Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,134 replies in this Thread which was already clicked 394,778 times. The last Post () by scorpionfighter.

  • Δεν θέλω και ούτε πρόκειται να ζητήσω iptv .σας παρακολουθώ αρκετό καιρό και θέλω να ακουλωθω τους κανόνες τους φόρουμ .σας ευχαριστώ πάντως .

  • Δεν θέλω και ούτε πρόκειται να ζητήσω iptv .σας παρακολουθώ αρκετό καιρό και θέλω να ακουλωθω τους κανόνες τους φόρουμ .σας ευχαριστώ πάντως .

    Ωραία τότε αφού έχεις παρακολουθήσει και το forum, ξέρεις πως σε γενικές γραμμές μπορείς με κάποιον τρόπο να βλέπεις ξένα καναλια μέσω δορυφόρου και δεν είναι δύσκολο ακόμα και με εναν φτηνό δεκτη πόσο μάλλον με έναν καλύτερο.

    Απλά όπως κατάλαβες μέσω δορυφόρου ελληνικά γιοκ. (Μόνο τα ελεύθερα που δεν έχει ιδιαίτερο νόημα επειδή έτσι κι αλλιώς τα βλέπεις στην τηλεόρασή σου)


    Για αυτό γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος για να μπορέσουμε και να σε βοηθήσουμε.

    Τι θες να δεις και τι θες να κάνεις ακριβώς και ποιο είναι το budget σου.

    Και στο μπάτζετ σου υπολόγισε γύρω στα 220 με 240€ ΜΙΝΙΜΟΥΝ. (130μηχανημα+ένα νέο πιάτο 1.20+lnb+καλώδια και εγκατασταση+το μπουρμπουάρ στο σερβιτόρο να πιει και αυτός έναν καφέ)

    Αν θέλεις να βάλεις μεγαλύτερο πιάτο ώστε να βάλεις ταυτόχρονα τρεις δορυφόρους για να έχεις περισσότερες επιλογές Και φυσικά να θυμάσαι ότι επειδή μπορεί να παίζουν σήμερα δεν σημαίνει ότι θα παίζουν και αύριο.

    Είναι ένα σεβαστό κόστος για μία αρχική επένδυση.

  • Μην βαράς αφεντικό 😜

    Ότι μπορώ κάνω.

    Τον ρώτησα όμως τι ίματζ έχει και του είπα σε πιο αναφέρομαι.

    Μην είσαι τέτοιος XD.

    Πρέπει να μπει πάντως ένας γενικός κανόνας (αν δεν υπάρχει ήδη και φυσικά δεν θα τον έχω διαβάσει :) ) ότι όταν κάποιος ζητάει βοηθεια να αναφέρει μηχάνημα και image 😜.

    Πάντως σοβαρά τώρα: γενικώς ακόμη και λάθος πρόσθετο να προσπαθήσεις να εγκαταστήσεις δεν υπάρχουν μόνο αυτές οι δύο περιπτώσεις:

    Α) δεν θα εγκατασταθεί

    Β) θα εγκατασταθεί και η θα κρασάρει ή μπορεί και κολλήσει το μηχάνημα (κάτι που προφανώς φτιάχνεται με ένα φλασαρισμα σωστά? Υπάρχει περίπτωση να το κάνεις brick ακόμα και να προσπαθήσεις?


    ΥΓ. Έχει γραμμηθει αυτός ο Ισπανός τελευταία ☹️

  • δε βαραω :smiling face: ... και οπως ειπα χαιρομαι οταν βλεπω υποστηριξη οση κι αν ειναι αυτη...

    και καλα τα λες


    και ναι...

    Quote

    Πάντως σοβαρά τώρα: γενικώς ακόμη και λάθος πρόσθετο να προσπαθήσεις να εγκαταστήσεις δεν υπάρχουν μόνο αυτές οι δύο περιπτώσεις:

    Α) δεν θα εγκατασταθεί

    Β) θα εγκατασταθεί και η θα κρασάρει ή μπορεί και κολλήσει το μηχάνημα (κάτι που προφανώς φτιάχνεται με ένα φλασαρισμα σωστά?

    ακριβως αυτες ειναι οι 2 μεγαλυτερες πιθανοτητες.

