περι SatDreamGr

There are 886 replies in this Thread which was already clicked 77,067 times. The last Post () by xristos1.

  • με το wifi τιποτα. παροτι εγω βλεπω to wlan δεν βρισκει καν τα δικτυα.

    πηγα με το χερι και του καρφωσα ονομα δικτυου μηπως και... αλλα ΔΕΝ.


    Πήγαινε σε image που έχεις WLAN και με το AJPanel κάνε backup τις ρυθμίσεις δικτύου.

    Ακολούθως πήγαινε στο SatDreamGr και με το AJPanel επανάφερε τις ρυθμίσεις μήπως και δει τα δίκτυα.

  • Εδώ είναι τα images που δεν βλέπουν το εσωτερικό wi-fi:

    - OpenNFR-7.0

    - OpenFix-5.6

    - RUdream-8


    Δεν είναι φυσικά δημοφιλή αλλά έπρεπε να το έχουν αφού δημιουργήθηκαν για τον sf8008. Ίσως να συμβαίνει μόνο στον δικό μου δέκτη.

    Υπήρχε θυμάμαι και κάποιο που δεν έβλεπε ούτε της Edision, δεν το βρίσκω τώρα, ίσως να διορθώθηκε με αναβάθμιση.

  • δοκιμασε λιγο με telnet τις εντολες του τεο πιο πισω,

    η δοκιμασε και αυτες... (και κανε μου ενα copy paste τα μηνυματα που θα βγαλει)

    Code
    opkg update
    opkg install kernel-module-8192eu
    opkg install firmware-rtl8192eu
    reboot

    το πιο πανω με το kernel-module-8192eu το περνάει??? για αυτό θέλει

    βρηκα τιs πιο κατω οδηγιες :

    να βάλουμε σε black list το πιο κατω

    Code
    echo "blacklist rtl8xxxu" | tee /etc/modprobe.d/rtl8xxxu.conf
    reboot

    και

    Activate the driver during boot

    <br>

    Code
     echo -e "8192eu\n\nloop" | tee /etc/modules 

    <br>

    # 5. Fixes idling issues with devices (power management)


    Code
    echo "options 8192eu rtw_power_mgnt=0 rtw_enusbss=0" | tee /etc/modprobe.d/8192eu.conf
    
    reboot


    δοκιμαστε και βλεπουμε



    στο pli στο path etc/modprobe.d εχει κατι μεσα ???

  • Στο pli το etc/modprobe.d είναι κενό.


    Δεν κατάλαβα όμως τη διαδικασία.

    Στο SatdreamGr θέλεις να απεγκαταστήσω το kernel-module-8192eu και να το εγκαταστήσω με opkg install kernel-module-8192eu; Θέλεις screenshot;

    Στη συνέχεια τι κάνω; Βάζω σε blacklist το rtl8xxxu; Στην επόμενη εκκίνηση δίνω τις υπόλοιπες εντολές;

  • giorbak

    Δεν παίζει το wi-fi με τίποτα, ούτε με επαναφορά ρυθμίσεων με AJ panel από άλλο image που παίζει.

    Και υπενθυμίζω ότι εμένα είναι το sf8008 twin sat σχετικά παλια εκδοση 2 ετών με ενσωματωμένο το wi-fi.

  • αυτό που κάνει τώρα ειναι να ξεκινάει με το boot το 8192eu ....όπως ειδες και με το lsmod νωρίτερα στο pli

    μόνο αν δούμε κάτι dmesg , είτε θέλει πιο νέο οδηγο με κάποιο patch... ???

  • Πράγματι ξεκινάει στο μπουτάρισμα. Να ένα screenshot του SatDreamGr.

    Μη σας ταλαιπωρούμε άλλο. Και έτσι να μείνει, δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Και πάλι ευχαριστώ για τον κόπο και τον χρόνο σας.


    7.jpg

  • προς το παρων ...θα το δει το θεμα καποιος που ξερει κατι παραπανω ,οταν βρει λιγο ελευθερο χρονο...

    οποτε θα ξαναενημερωσουμε για τυχων δοκιμη...

  • λοιποοοον ...

    για το θεμα wifi με τον sf8008

    αρχικα δοκιμαστε ενα online update...


    αν οχι, δοκιμαστε με reflash,κατεβαζοντας το νεο image που (δεν ανεβηκε στο αποθετηριο ακομα... θα στειλω link στους 2-3 που θυμαμαι οτι εχουν τον δεκτη για πιο αμεσα, οποιος αλλος εχει δεκτη με θεμα στο wifi μου θυμιζει να του στειλω image να δοκιμασει- η ας δει στο link που ηδη εχετε με ημερομηνια 7/02)

    η οποιος δε θελει να κανει reflash

    opkg install το καθενα απο τα παρακατω

    και μας λετε τα νεωτερα...

  • Μήπως τα παιδιά του satdream10 μπορούν να λύσουν το θέμα στον sf8008 που δεν κάνει reboot σε

    μετάβαση απο τον ένα image στο άλλο?


    Επίσης εμένα προσωπικά πάντα στο skin θα μου άρεσε να μην στενεύει τόσο να είναι πιο πλατύ και ορατό...

    Δεν ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ μου φαίνεται λίγο στενεμένο ...


