Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,130 replies in this Thread which was already clicked 392,903 times. The last Post () by senos.

  • το οτι το τηλεκοντρολ δεν ανταποκρινεται... επιβεβαιωσες οτι το τηλεκοντρολ ειναι οκ? (να μας φυγει αυτη η υπονοια)

  • ο πιο ευκολος τροπος για να τσεκαρουμε τηλεκοντρολ (υπερυθρων) , ειναι να το βαλουμε μπροστα απο την καμερα του κινητου, να κοιταμε απο την οθονη και να πατησουμε καποιο κουμπι. αν αναβει το λαμπακι (που δε φαινεται με γυμνο ματι) τοτε ειναι οκ.

  • Δεν με πειράζει να γίνω ρόμπα, για να μάθουν και άλλοι ότι ερευνούμε πρώτα τις απλούστερες αιτίες.

    Όλα τα manual, όλων των συσκευών στο κεφάλαιο Troubleshooting λένε:

    Ελέγξτε την σωστή τροφοδοσία.

    Του άλλαξα μπαταρίες και δούλεψε και ο δέκτης είναι διαχειρίσιμος.

    Τόσο απλά, τόσο καλά....

    Τώρα θα περάσω στο slot 2 το Openatv 7.0

    Παιδιά ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και την ανταπόκρισή σας και ειδικότερα τον georgeflu για την φιλική σφαλιάρα του που με ξύπνησε.

  • Χρειάζομαι κι εγώ μια βοήθεια απο τα σαϊνια μας εδώ μέσα παρακαλώ.

    Το openatv 7.0 μου έχει κρασάρει 4 φορές κατά το ζάπιν σήμερα και επισυνάπτω ένα από τα 4 crash logs για τους ειδικούς.

    Παρακαλώ τα φώτα σας.


    Άσχετο, αλλά από εχθές πρόσεξα ότι στην επίσημη σελίδα των openatv images μόνο η έκδοση 7.0 είναι πλέον διαθέσιμη, άρα μάλλον τέλος η υποστήριξη στις 6.4 & 7.1 (beta).

  • ανεστη, εριξα μια ματια στο crsahlog... φαινεται κατι να χτυπαει στο skin,αλλα μαλλον απο αλλου ερχεται. καλυτερα να το προωθησεις στην ομαδα του atv να το δουν...


    σχετικα με αυτο που εγραψα τωρα πιο πανω για το remote control... μπορει ο qwerty να αλλαξε μπαταριες και να δουλεψε, αλλα θα μπορουσε να μην δουλευει εαν ειχε αλλο θεμα. κοιτωντας μεσα απο την καμερα το υπερυθρο led, φαινεται εαν αναβει (και δουλευει το remote control). με γυμνο ματι, δεν ειναι ορατο (βιντεο πιο κατω).

  • Εχω μια απορια οσο αφορα τα images.γιατι να θελει καποιος ας πουμε να αλλαξει απο sdg8 σε openatv 7? Εννοω υπαρχει ουσιαστικη διαφορα καπου η ειναι θεμα μονο εμφανισης?

    Edited once, last by takisxx ().

  • Κάθε image έχει μερικά διαφορετικά πρόσθετα από το άλλο και δεν δουλεύουν όλα τα πρόσθετα σε όλα τα images.

    Για παράδειγμα εγώ που έχω vpn δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο SDG 8, δεν έχει το πρόσθετο vpnmanager (openvpn),

    στο openatv όμως υπάρχει. Ο καθένας λοιπόν έχει κάποια που τα χρειάζεται και δοκιμάζει σε ποιό image δουλεύουν

    η δουλεύουν καλύτερα.

    octagon sf8008 4K combo

  • sdg8 ειναι version atv 6.X

    sdg10 πας σε atv7.0 για να εισαι στην ιδια python (δηλαδη να συγκρινεις ομοια images).


    παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν διαφορες. αλλα image ειναι πιο ελαφρια, αλλα πιο φορτωμενα, αλλα πιο απλα στην χρηση, αλλα για πιο προχωρημενους κλπ...

    βρισκεις αυτο που εχει αυτα που ζητας και καταληγεις .


    στην αναφορα για το openvpn...

    απ οτι εριξα μια ματια... το openvpn υπαρχει στα feed...

    το vpn manager..., σαν κατι να θυμαμαι οτι καπως το ειχα περασει (με καποιον ειχα συζητηση...) .