    ομως, επειδη ο βασικοτερος λογος ειναι οτι δεν ειναι ολοι οι χρηστες στο ιδιο επιπεδο, και επειδη καποιοι βαριουνται ,η τους ειναι δυσκολο να απεγκαταστησουν ενα προσθετο απο telnet (αν κρασαρει το προσθετο στο boot) η τους ειναι βουνο το να ξαναστησουν ενα image απο την αρχη-αν φτασουμε σε αυτο το σημειο (εκ πειρας οι διαπιστωση-και αν κανεις μια βολτα στις ενοτητες, θα βρεις και καποιες περιπτωσεις)... καλα ειναι να προσπαθουμε οσο γινεται να αποφυγουμε ενα τετοιο σεναριο...

  • Καλησπέρα σας !! Είμαι εντελώς άσχετος απο δορυφορικά και βέβαια θέλω την βοήθεια σας . αυτή την στιγμή έχω νοβα και σκέφτομαι να μείνω μονο με το ιντερνετ . με ενδιαφέρουν ολα τα καναλιά της DIGEA ,παιδικά και αθλητικά(κυριως ποδοσφαιρα) . ποιον δέκτη μου προτείνετε μεχρι 120 - 150 ευρω και την άλλα θα χρειαστεί (lnb κ.α.) .αν βέβαια με το πιατο της νοβα μπορω να κάνω δουλειά . ελπίζω να τα είπα σωστά και σας ευχαριστώ εκ των προτέ


    Καλησπέρα σας !! Είμαι εντελώς άσχετος απο δορυφορικά και βέβαια θέλω την βοήθεια σας . αυτή την στιγμή έχω νοβα και σκέφτομαι να μείνω μονο με το ιντερνετ . με ενδιαφέρουν ολα τα καναλιά της DIGEA ,παιδικά και αθλητικά(κυριως ποδοσφαιρα) . ποιον δέκτη μου προτείνετε μεχρι 120 - 150 ευρω και την άλλα θα χρειαστεί (lnb κ.α.) .αν βέβαια με το πιατο της νοβα μπορω να κάνω δουλειά . ελπίζω να τα είπα σωστά και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .

    Καλησπέρα.

    -Για να ευχαριστηθείς δορυφορική θα πρέπει να κάνεις τα βασικά.

    Κρατάς πιάτο lnb και καλώδιο από το ελληνικό πακέτο και αγοράζεις ένα δέκτη απλό, ίσως με περισσότερο διάβασμα και λίνουξ, (πχ edision, octagon, amiko, κλπ με περίπου 60/70 ευρώ - linoux 100+) και με τα υπόλοιπα 50 θα πάρεις ένα μοτέρ diseqc 1.2.

    Πιστεύω πως όσο και να μη το κατέχεις, ένα τόξο 42Ε εως 3Ε θα το βγάλεις.

    Προϋποθέσεις: 1) Τέλος τα ελληνικά, πχ κινούμενα σχέδια, αφού καταργείς το ελλ. πακέτο. 2) πρόσβαση σε ταράτσα για τις όποιες μικροεπεμβάσεις στο πιάτο, & 3. σταθερή & κάθετη βάση με το έδαφος για το πιάτο, αν και πιστεύω πως θα έχει κάνει μια κάθετη βάση ο ηλεκτρονικός.

    Τα πιάτα από τα ελλ. πακέτα είναι μικρά και ελαφριά.


    -Μια άλλη λύση είναι να πάρεις ένα λινουξ δέκτη (ακόμη και μεταχειρισμένο) και με το ελληνικό sdg8 image θα έχεις, όλα τα ελληνικά κανάλια και μπορεί και κινούμενα σχέδια από την εφαρμογή Greekstream tv χάρη στην ομάδα που την επιμελείται και τους ευχαριστούμε γι'αυτό, και βάζεις το πιάτο: ή στις 1.9Ε και ίσως πιάσεις και digea, ή σε κάποιο ανατολικό δορυφόρο.

    -Αυτά και αν δε κατάλαβες κάτι ρώτα αλλά σε πια περιοχή βρίσκεσαι και δεν έχεις ελληνικά κανάλια?

  • Να ρωτήσω κάτι άσχετο κι εγώ.

    Έβαλα σε ένα slot του δέκτη μου το Open HDF και πρόσθεσα και τα κανάλια μου από το SDG8 με το Dreambox Edit

    και όταν προσπαθώ να διαγράψω κάποιο κανάλι από την λίστα με τον γνωστό τρόπο δεν υπάρχει επιλογή διαγραφής

    οποιουδήποτε καναλιού εκτός όταν βρίσκομαι σε κάποιο μπουκέτο, εκεί δίνει και διαγραφή, η οποία στην ουσία

    είναι αφαίρεση του καναλιού από το μπουκέτο και όχι οριστική διαγραφή.

