκδοση που αναγράφεται. Θα πρέπει να ανεβάζω καινούργιο αρχείο κάθε φορά που υπάρχει νέα έκδοση.


    Κρατήστε αντίγραφο του plugin.py για επαναφορά στην Αγγλική έκδοση.


    Δεκτές οι διορθώσεις για λανθασμένη μετάφραση σε τεχνικούς όρους.

  • Καλησπέρα σας !! Είμαι εντελώς άσχετος απο δορυφορικά και βέβαια θέλω την βοήθεια σας . αυτή την στιγμή έχω νοβα και σκέφτομαι να μείνω μονο με το ιντερνετ . με ενδιαφέρουν ολα τα καναλιά της DIGEA ,παιδικά και αθλητικά(κυριως ποδοσφαιρα) . ποιον δέκτη μου προτείνετε μεχρι 120 - 150 ευρω και την άλλα θα χρειαστεί (lnb κ.α.) .αν βέβαια με το πιατο της νοβα μπορω να κάνω δουλειά . ελπίζω να τα είπα σωστά και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .

    Αγαπητε μου

    Οταν έχεις απαιτησεις αναγκαστηκα πρεπει να βάλεις το χερι στη τσεπη. Το να παρεις δεκτη και μπλα μπλα νομιμα δε θα μπορεσεις να δεις τίποτα. μονο με παρανομες λύσεις. Οποτε γινε ποιο λεπτομερεις στις απαιτησεις σου για να σε βοηθησουμε. Μονο μην μας ζητησεις παρανομο iptv κτλ.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!