Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,134 replies in this Thread which was already clicked 394,853 times. The last Post () by scorpionfighter.

  • 23.5. Γυρισε το πιατο σου.

    Συγνωμη ρε φιλε αλλα χαθηκα λιγο. Στον 19.2 (1KR) στην εικονα το σημα βαραει σχεδον στο τερμα και στον 23.5 (3B) ειναι πολυ χαμηλο, κανω λαθος, βλεπω κατι αλλο? η τα μεταφραζω εγω λαθος?

  • Το οτι σε βαράει μια συχνότητα κόκκινο οπως λες (που δεν είναι) αυτό δεν σημαίνει πως στοχεύεις 19.2.

    ωραια, τοτε μπορεις να εξηγησεις γιατι πιανει σχεδον μονο τα κλειδωμενα και οχι τα ελευθερα?

  • το οτι στον δεκτη επιλεγεις 19.2 , δε σημαινει οτι τον λαμβανεις κι ολας.

    επισης η φωτο που δειχνεις με την συχνοτητα...

    12070 υπαρχει και στον 23.5 .


    αν το πιατο σου εχει μονο 1 lnb, τοτε το πιατο σου κοιταει 23.5 και θα πρεπει να το γυρισεις στις 19.2

    αν το πιατο σου εχει πολλα lnb, τοτε θα πρεπει να βρεις σε ποια θεση του διακοτη diseq παει ο 19.2 , και οχι απλα και τυχαια να το ενεργοποιεις μεσα απο τον δεκτη...

  • αν θελεις, ανεβασε μου (και σε πμ) σε εναν φακελο τα μπουκετα σου και το bouquet.tv (και αν εχει τιποτα περιεργα μεσα, στειλε τα και αδεια) να τα ριξω ενα ματι...

  • Ξέρει κανεις πως σβήνουμε με DCC -E2 την εικονα openatv ??

    Πέρασα στον gBlue quad 4k ενα images καινουργιο (ειχα openATV) και σε επανεκκινηση του δέκτη με το νέο images εμφανιζεται η εικονα openatv.

  • Καλημέρα στα παιδιά υπάρχει πτώση σήματος στις 7e στην συχνότητα 10721v ? Γιατί την έπιανα 95% ...

    Επίσης παρατηρώ μεγάλη αστάθεια μετά το μεσημέρι στις 0.8w 12418v 95% νωρίς το πρωϊ αρκετά πιο χαμηλά αργότερα ...

    Κάτι τέτοιο δεν έχω δει σε άλλο δορυφόρο πάντως. Περιμένω και το inverto black ultra αύριο να δω και με αυτό.

  • καλησπέρα σε ευχαριστώ qbasekostas είχε κουνηθεί λίγο το lnb ...

    προσπάθησα με επέκταση για ανατολικότερα του 46e,

    λαμβάνει κάποιος 51e, 52e εκεί να ανεβάσει μια φώτο της επέκτασης να δώ?

    το μόνο που κατάφερα ήταν ένα μέτριο σήμα απο 50east turksat. Για wave frontier μιλάμε ...

  • καλημερα εχω τον δεκτη argus pinglux plus

    μηπως θα μποροσατε να μου στειλετε ενα λογισμικο για τον δεκτη αυτον

    εχει πανω το 1.2.72 κατι πατησα σε καποιο doenload/epg και απο τοτε

    μολις παταω ενα κουμπι στο κοντρολ κολαει

  • καλησπερα θελω τα φωτα σας για μια ενγατασταση

    εχω ενγκατεστημενα δυο πιατα ενα για γερμανικα και ενα για ελληνικα.

    η ερωτηση ειναι τι θα χρειαστω να να μου τοποθετησει ο ηλεκτρολογος ουτως ωστε να μπορει στα 4 δωματια ο καθενας να βλεπει οτι θελει ή γεμανικα ή ελληνικα χωρις να επηρεαζονται δηλαδη να ειναι ανεξαρτητα το ενα με το αλλο .

    τωρα στελνω μονο σε ενα δωματιο σημα με ενα απλο diseg 2x1. θα ημουν ευγωμων.ευχαριστω

  • 2 τετραπλα lnb, (ενα για καθε πιατο), αποκωδικοποιητη σε καθε τηλεοραση , 4 diseg 2x1 για να γινουν οι συνδεσεις, φισακια f και πολλα μετρα καλωδιο.

  • αλλον τροπο ψαχνω οχι να γεμισω καλωδια.

    θελω το καλωδιο το ενα ή τα δυο που καταληγουν στο σπιτι να τα περασω σε μπριζες διελευσεως στα δωματια,

    καποια αλλη λυση με καποιον multischalter αλλα πως?

  • και στον τροπο με το multiswitch , δεν αλλαζει κατω κατι...

    απλα αντι για quad και diseq, βαζεις 2 quattro lnb που πανε στο multiswitch, και απο εκει παλι ανεξαρτητα καλωδια σε καθε κατεβασια...


    με διελευσεις, δεν υπαρχει ανεξαρτησια (πλην της λυσης unicable, ομως στη δικη σου περιπτωση θελεις 2 δορυφορους και diseq και παλι δεν μας κανει)

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!