    Τρέχει κανείς αυτό το image και έχει βρει λύση?

    Και το άλλο κουφό, εκεί που έχω τη λίστα στην οθόνη και πατάω το πράσινο πλήκτρο να μου εμφανίσει τους δορυφόρους,

    την κατηγορία των επίγειων μου την εμφανίζει 3 φορές με το ίδιο περιεχόμενο σε κανάλια!

    octagon sf8008 4K combo

  • για το τελευταιο, νομιζω οτι εχεις πατησει 2 φορες το πρασσινο και το εχει "αναπτυξει" κατα "υπηρεσιες" /"παροχοι" /"νεο"


    αν εισαι σε αυτο το σημειο, καθε φορα που θα πατας πρασσινο, θα μαζευει/ανοιγει

  • Όχι, δεν είναι από αυτό. Όταν πατάω δεύτερη πράσινο οι 3 επίγειες λίστες γίνονται 8 (!).

    Αυτό δεν με προβληματίζει και τόσο, όσο το να μην μπορώ να διαγράφω κανάλια που καταργούνται,

    όπως τα εποχιακά Eurosport 3, 4, 5 & 4K, οπότε αν δεν υπάρχει λύση το image θα αντικατασταθεί.

    octagon sf8008 4K combo

  • σαρωση συχνοτητας με "διαγραφη πριν την ανιχνευση" και τα περιττα πανε περιπατο (εκτος και εαν συνεχιζουν να εκπεμπουν μαυρο)

    αλλιως... τραβηγμα στο pc με editor, επεξεργασια και πισω.


    παντως ετσι οπως το περιγραφεις (το αρχικο) σαν κατι να μην εχει παει καλα με την εισαγωγη settings?

  • Ευχαριστώ αλλά σιγά να μην κάνω αυτή τη διαδικασία για κάθε κανάλι που θέλω να διαγράψω!

    Αντικαταστάθηκε με purE2 και όλα καλά!

    octagon sf8008 4K combo

  • Καλησπέρα στην παρέα,

    Μία ερώτηση έχω άμα κάποιος γνωριζει.

    Επειδή ψάχνομαι και Προσπαθώ να παίξω λίγο με Kodi να δω εάν και πως παίζει. Το εγκατέστησα κανονικά από το feed. Και ενώ προσθεσα κάποια repos και εγκατέστησα κάποια add-ons, Και ενώ τα βλέπω όλα μπορώ και κάνω και browse αλλά μόλις πάω να πατήσω σε ένα συγκεκριμένο βίντεο να παιξει, (το δοκίμασα σε πολλά add-ons) ΑΠΛΑ ΚΡΑΣΑΡΕΙκαι με γυρίζει στο αρχικό μενού εκεί που ήμουνα.

    Έχει κανείς καμία ιδέα?

    Γιατί μου έσπασε τα νεύρα και είχα βάλει τόσα repos με το χέρι!!!

    Sdgr8.

    Επίσης άμα κάποιος γνωρίζει και αυτό θα βοηθούσε πολύ υπάρχει τρόπος να προσθέσεις τα repos μέσο ftp? Να μπορώ να πάω από τον υπολογιστή μου να ανοίξω ένα συγκεκριμένο αρχείο και μετά να κάνω copy-paste το url?

    Γιατί με το χέρι ένα ένα δεν παλεύεται.

    Ευχαριστώ.

  • Περνα ενα ετοιμο build ελληνικο μεσω ftp δε γινετε απ οτι ξερω

    Ευχαριστώ.

    Καμία ιδέα γιατί κρασάρει με το που ανοίγω οποιοδήποτε feed από οποιαδήποτε plugins?

    SDGR8 octagon sf8008 Kodi 18.9 κατεβασμένα από το feed.

    Και πού βρίσκω έτοιμο build ελληνικό όπως λες?

    Ευχαριστώ.

  • Επίσης άμα κάποιος γνωρίζει και αυτό θα βοηθούσε πολύ υπάρχει τρόπος να προσθέσεις τα repos μέσο ftp?

    Μέσω ftp ΔΕΝ γίνεται, όμως...


    1. Κατεβάζεις το repo.zip, πχ repository.twilight0.zip, (AliveGR).


    2. Το αποθηκεύεις σ ένα usb stick, βάζεις το στικάκι σε μια usb θύρα

    του δέκτη.


