Digea & EΡΤ hellas sat 39°E

There are 1,629 replies in this Thread which was already clicked 225,432 times. The last Post () by magos21.

  • Όντως παιδιά επειδή και εγώ θα πάρω καινούργια τηλεόραση από τις καλές Sony 43 Google tv, δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεκλειδώσουν τα δορυφορικά Digea hd-ERTHD από το δορυφορικό tuner της τηλεόρασης ?

  • Εδώ και λίγες ημέρες εχω μεγάλη πτώση στο σήμα στον Hellas sat, κάνει μεγάλες βουτιές, ειδικά στους αναμεταδότες της ΕΡΤ 12224Η & 12242Η,

    αυτή τη στιγμή για παράδειγμα έχω 73-32% στον πρώτο και 0 στον δεύτερο, ενώ συνήθως είχα 83-67% & 80-58% αντίστοιχα.

    Ανάλογη μεγάλη πτώση και 0 σήμα και στους άλλους αναμεταδότες του δορυφόρου γενικά.

    Τον πιάνω παράκεντρα βέβαια σε πιάτο 1.10 μ. με κεντρο τις 42°Ε και τις 45&46°Ε απ την άλλη πλευρά, αυτοί οι 2 όμως έχουν ακόμη καμπάνα σήμα όπως συνήθως,

    οπότε αποκλείω μετακίνηση του πιάτου.

    Πριν αρχίσω να ψάχνομαι με DiSECq, καλώδιο & LNB μπορείτε κάποιος να επιβεβαιώσει ή να διαψεύσει ότι είναι πρόβλημα του δορυφόρου παρακαλώ?

    octagon sf8008 4K combo

  • 1. Δέκτης OCTAGON SF8008, OPENATV 7.2, πιάτο Toroidal T90 κέντρο 23,5οΕ:

    12224 H ..... SNR 44%, AGC 30%

    12242 H ..... SNR 31%, AGC 29%

    * slim lnb

    2. Δέκτης EDISION OS MIO 4K+, SatdreamGR 8, κινητό πιάτο GIBERTINI OP125L:

    12224 H ..... SNR 76%, AGC 87%

    12242 H ..... SNR 61%, AGC 85%

    * lnb INVERTO Black Ultra

    Αθήνα, λιακάδα καλοκαιρινή.

  • Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την ανταπόκριση, αφού λοιπόν είδα ότι μόνο εγώ έχω πρόβλημα

    πήγα στο πιάτο και είδα ότι όταν έβρεχε, το καλώδιο κατέβαζε νερό εσωτερικά (!) στο βύσμα που βιδώνει στο lnb

    και είχε σαπίσει απ την σκουριά ο κεντρικός χάλκινος αγωγός του καλωδίου!

    Άλλαξα το καλώδιο και το σήμα επανήλθε εν μέρει, όχι ολόκληρο όπως πριν, οπότε αύριο θα αλλάξω και το lnb για να δώ αν αρπαξε κι αυτό απ την σκουριά.

    Σας ευχαριστώ!


    Υ.Γ. Με αλλαγή του lnb το σήμα επανήλθε ολόκληρο!

    octagon sf8008 4K combo

    Edited once, last by anestis1956 ().

  • Γειά σε όλους, έχω ένα 80άρι; πιάτο με το οποίο έπιανα digea από τις 3.1 μοίρες με ένα progressive edision hd. Είναι στο εξοχικό στη Φούσκα Χαλκιδικής και τώρα πήρα ένα proton S2, του έβαλα το firmware 1.2.70, γύρισα το πιάτο με το satellite director για τον hellasat 39 και με τα πολλά βρήκα σήμα σε αρκετές συχνότητες και βλέπω κανάλια όχι όμως της digea!

    Επισυνάπτω φωτογραφίες, λόγω του ότι έχω την tv ολόκληρη στο μπαλκόνι είναι άθλιες, ώστε αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το τι να κάνω. Αν μετακινήσω το πιάτο πάνω κάτω δεξιά αριστερά το σήμα χάνεται, όπως και εάν μετακινήσω το lnb. Και φυσικά στη 12413 είναι μηδέν σε κάθε περίπτωση.20230802_150556.jpg

    20230802_150537.jpg

    20230802_150458.jpg

    20230802_150320.jpg

  • Καλύτερα να βαλεις,την ποιο δυνατή συχνότητα...που ειναιη 10730 Η, SR 30000, FEC 3/4.....

    και κανε αναζητηση,θα κατεβασεις την ERT World Europe ,τοτε στοχευεις σωστα τον Hellas Sat .