    Να πούμε και τα θετικά ελληνικά τα πάντα όλα στο epg και εικόνα τζάμι ... άλλαξα και το φίδι στο bootlogo


    *παιδιά sτο satdream10 το built wifi έχει θέμα στον sf8008 ή μιλάτε για το usb adaptor wifi?

  • με το εσωτερικο wifi κατι τρεχει στην παρτιδα με το 2ο τηλεκοντρολ...


    το θεμα της μεταβασης... πιθανον να ειναι απο drivers δεκτη,

    θα το δουμε καποια στιγμη (παντα υπαρχει ζητημα ελευθερου χρονου, και το οτι εχει γινει αυτο τον μηνα, ειναι υπερ-υπερβαση)

    Quote

    Επίσης εμένα προσωπικά πάντα στο skin θα μου άρεσε να μην στενεύει τόσο να είναι πιο πλατύ και ορατό...

    Δεν ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ μου φαίνεται λίγο στενεμένο ...

    αυτο... οχι, δεν το καταλαβα ακριβως,

    αν ενοχλει η πανω μπαρα, μεσα στις ρυθμισεις του skin μπορεις να την κανεις μονο κατω (γενικα ριξε μια ματια αν μπορεις να το φερεις καπως).

    τωρα αν οχι... δυστυχως δεν μπορει να γινει καποια μεγαλη αλλαγη, πρωτον λογω χρονου,

    δευτερον γιατι αυτο πχ που αρεσει σ εμενα .δεν αρεσει σε εσενα κλπ...

  • Λοιπόν georgeflu

    Έκανα εγκατάσταση στο υπάρχον SatDreamGr. Εγκαταστάθηκαν όλοι οι drivers και firmware εκτός του rtl8192eu επειδή τα εγκατέστησα χθες.

    Μπλοκάρισε ο δέκτης στο logo του SatDreamGr. Δεν μπορώ να συνδεθώ με FTP γιατί το έχω στο wifi. No problem, έχω backup.


    Θα δοκιμάσω φρέσκια εγκατάσταση και θα επανέλθω.


    1.jpg


    Μόλις μπήκα στον δέκτη με OpenATV και βλέπω αυτό το log. Πρέπει να είναι από την προηγούμενη εκκίνηση στο SatDreamGr.

    Θα επανέλθω σε λίγη ώρα για τα νέα με την φρέσκια εγκατάσταση. Έχω μια δουλίτσα.


    enigma2_crash_1707305461.zip


    Άκυρο. Βιάστηκα να ανεβάσω το log χωρίς καν να το ανοίξω. Πρέπει να είναι παλαιό, όταν είχα επάνω το skin GlamourAuraFHD.

    Edited 2 times, last by giorbak ().

  • georgeflu

    Πάνω στη βιασύνη μου να απαντήσω πριν φύγω τα έκανα θάλασσα.

    Φυσικά και δεν έχω αλλάξει το skin, άλλαξα το bootlogo. Άρα ισχύει το log που ανέβασα πριν.


    Προς το παρόν το αφήνω έτσι και θα φλασάρω σε άλλο slot αυτό που μου έδωσες.

  • georgeflu  hatters1976


    Αυτό που μάλλον εννοεί γιατι το παρατήρησα και εγώ είναι όταν για παράδειγμα πατάς το μενού και σου ανοίγει, ανοίγει σε ένα μικρό σχετικά παράθυρο σε σχέση με την οθόνη.


    Και η αλήθεια είναι ότι είναι σχετικά μικρό και σε περιορίζει και στο μάτι και στις πληροφορίες.




    Και επίσης hatters1976 όσο αφορά το θέμα ότι κολλάει, δοκίμασες με το default skin?


    Διότι όπως σου είπα και πιο πάνω το ίδιο μου έκανε και εμένα αλλά όταν άλλαξα το skin σε ένα που έχει μέσα που (Proteus kati νομίζω εάν θυμάμαι καλά)


    Δοκίμασε ξανά σε ένα καθαρό image εάν δεν βαριεσαι χωρίς να αλλάξεις το σκιν η το boot logo να δούμε αν θα στο κάνει.

  • Δυστυχώς ούτε τώρα.


    1.jpg


    Σκέφτομαι να φλασάρω σε άλλο slot το backup που έχω και να κάνω online ενημέρωση, έτσι για να εξαντλήσουμε όλες τις περιπτώσεις.

    Edited once, last by giorbak ().

  • Να υποθέσω ότι η online ενημέρωση περιλαμβάνει και τις σημερινές.


    Κάνω ενημέρωση από το μενού του δέκτη αλλά αν ξαναπροσπαθήσω για ενημέρωση, γράφει ότι υπάρχουν 8 διαθέσιμα πακέτα, ότι έγραφε και στην αρχή.

    Κοίτα τη διαφορά στην ημερομηνία στις εικόνες 1 και 2.


    Έδωσα με Telnet τις εξής εντολές:

    opkg update

    opkg install enigma-info

    opkg upgrade


    Μου κατέβασε ένα πετραχήλι από ενημερώσεις αλλά παραμένουν τα 8 διαθέσιμα πακέτα.


    Φυσικά το εσωτερικό wifi άφαντο.



    1.jpg  2.jpg  3.jpg


    4.jpg

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!