    3. Πας Πρόσθετα-->Περιηγητής πρόσθετων-->Εγκατάσταση από αρχείο zip.

    Από την συσκευή usb που έβαλες προηγουμένως το αρχείο κάνεις την εγκατάσταση.


    4. Γυρνάς ξανά στον Περιηγητή πρόσθετων και επιλέγεις "Εγκατάσταση από αποθετήριο",

    εκεί θα βρεις το αποθετήριο που μόλις εγκατέστησες.

    Liverpool.png


    YOU'LL NEVER WALK ALONE


  • Ευχαριστώ .

    Πολύ πιο εύκολο από το να το πληκτρολογώ από μέσα 1-1. Μου βγήκε η Παναγία χθες και τελικά δεν έπαιξε.

    Καμία ιδέα κανεις γιατί κρασάρει με το που ανοίγω οποιοδήποτε video link από οποιοδήποτε plug-in? Γιατί σαν πρόγραμμα με όλες τις λειτουργίες του δείχνει να λειτουργεί κανονικά.

    Απλά δεν κάνει το πιο σημαντικό να ανοίγει τα link.

    Μέχρι και αυτό δοκίμασα ψάχνοντας διάφορα αλλά πάλι δεν έπαιξε.

    opkg update

    opkg install kodi-addon-pvr-iptvsimple

    (Δεν ξέρω τι κάνει να σας πω την αλήθεια αλλά επειδή έψαξα πάρα πολύ σε φόρουμ και τα λοιπά και δεν μπορούσα να βρω κάποια απάντηση γιατι κρασαρει. Βρήκα αυτό, κάτι με mount που είναι απενεργοποιημένο by default στο linux, που δεν κατάλαβα ακριβώς και επίσης να απενεργοποιήσω το hardware acceleration hisense player. Το τελευταίο το έκανα και αυτό Αλλά και πάλι δεν έπαιξε)

  • Καμία ιδέα κανεις γιατί κρασάρει με το που ανοίγω οποιοδήποτε video link από οποιοδήποτε plug-in?

    Τώρα που κοίταξα το ίδιο συμβαίνει και σ εμένα στο SDG8, δεν ξέρω εάν είναι

    γενικό.

    Όποιος έχει Octagon sf8008 και χρησιμοποιεί το kodi σε SDG8 και δεν έχει πρόβλημα,

    ας μας πει.

    Στο OpenATV πάντως λειτουργεί καλά.

    Liverpool.png


    YOU'LL NEVER WALK ALONE


  • Καμία ιδέα γιατί κρασάρει με το που ανοίγω οποιοδήποτε feed από οποιαδήποτε plugins?

    Τώρα που κοίταξα το ίδιο συμβαίνει και σ εμένα στο SDG8 δεν ξέρω εάν είναι

    γενικό, όποιος έχει Octagon sf8008 και χρησιμοποιεί το kodi σε SDG8 και δεν έχει πρόβλημα

    ας μας πει.

    Στο OpenATV πάντως λειτουργεί καλά.

    Ευχαριστώ πολύ αδερφέ με έσωσες. Δεν θα σπάσω άλλο το κεφάλι μου, γιατί η αλήθεια είναι ότι με κούρασε (στα φόρουμ των image λέγανε ρωτήστε το kodi και στα φόρουμ του kodi λέγανε είναι θέμα image ρωτήστε εκεί). Θα δοκιμάσω σε ATV παρότι Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ το SDGR , πιο γρήγορο και θα έλεγα και πιο σταθερό στο openatv είχα κάποια crashes παρότι δεν έχω εγκαταστήσει σχεδόν κανένα πρόσθετο.

    To greekstreamtv μπαίνει σε openATV 6.4?

    Δεν το βρήκα στα feed και δεν βρίσκω ipk αρχείο να το εγκαταστήσω manually.

  • To greekstreamtv μπαίνει σε openATV 6.4?

    Κάνε το μπουκέτο και με dreamboxedit κατέβασε και σώσε την λίστα που έχεις στο SDG

    κι έπειτα ανέβασε την στο OpenATV ή σε όποιο άλλο image εσύ θέλεις.

    Γαμάτο. Δεν το είχα παρατηρήσει. Το κάνει μπουκέτο από μέσα και είναι πολύ πιο πρακτικό και σαν να ανοίγουν και τα κανάλια πολύ πιο γρήγορα από το μπουκέτο.

    Ευχαριστώ.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!