  • Η αλήθεια είναι ότι έχει πολλούς μήνες που προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το vpn μου στο sdg8 και δεν μπόρεσα,

    και δεν δοκίμασα και το sdg10 ακόμη, στείλε μου το αρχείο σε παρακαλώ, octagon sf8008 ο δέκτης μου.

    Ευχαριστώ.

    octagon sf8008 4K combo

  • μμμ, δεν χρησιμοποιω vpn ,για αλλον το ειχαμε δοκιμασει (δεν θυμαμαι με ποιον το ειχαμε παλεψει) με μεγαλυτερη ανεση χρονου (και ηταν στο προγραμμα να το απλοποιησουμε καπως),


    αλλα αν δωσεις

    Code
    opkg install openvpn 

    θα εγκατασταθει το openvpn plugin

    και μετα για τον manager ειχα κανει εγκατασταση απο εδω [Plugin] VPN Manager

    και επισης μπορεις να δοκιμασεις και αυτο https://github.com/m4dhouse/Wireguard-Vpn (ριχνεις ενα καθαρο σε αλλο slot, για να μην τρεχεις αν κατι παει στραβα)

  • ααααχχχ! :smiling face: ετσι ειναι οταν κανεις πολλα πραγματα μαζι, το διαβαζεις, αλλα δεν το επεξεργαζεσαι σωστα... (και καταλαβαινεις αλλο )


    στο εστειλα στα προσωπικα μηνυματα...

  • καλημέρα σας !θα μπορούσατε να μου προτείνετε ενα καλής ποιότητας combiner ; και θα ήθελα να ρωτήσω αν τοποθετηθεί combiner μπορεί μπει και ενισχυτής σήματος ; αν ναι , που πρέπει να τοποθετηθεί σωστά πριν το combiner η μετά στο καλώδιο της tv .

  • για ποιοτικο combiner... εχω λιγο πιο ψηλα τα televes και alcad.


    για ενισχυτη σηματος... αν μιλαμε για κεντρικο ενισχυτη, τοτε θα πρεπει να μπει πριν απο την εισοδο στο combiner .


    αν μιλαμε για ενισχυτη ιστου, τοτε η θα πρεπει και το τροφοδοτικο του να μπει πριν απο την εισοδο, η θα πρεπει να βρεις combiner που να εχει dc pass και στην επιγεια κεραια, και δε θα μπει κατω τροφοδοτικο,αλλα θα παιρνει ταση απο το tuner του δεκτη.


    εναλλακτικα μπορεις να ψαξεις και για ενισχυτη με εισοδο sat (αν και δεν ειμαι τοσο υπερ, στην περιπτωση της βλαβης).

  • δεν έχω κεντρικό. για ιστού βρήκα αυτο

    438620 NANOKOM KIT ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΙΣΤΟΥ 5G LTE


    pasted-from-clipboard.png

  • συνηθως δε βαζεις κατω τροφοδοτικο, παιρνει ταση απο το tuner του δεκτη (ο οποιος θα πρεπει να ειναι παντα ανοιχτος για να δουλευει ο ενισχυτης).


    αλλα βλεπω οτι εχει δικο του με sat mix out (που στελνει 12v μονιμα και αλλαζει ταση απο τον δεκτη οταν ζηταει 18)


    https://edision.gr/images/products/TELEVES/%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%A3%CE%A7%CE%A5%CE%A4%CE%95%CE%A3/%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%A5/561621_MastAmplifier_5G_UHFVHFSAT/561621_MastAmplifier_5G_UHFVHFSAT_APP_EXAMPLE/561621_application.svg


    https://edision.gr/images/products/TELEVES/%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%A3%CE%A7%CE%A5%CE%A4%CE%95%CE%A3/%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%94%CE%9F%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%91/5796_%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%94%CE%9F%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%9F_%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%A5_PICOKOM_220mA/5796_APP_EXAMPLE/5796_application.svg

  • καλησπέρα. πιάνει κάποιος 7Ε να μου επιβεβαιώσει αν έχει σήμα σε κάποια από τις συχνότητες του Digiturk; από χθες το βράδυ δεν έχω σήμα σε καμία από αυτές ενώ σε άλλα κανάλια του δορυφόρου έχω.

    άκυρη η ερώτηση, έκλεισαν όλα από χθες το βράδυ και έμειναν μόνο στις 42.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!