Αγορά LNB

There are 38 replies in this Thread which was already clicked 4,213 times. The last Post () by greekgreek.

  • Για σας φίλοι . Θα ήθελα να έχω την γνώμη σας για την αγορά ενός καλού lnb για να βελτιώσω κάποιες οριακές λήψης και ειδικά σε feed . Να ανεβάσω λίγο την ποιότητα της λήψης .

    Ποια κατά την γνώμη σας είναι τα ποιο αξιόπιστα ?

    Ευχαριστω για οποιαδήποτε πρόταση

  • Ναί πολύ καλό LNB,αλλα πάντα συνδιασμός και με τι Κάτοπτρο.

    Πάντως πάντα η καλύτερη λύση,ειναι η αυξηση της διαμέτρου στο Κάτοπτρο.

  • το "Single LNB Invacom SNH-031 0.3dB Horn" το έχεις δουλέψει???

    Που και πόσο υπερτερεί κατά την γνώμη σου από το "inverto black ultra" σε σύστημα με μοτέρ??

  • Πήρα τελικα το Black Ultra . Όντως αισθητή η διαφορά στο κάτοπτρο με μοτέρ που έχω σε πολλούς δορυφόρους . Το προτείνω ανεπιφύλακτα

  • Black Ultra ,αφού δοκίμασα πολλά , έχω στο κινητό .

    Πρόσφατα πήρα τα Inverto IDLB-SNL410-PREMU-OPN Single και INVERTO IDLP-TWL410-PREMU-OPN Twin δεν τα δοκίμασα ακόμα .

  • Θα περιμένω τις εντυπώσεις σου, αφού τα δοκιμάσεις, ειδικά το single.

    Έχω και εγώ black ultra στο κινητό πιάτο, αλλά πάντα ψάχνουμε για κάτι, έστω και οριακά, καλύτερο.

  • Πήρα πρόσφατα τα Inverto IDLB-SNL410-PREMU-OPN Single και INVERTO IDLP-TWL410-PREMU-OPN Twin .

    Δοκίμασα το Inverto IDLB-SNL410-PREMU-OPN Single σε σχέση με το Inverto Black Ultra Single .


    Πιάτο :Neco 1.55x1.70m

    Δέκτης:Clark Tech 5000(soft Dr.HD F16)

    Δορυφόρος : Nilesat 7 West

    LNB :Inverto Black Ultra Single ,Inverto IDLB-SNL410-PREMU-OPN Single


    Συχνότητα.....Inverto Black Ultra ................Inverto IDLB-SNL410-PREMU


    11938V ..................8,9 db........................................8,7 db

    11957H ..................8,8 db........................................8,9 db

    12226H ..................8,9 db........................................8,8 db

    11861V ..................9,5 db........................................9,5 db


    11765H ..................9,2 db........................................9,2 db
    12206V ..................8,4 db........................................7,6 db
    12015V ..................8,9 db........................................8,5 db

  • DUR-line Ultra......επισης ισάξιο με το Inverto Black Ultra.

    :chuckle::laugh1:

    no way!


    maybe is better only if you have any trouble about LTE or any other interference

    https://www.amazon.co.uk/Dur-L…ity-Product/dp/B01IVFILWE

    INVERTO ultra is the best and better than IDLB-SNL410-PREMU or whatever new bulshit by the same company :shocked2:

  • Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλο το forum. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος άλλος έχει τεστάρει το Maclean MCTV-671 quad lnb. Εγώ το αγόρασα σαν αντικατάσταση του παλιού Inverto Black Ultra quad που είχα και το τέσταρα στο κινητό πιάτο που έχω σε αρκετές συχνότητες σε διαφορους δορυφόρους και σε feeds 7E, 10E και δεν βλέπω σημαντικές διαφορές. Μπορώ να πω μάλιστα ότι σε κάποιες οριακές συχνότητες κλειδωσα σήμα που δεν το περίμενα. Βέβαια θα συνεχίσω να τεσταρω και άλλες ημέρες με χειρότερες καιρικές συνθήκες από αυτές των τελευταίων ημερών για νσ βγάλω περισσότερα συμπεράσματα. Ωστόσο μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος με τα αποτελέσματα συν του ότι είναι value for money στη τιμή των 12 ευρω που το αγόρασα!

  • Σήμερα έκανα δοκιμές με 2 καινουρια quad lnbs. Δοκίμασα το νέο Inverto Black Ultra PLL και το Golden Media 204+ και τα συνεκρινα με το Maclean MCTV-671. Τα καλύτερα αποτελέσματα για την εγκατάσταση μου τα έδωσε το Golden Media. Μπόρεσα και είδα εικόνα σε συχνότητες που δεν μπορούσα με τα άλλα δύο πχ 10930 V 27500 στον Es'Hail 2 στις 25.5E, 11054 H 27500 στον Eutelsat 8 West B στις 8W. Θα μεινω προς το παρόν με αυτό το lnb.

  • το golden media 201 ειναι στην ουσια το ιδιο με το golden media 204 απλα αλλαζει το ονομα διοτι βγαινει σε quad ?

    αν και πολυ ποιο φθηνο το golden media σου εκανε τετοια διαφορα ε? συγκρινω τιμες σε single

  • Εχω κέντρο 19,2 και παρακεντρα απο τημ μια μεριά 13,0 και 9,0 οπως φαίνεται στην φοτο.

    Θεωρείτε οτι μπορώ να έχω τις 16,0 μοιρες με κάποιο lnb, σε slim φυσικα και ποιο;

    Το λέω επειδή το κενό μου φαίνεται πάρα πολύ μικρό.

    Επίσης μπορώ με κάποιο lnb να έχω τις 9,0 και τις 10,0 ταυτόχρονα.

    Όταν κουνάω το lnb στις 9,0 μοιρες 2 χιλιοστα δεξιά εχω τις 10,0. Προσπάθησα να είμαι κάπου ανάμεσα αλλα με αυτό το lnb μου φαίνεται οτι δεν γίνεται. Υπάρχει κάποιο με πιο ''ευρεία απολαβή''; Μπορεί τα 2 χιλιοστά που αναφέρω να είναι και πολυ, ίσως και μικρότερη είναι η κίνηση για να έχω τις 10,0 μοιρες.

  • Πιστεύω για το επιθυμητό σου πλάνο πρέπει να βάλεις κέντρο ή τις 16 ή τις 13 και με όλα τα lnb σε slim μέγεθος,

    αρκεί το πιάτο σου να είναι 90 cm τουλάχιστον (η μικρότερη διάσταση).

    octagon sf8008 4K combo

    Edited once, last by anestis1956 ().

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!