    Μετα κανεις αναζητηση στις συχνοτητες για ERT και για DIGEA.



  • ξεκαθαρα, δεν εισαι στις 39Ε (για 23.5 μου ερχεται...)

    αν βαλεις και καποια φωτο με καναλια/συχνοτητα, θα δουμε και σε ποιον εισαι, ωστε να δουμε προς τα που πρεπει να κινησεις το πιατο

  • σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Ήταν όντως λάθος ή στόχευση αλλά τα κινητά κάθε φορά δείχνουν κάτι διαφορετικό. Σήμερα ήμουν τυχερός και το κινητό έδειξε κατά τύχη τη σωστή διεύθυνση στο director οπότε και βρήκα τα σωστά κανάλια!!!

    Μόνο της Ερτ δεν έχουν σήμα αλλά δεν με ενοχλεί προς το παρόν.

    Ευχαριστώ και πάλι!

  • τελικά και της ΕΡΤ έχουν σήμα αλλά δείχνει μόνο μαύρο παρ' όλο που φαίνονται οι πληροφορίες των προγραμμάτων.

    Μαυρο διοτι δεν έχεις η καθολου η τα σωστά keys η το καταραμένο flag

  • qwerty, είδα το setup σου και είναι παρεμφερές το ένα με το δικό μου . Επίσης το προφίλ σου είδα και πρέπει να φτιάξω το δικό μου, νέοπας γαρ, βλέπω τον λογαριασμό τον άνοιξα 25η Μαρτίου πέρυσι, προφανώς ήταν όταν ψαχνόμουν για linuxοδέκτη αλλά δεν έκανα τίποτε.

    Παρέλαβα χθες ένα από τα τελευταία διαθέσιμα κομμάτια Edision OS MIO 4K+, να αντικαταστήσει Clarke Tech HD 5000 Combo που παρέδωσε πνεύμα προ καιρού. Ανέβαλλα την αγορά γιατί έχω μεσάνυχτα σε ανοικτού λογισμικού δέκτες και ήξερα ότι θα είναι μπέρδεμα, τουλάχιστον στην αρχή.
    Αποφάσισα για τον Edision λόγω ωραίας στην όψη κατασκευής, 2 δεκτών, και ωραίας εμφάνισης. Edision έχω και ένα από το παρελθόν 10x1 DiSEqC και δεν είναι το support της εταιρίας που με ενθουσίασε.

    Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθεια σου για επιλογή λογισμικού (αλήθεια που βρήκες SatdreamGR 8 για τον MIO?), οδηγίες/βοήθεια για μπισκότα, ειδικά για ΕΡΤ/Digea στον HellaSat (όλοι που τον έχουν ακούσει νομίζουν ότι είναι ελληνικός) και ότι άλλο θεωρείς σωστό να ξέρω και να κάνω.
    Φυσικά όποιος άλλος θέλει η βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. Δορυφορικές γνώσεις αρκετές αλλά όχι σε ανοικτό λογισμικό. Γνώσεις υπολογιστών πολύ καλές, όχι όμως linux, FTP & Telnet OK.


    Φεύγω αύριο για το εξοχικό μου στην βόρεια Αττική για μπάνια, αλλαγή περιβάλλοντος και κάποιες, όσες γίνουν, δουλειές. Εκεί θα μείνω ελπίζω πάνω από μήνα, οπότε δουλειά στον δέκτη άμα τη επιστροφή μου. Έχω σκλήρυνση κατά πλάκας από τα 49 μου και σοβαρή πλέον αναπηρία, χρειάζομαι θάλασσα, αλλά και δεν αντέχω πλέον ζέστη και κόσμο. Θα διαβάσω εκεί, θα ετοιμαστώ και πιστεύω θα τα καταφέρω.


    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  • τους δορυφορους δεν θα τους εχει ολους, γιατι δε θα εχει τελευταιο/ενημερωμενο image...


    οποτε, θα βαλεις ενα παλιο ελαφρυ (και εγω με pli 4 θυμαμαι τον ειχα αφησει), και μετα θα βαλεις καποιο νεο satellite.xml .

    απο αλλα... αν βαλεις oscam-emu, θα παιξει και ερτ/digea , και οτι αλλο εχει σχεση με emu.

    απο plugin δεν ειναι για πολλα, λογω χωρου.


    το οτι δεν συνδεεται... μαλλον καποιος εχει αλλαξει τον κωδικο (η εχεις κανα firewall και το κοβει).

    για μοτερ... εχω επιφυλαξεις (χωρις να ειναι απαραιτητα απολυτο) οτι δεν θα δουλευει σωστα...

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!