SubsSupport

There are 77 replies in this Thread which was already clicked 7,009 times. The last Post () by senos.

  • Καλησπερα στην παρεα στο satdreamgr 8 που εβαλα στον edision os nino plus ολα καλα οταν ομως μπαινω στο subssupport plugin 1.5.5 που εχω κατεβασει απο τα feed μου βγαζει πρασινη εικονα και το crash log ειναι αυτο. Εχουμε καποια λυση.Ευχαριστω εκ των προτερων.

    enigma2_crash.log


  • εισαι συγουρος οτι εχεις το ιδιο θεμα ???

    γιατι το πρώτο πρόβλημα η ομαδα που το υποστηρίζει το διόρθωσε fix None filepath in SubsSearch which causing crash


    τωρα υπαρχει ενα αλλο θεμα με το opensubtitles.org crash on OpenSubtitles Suggestions #60

  • αν θέλετε τις αλλαγες στο subssupport μπορείτε και με την πιο κατω εντολη στο telnet να το περάσετε

    με προϋπόθεση να εχετε ήδη εγκατεστημένο το plugin

    Code
    wget --no-check-certificate "https://github.com/mx3L/subssupport/archive/master.zip" -O /tmp/subssupport.zip && unzip /tmp/subssupport.zip -d /tmp/ &&  cp -rf /tmp/subssupport-master/plugin/subtitles.py /usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/SubsSupport && killall -9 enigma2
  • Φιλε medousa89 περασα την εντολη που μας εδωσες με telnet και ολα πλεον δουλευουν τελεια .

    Για μια ακομα φορα σε ευχαριστω για την βοηθεια σου οπως και ολους τους φιλους που δινουν λυσεις σε μας τους αδαης.

    ΥΓΕΙΑ και καλη δυναμη σε ολους.

  • Εχω ακομα μια ερωτηση για τους υποτιτλους (οχι σε σχεση με το plugin αλλα των δορυφορικων καναλιων) ορισμενα καναλια ειναι

    15f7a1e9.jpgdcc5982d0e30307e10e4.jpg731b06.jpg1c3d7afe11.jpgσαν να εχουν γραμμοσκιαση οι υποτιτλοι και σε αλλα ειναι κανονικα ειναι θεμα των παροχων η ειναι θεμα του image?

    Το ιδιο νομιζω γινοταν και με το satdreamgr-image-6,ανεβαζω καποιες φωτο μηπως γινω πιο κατανοητος.Το skin που εχω

    ειναι το glamouraurafhd δεν ξερω εαν παιζει καποιο ρολο.Ευχαριστω και παλι.

  • απο τους παροχους και συγκεκριμένα απο τις εταιρείες διανομής (οι οποίες θέτουν τα δικα τους ...γραμματοσειρά ,μέγεθος κτλ...)

    το "image "αναλαβαίνει να τα αναπαράγει βάση αυτων που του θετουν με καποιες προδιαγραφές https://en.wikipedia.org/wiki/Subtitles

  • Να ρωτησω για αυτο το προσθετο,μπορει να βαλει υποτιτλους σε δορυφορικα καναλια που παιζουν ταινιες η ειναι για κατι αλλο? Επισης σε ποια καναλια υπαρχει βαση δεδομενων να δουμε σε ποιο μπορουμε να βαλουμε?θελει συγχρονισμο η παιζει ετσι?

  • Το subsupport κατεβάζει, προσθέτει επί τόπου και συγχρονίζει (με μικρή ή μεγαλύτερη προσέγγιση) υπότιτλους με την ταινία, που προβάλλεται από κάποιο δορυφορικό κανάλι, το οποίο διαθέτει epg.

    Από την εμπειρία μου, από τα χρόνια που το χρησιμοποιώ, χρειάζονται οι εξής ρυθμίσεις (στο subsupport settings)

    1. Στο General Settings -> encoding ελληνικά
    2. Στο DVB Player Settings -> Auto sync to current event -> yes

    Πατώντας μπλε κουμπί και Subsupport DVB player, διαλέγεις αν θα ψάξει τους υπότιτλους από το διαδίκτυο (μπλε κουμπί) ή θα φορτώσει από αρχείο περασμένο στην internal flash (κίτρινο κουμπί).

    Στο σημείο αυτό, στις ρυθμίσεις προσωπικά έχω επιλέξει όταν διαγράφω ένα αρχείο υποτίτλου, αφού δω την ταινία ή δεν το χρειάζομαι πλέον, να διαγράφεται ταυτόχρονα το όνομα από την λίστα και ολόκληρο το αρχείο (κίτρινο κουμπί -> choose from downloaded subtitles, -> μπλε κουμπί -> ρυθμίσεις -> remove action -> List+file)

    Αφού εμφανίσει τους διαθέσιμους υπότιτλους, επιλέγεις το αρχείο, που θεωρείς ότι είναι το κατάλληλο (προσωπικά προτιμώ αρχείο που να αναφέρεται σε ποιότητα BRRip, 720p, ή 1080p, εφ’ όσον κάτι τέτοιο υπάρχει), πατάς ΟΚ και οι υπότιτλοι φορτώθηκαν και θεωρητικά έχουν συγχρονιστεί στο χρονικό σημείο που είναι η ταινία εκείνη την ώρα. Επειδή αυτό δεν συμβαίνει πάντα, με τα βελάκια μπρος και πίσω και παρακολουθώντας τον διάλογο της ταινίας τους συγχρονίζεις εσύ.

    Σημαντικό ότι οι περισσότερες ταινίες σε καλή ποιότητα εικόνας (HD) παίζουν στα 24 fps (frames per second). Πατώντας το μπλε κουμπί, επάνω αριστερά στην οθόνη με μπλε στοιχεία εναλλάσσονται διάφορες τιμές fps. Συνήθως σταματάς στα 24 fps, αλλιώς δοκιμάζεις με άλλες.

    Όσο τρέχει το plugin δεν μπορείς να κάνεις σχεδόν τίποτε από το τηλεχειριστήριο του δέκτη (αλλαγή καναλιού κλπ). Μπορείς να το σταματήσεις με exit και μετά να ξαναμπείς φορτώνοντας τον υπότιτλο από την internal flash (κίτρινο κουμπί), αν στο μεταξύ δεν τον έχεις διαγράψει.

    Αυτά σε γενικές γραμμές από εμένα.

  • Καλημερα.κατεβασα το προσθετο αλλα δεν μου βρησκει υποτιτλους σε 2 καναλια που εψαξα.το ενα ειναι το canal+ familly και το canal film(αν θυμαμαι καλα την ονομασια του).υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να ρυθμισουμε για να βγαλει υποτιτλους περα απο αυτα που αναφερεις ποιο πανω?

  • Προσωπική μου παρατήρηση από το TCM HD του ισπανικού πακέτου στις 19,2οΕ, ότι δεν βγάζει υπότιτλους από το opensubtitles.org (που νομίζω έχει την μεγαλύτερη βάση δεδομένων), αλλά μόνο από το podnapisi.net, όπου οι διαθέσιμοι ελληνικοί υπότιτλοι είναι σαφώς λιγότεροι.

    Το είχα παρατηρήσει και πριν από αρκετούς μήνες και κάποια στιγμή επανήλθε η αναζήτηση και στο opensubtitles.org.


    Αναφέρομαι σε δορυφορική λήψη και όχι σε iptv.

  • Εχω αλλαξει dns παντως.θα το ψαξω

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!